NEĻAUJIET BĒRNIEM LASĪT KĀRLI SKALBI - manuprāt, neko labu viņš nemāca

Arī tāds viedoklis!

Jau kopš bērnības man bija sajūta, ka ar šo pasaku kaut kas nav kārtībā. Un gadiem ejot un par to domājot, mana pārliecība tikai nostiprinājās. Šī pasaka īsti nemāca NEKO labu. Tā māca ļaunumu, izlaidību, slinkumu, sadismu un citus netikumus.

Kāpēc? Lūk, manas domas:

Sāksim ar pašu kaķīti. Viņš ir mazais uzņēmējs. Par to strīda nevarētu būt, jo dzirnavas pieder viņam (ieķīlāt svešu mantu nevar) un viņš nodarbina vairākus darbiniekus (sapratu, ka rūķus). Viņš ir vientuļnieks (par kaķenīti ziņu nav), kurš audzina vairākas (precīzs skaits mums nav zināms) meitas.

Dzirnas rūc. Stabils, pastāvīgs ienākums, darbinieki arī nodrošināti, nodokļi samaksāti - visi apmierināti.

Bet tad kaķīša meitas izdomā precēties, un te kaut kas uzņēmējam galvā “saslēdzas” nepareizi. Viņš izdomā “uzšikot” un meitām iedot lielāku pūru, nekā viņam pašam ir pieejami finanšu līdzekļi. Un viņš izdomā ieķīlāt dzirnavas.

Melnais runcis pasakā tiek parādīts kā negatīvais, nepatīkamais tēls. Bet, ja atmetam visus izpušķojumus, tad viņš kā jau pārticis vīrs, nēsā melnu, dārgu uzvalku, ko viņš var atļauties. Un pieņemu, ka bagāts viņš ir tāpēc, ka naudu ir nopelnījis. Neviens taču pret viņu nav vērsies ar nodokļu piedziņu, finanšu policija liek mierā, KNABs nekrata – tātad viss likumīgi.

Un kā jau bagāts un pretimnākošs personāžs, (uzsveru, jo viņš neuzbāžas kaķītim ar savu naudu. Kaķītis ir tas, kurš lūdz) aizdod baltajam kaķītim (pozitīvajam tēlam) naudu. Dzirnavas, protams, paņemtas kā nodrošinājuma ķīla. Un tas ir tikai normāli. 10 varbūt 100 eiro var aizdot bez ķīlas, bet vai summu dzirnavu (uzņēmuma) vērtībā var dot bez ķīlas? Jūs kāds tā darītu? Aizdodiet man!