Nakts vēsture.

 Rodžera Ekerča grāmata par nakti “At Day`s Close: A History of Nighttime”.

Krievu valodā grāmata ir iznākusi izdevniecībā «Azbuka» (2010.)

Anotācija.

Pazīstamā amerikāņu zinātnieka A. Rodžera Ekerča grāmata «Dienai beidzoties. Nakts vēsture» pārvērta cilvēku priekšstatus par tumšo diennakts daļu. Likās, kas gan var notikt ar cilvēkiem pēc saules rieta, kad viņi atpūšas vai guļ? Taču pēc autora domām tieši naktī notiek daudz interesanta, noslēpumaina un jocīga. Nakts ir patvērums no ikdienas, iemīlējušos laiks, labo un ļauno spēku darbības laiks. Kāds dodas izklaidēties uz parastu vai masku balli, kāds steidzas uz tavernu vai krodziņu, vēl kāds nakts stundas velta kaislīgām lūgšanām. Tumsas aizsegā notiek arī dažādi noziegumi — no šīkām zādzībām līdz nežēlīgām slepkavībām. Sveču gaismā pulcējas slepenu biedrību un sektu biedri savās sapulcēs. Naktī nodarbojas ar seksu, slimo, stāsta šausmu stāstus, raksta dienasdgrāmatas, sacer grāmatas, sapņo... Autors rūpīgi apraksta dažādu kārtu cilvēku nakts dzīvi Eiropas un Amerikas valstīs periodā no XVI gadsimta līdz XIX gadsimta vidum, kad pasaulē ienāca mākslīgais apgaismojums, kas aizdzina nakts tumsu. Neskaitot dokumentālus tekstus, autors pastāsta arī daudz aizraujošu, biedējošu un komisku stāstu, kas palikuši vairāku paaudžu atmiņā.

 

 

Recenzija.

  • Tas ir ļoti nopietns vēsturisks un kulturoloģisks darbs. Autors ir izmantojis milzums grūti pieejamu, retu un diezgan vispārīgu vēsturisku avotu, kas ir padarījis vajadzīgās informācijas meklēšanu ļoti ilgu un grūtu.
  • Pirmais, kas pārsteidz un ieintriģē grāmatā, tā ir autora attieksme pret savu pētāmo priekšmetu: vērīgs cilvēks pamanīs, ka nakts ne tik daudz nolaižas, cik paceļas. Nakts autoram ir savdabīgs kultūrslānis, kas atspoguļo cilvēku attiecības, viņu iekšējo pasauli un, bez šaubām, arī attieksmi pret visu bailes iedvesošo un tumšo, kas uzskata nakti par savējo.

Sīki ir izpētīta tēma par cilvēku ticību pareģēm, burvjiem un raganām, Viduslaiku cilvēku ticība visam pārdabiskajam, kā arī šis ticības savienojamība ar kristīgo ticību dvēseles glābšanai. Tiek apskatītas, no pirmā skata neredzamas sakarības starp cilvēka ikdienas nodarbošanos un viņu attieksmi pret diennakts tumšo laiku: autors sasaista nakts profesijas ar cilvēku ienākumu lielumu, jo tieši nabadzīgajiem visvairāk vajadzēja strādāt pa naktīm.

Grāmatas noformējumam izdevēji ir piegājuši ar visu nopietnību, kādu ir pelnījis šis darbs. Runa nav tikai par iesējumu, sniegbalto, plāno papīru un eleganto šriftu, kaut arī tas ļoti iepriecina. Grāmatā ir priekšvārds, kas atklāj iemeslus, kāpēc autors ir vēlējies uzrakstīt Nakts vēsturi, grāmatas sastāvs, kā arī tiek uzskaitīti galvenie avoti, ar kuriem autors ir strādājis, gatavojot savu darbu. Lietošanas ērtumam dots vārdu rādītājs, bet zinātnisku ticamību apstiprina norādes uz pirmavotiem, kas veidotas kā piezīmes pie autora svarīgākajām domām un slēdzieniem un tās aizņem gandrīz 80 lapaspuses.

Šeit viss ir radīts nesteidzīgai, dziļai lasīšanai: gan formāts (somiņā tādu grāmatu neieliksi un metro neatvērsi), gan ērts sadalījums pa nodaļām (var padomāt par izlasīto paužu laikā), gan loģiski izdalītas jēdzienu daļas, kas ļauj pārtraukt lasīšanu, bet pēc tam to turpināt.

Rekomendēju visiem, kas interesējas par Viduslaiku vēsturi un gatavs apskatīt to pavisam no cita leņķa.

Saite:

http://oz.by/books/more10149263.html

Grāmatas oriģinālizdevums:

http://www.amazon.co.uk/At-Days-Close-History-Nighttime/dp/0753819406

Autora grāmatas:

http://www.amazon.co.uk/A.-Roger-Ekirch/e/B001KHJ4C2/ref=ntt_athr_dp_pel_pop_1

http://www.history.vt.edu/Ekirch/