Naomi Novika - fantastikas bestselleru autore

Raksts par amerikāņu rakstnieci

Mājas lapa.

http://www.naominovik.com/

Hugo balvai nominēts romāns "Biežņa" ("Uprooted"), kurš nesen iznācis arī krievu valodā.

Naomi Janīna Novika (angļu Naomi Janina Novik, ir dzimusi 1973. gada 30. aprīlī) — amerikāņu rakstniece-fantaste, kura strādā alternatīvās vēstures un kara fantāzijas žanros. Vispirms ir pazīstama kā grāmatu sērijas "Temerers" (angļu "Temeraire") radītāja, sērijā ir deviņas grāmatas. Rakstnieces pirmais romāns - "Viņa Augstības pūķis" - ieguva Komtona Kruka prēmiju 2007. gadā par labāko debijas romānu kategorijā "zinātniskā fantastika un fantāzija". Turklāt rakstnieci divas reizes ir nominējuši "Hugo prēmijai par labāko romānu 2007. un 2016. gadā. 2016. gadā romāns "Izraidītā" ieguva Nebula prēmiju par labāko romānu.

Rakstniece ir dzimusi 1973. gada 30. martā, Ņujorkā, ASV, augusi Rozlinhaitsruenā. Novika ir amerikāniete otrajā paaudzē; viņas tēvam Samuilam Novikam ir ebreju izcelsme, bet mātei Monikai Novikai (dzimusi Karloviča) - poļu izcelsme, abi emigrēja no Austrumeiropas pirms viņas dzimšanas (tēvs no PSRS, māte no PTR). Jau no bērnības viņa interesējās par lasīšanu, sešu gadu vecumā izlasīja "Gredzenu pavēlnieku", bet septiņu gadu vecumā - Džeinas Ostinas grāmatas.

Studēja angļu literatūru Brauna Universitātē. Ieguva datorzinātņu maģistra grādu Kolumbijas Universitātē. Pirms tam, kad visu dzīvi sāka veltīt rakstīšanai, Novika piedalījās dizaina izstrādē videospēlei «Neverwinter Nights: Shadows of Undrentide».

Rakstnieces pirmais romāns "Viņa Augstības pūķis" iesāka grāmatu sēriju "Temerers", kas bija sarakstīta alternatīvās vēstures žanrā un stāstīja par Napoleona kariem. Notikumi risinājās fantāzijas pasaulē, kur mita pūķi, kas ņēma dalību gaisa kaujās. 2007. gadā romāns ieguva Komptona Kruka prēmiju, kā arī tika nominēts Hugo balvai kā labākais romāns.

2006. gada septembrī Pīters Džeksons izskatīja iespēju ekranizēt grāmatu sēriju "Temerers", taču vēlāk beidzās autortiesību darbības termiņš, tās atkal atgriezās pie Novikas. Cikla grāmatas iznāca arī audio formātā. 2007. gada septembrī Noviku apbalvoja ar Džons V. Kempbela prēmiju nominācijā Labākais jaunais rakstnieks-fantasts 2006. gadā.

Novika arī sarakstīja romānu "Izraidītā", tā darbība notiek pasaulē, ko iedvesmojusi Polijas Karaliste. Grāmata ieguva Nebula prēmiju par labāko romānu un žurnāla "Locus" prēmiju par labāko fantāzijas romānu. Citā krievu tulkojumā romānu sauc 'Bez saknēm". Latviski varētu būt arī "Izrautā". Tieši šis romāns krievu tulkojumā, grāmatas formātā ir iznācis ar nosaukumu "Biežņa" ("Чаща").

https://en.wikipedia.org/wiki/Naomi_Novik

T. P. Laikam skaidrs, kāpēc es neesmu kļuvis par rakstnieku. Ja Novika agrā bērnībā lasīja "Gredzenu pavēlnieku" un Džeinu Ostinu, tad man tajā vecumā bija tikai pasaka par Sniegbaltīti un bilžu grāmata par latviešu tautas mīklām. Viss pārējais nāca pāris gadus vēlāk. Arī vecāki nelasīja grāmatas. Nopietnu grāmatu mājās nebija. Kaut arī vēlāk man tās nesa no bibliotēkas. Tad arī bija kas nopietnāks. Tikai nekad man tajos laikos neradās doma, ka es arī varētu kļūt nopietns rakstnieks. Daži mēģinājumi augstskolā nebija nopietni ņemami, kā tas pierādījās vēlāk.

Recenzija par „Biežņu” ("Uprooted"). Autore – amerikāņu rakstniece Naomi Novika.

Lāsts var skart ne tikai miesu, bet arī sirdi... Kauss... Kas tik aizraujošs var būt tumšajā mežā? Kādus noslēpumus var glabāt koki? Sākumā es pat nebiju dzirdējusi par šo grāmatu, kaut arī metodiski izsekoju visus fantāzijas un young adult jaunumus. Taču „Biežņa” bija noslēpusies, pagāja man garām... Ik pēc desmit gadiem Pūķis paņem tornī vienu meiteni. Pēc noteiktā laika meitenes atgriežas, taču viņas nav palicis nekas no bijušā – jaunas domas, jaunas jūtas, jauns spēks. Šīs meitenes ilgi neuzturas ielejā, ātri aizbrauc no tās... Neviens nevar pateikt, kāpēc. Agņeška jau bērnībā zināja, kuru no viņas vienaudzēm pievāks pūķis, arī visi apkārtējo ciematu iedzīvotāji bija pārliecināti, ka paņems Kasju. Viņa bija skaista, gudra, ar labu sirdi un visādi citādi nebija šaubu – viņa tiks izvēlēta ieslodzījumam tornī. Kasja izdomāja vislabākās spēles, sacerēja stāstus, viņai sanāca kulināri šedevri, vispār viņa bija ideāla visās nozīmēs. Taču Pūķis izvēlējās Agņešku. Tikai viņā tas ieraudzīja maģiju. Grāmata kļuva man par īstu satricinājumu, es jau ļoti sen nebiju lasījusi neko līdzīgu. Ideāli varoņi, krāšņs sižets, drūms un valdzinošs kauss. Es negribēju atrauties no stāsta ne uz minūti, nepārtraukti domāju par grāmatu. Man neiedomājami patika galvenā varone – spēcīga, drosmīga, gudra. Viņas lēmumi bija pamatoti ar iekšējo jušanu un maģiju, kas burtiski lija no viņas. Mani apbūra Pūķis, viņa raksturs, nespēja dzirdēt un redzēt to, ko redz Agņeška, un pakāpeniska viņas maģijas sapratne. Mani apbūra tas, kā šajā grāmatā ir aprakstīts bruņinieks mirdzošās bruņās. Protams, arī galvenais ļaundaris... Cik brīnišķīga ir grāmatas maģija! Kādi sižeta pagriezieni... Karu rašanās, bezgalīgas kaujas un naids starp divām valstīm – Polniju un Rossiju (jā-jā!) un baisais kauss fonā cīņai par troni. Es varu slavēt šo stāstu stundām – par tās valodu, stilu, slāvu folkloras izmantošanu un brīnišķīgo finālu. Jā, tieši tā tam visam bija arī jābeidzas... Rezumējot varu teikt, ka grāmata ir brīnišķīga. Tā kļuva par vienu no labākajiem šī gada atklājumiem. Es jau ar nepacietību gaidu autores jauno grāmatu un ceru, ka viņa nesāks rakstīt milzīgas sērijas.

Autore recenzijai: yfnfkbz140594:  5 zvaigznes no 5.  

Sīkāk:
https://www.livelib.ru/author/227229/reviews-naomi-novik