Mūs gaida „Zvaigžņu karu” vērienīgākās svinības pasaulē un Latvijā

image002Rīgas viļņi, 27.07. – 04.08.2013.

Vai zināt, ka pasaulē tiek svinēti filmas „Zvaigžņu kari” svētki? Jā! Tādi notiks arī šīs nedēļas nogalē – no 26. līdz 28.jūlijam Vācijas pilsētā Esenē, kad kinodarbs fani atzīmēs Džordža Lūkasa leģendārā darba tapšanu pirms 36 gadiem. Bet Latvijā šo notikumu varam godināt, divas dienas skatoties „Zvaigžņu karu” sāgu kanālā TV6.

Spēlmaņi un princeses

 

 

Filmu sāgas „Zvaigžņu kari” fanu un apjūsmotāju pulks ir tik liels, ka daži notikumi un svinības saistībā ar filmu ir ierasta lieta visā pasaulē. Par filmu jūsmo un tās kostīmos tērpjas visdažādāko vecumu cilvēki – ne tikai bērni un pusaudži, bet arī skatītāji pusmūžā un pavisam veci cilvēki, kuri ar filmu iepazinušies jaunībā. Īpaša fanu grupa ir „Zvaigžņu karu” spēlmaņi – cilvēki, kas iesaistās stratēģiskās spēlēs, ieņemot kādu no „Zvaigžņu karu” tēlu lomām un cīnoties komandās – labie pret ļaunajiem jeb džedaji pret impēriju. Šādas spēles tiek spēlētas gan brīvā dabā ar īstiem rekvizītiem, gan arī pavisam vienkārši kā datorspēles. Bez zvērināto fanu grupas filmu mīl arī parasti kinocienītāji, ģimenes ar bērniem vai draugu pulciņi, kam „Zvaigžņu karu” filmu sēriju skatīšanās ir regulāra tradīcija. Pasaulē arī sastopami daudzi 70.gadu beigās, 80.gados un vēlāk dzimuši cilvēki, kas nosaukti „Zvaigžņu karu” personāžu vārdos par Lūku, princesi Leiu, Jodu u.c. Pat tie, kuri daudz par „Zvaigžņu kariem”, nezina, noteikti ir dzirdējuši, iespējams, slavenāko filmas frāzi: „Lai spēks ir ar tevi!”

Pirmā „Zvaigžņu karu” filma „Jaunā cerība” uz ekrāniem iznāca 1977.gadā un pretēji visām prognozēm kļuva kinovēsturē par absolūto kases ieņēmumu līderi. Tās turpinājumi – „Impērija dod atbildes triecienu” (1980.) un „Džedaju atgriešanās” (1983.) – veido klasisko „Zvaigžņu karu” sāgu. To papildina otrā, nesenākā triloģija – „Ļaunu vēstošā ilūzija” (1999.), „Klonu uzbrukums” (2002.) un „Situ atriebība” (2005.). Tomēr ar to „Zvaigžņu karu” universs vēl neaprobežojas. Tajā ietilpst arī 2008.gada pilnmetrāžas animācijas filma „Klonu kari”, vairāki televīzijas seriāli un uzvedumi, grāmatas un komiksi, raidlugas un videospēļu cikli.

Paldies no sešgadnieka

Filmas autors Džordžs Lūkass atzinis, ka daudz ko mācījies un ieguvis, 70.gadus apmeklējot dažādas zinātniskās fantastikas cienītāju tikšanās un pasākumus jeb tā sauktos konventus. Tieši tur viņš nopratis, ka stāsts par tāltālu galaktiku varētu gūt popularitāti. Lai pateiktos filmas cienītājiem par atbalstu, 1987.gadā tika sarīkots īpašs „Zvaigžņu karu” fanu vispasaules konvents, atzīmējot 10 gadus kopš filmas iznākšanas. 1999.gadā oficiālais „Zvaigžņu karu” fanu klubs, ar nepacietību gaidot „Ļaunu vēstošās ilūzijas” pirmizrādi, nolēma atkārtot šo pasākumu un noturēt oficiālas „Zvaigžņu karu” svinības vairāku dienu garumā. Tas tika veltīts visiem filmas cienītājiem, kuri tolaik, 16 gadus pēc „Džedaju atgriešanās” uzņemšanas, aiz nepacietības vai koda pirkstos, gaidot jauno pirmizrādi.

Nieka trīs nedēļas pirms pirmizrādes Denverā notika pirmās lielās „Zvaigžņu karu” svinības. Tajās tika rādītas „Zvaigžņu karu” filmas, diskutēts ar aktieriem, bija iespēja apskatīt izstādi ar reālajiem filmas rekvizītiem. Uz vairāku dienu pasākumu kopskaitā ieradās 20 tūkstoši cilvēku. Panākumu mudināti, fani pēc trīs gadiem, gatavojoties „Klonu uzbrukuma” pirmizrādei, sarīkoja otro festivālu. Tika plānots 15 līdz 20 tūkstoši apmeklētāju dienā, tādēļ trīs dienu pasākums tālredzīgi tika pārcelts u Indianopolisu. Pilsētu festivāla norises laikā pārpildīja apmēram 75 tūkstoši apmeklētāju! Uz nākamo festivālu 2005.gadā negaidīti ieradās pats Džordžs Lūkass, kurš vairāku stundu garumā personīgi atbildēja uz fanu jautājumiem. Par visu apskaustu publikas mīluli šajā notikumā kļuva kāds sešgadīgs puisēns vārdā Tailers. Pieaicināts pie skatītāju mikrofona uzdot jautājumu, mazais Tailers, tērpies džedaju bruņinieka kostīmā, brīdi klusēja un tad vienkārši pateica Lūkasam: ‘Paldies!”. Aplausiem skanot, Lūkass uzaicināja puisēnu pie sevis uz skatuves, paspieda roku un kopīgi nofotografējās.

Diennakti taisīta frizūra

Jāatzīmē, ka neatņemama „Zvaigžņu karu” konventu iezīme ir apmeklētāju tērpšanās filmas personāžu kostīmos, padarot to par traku maskarādi. Samērā iecienīts apmeklētāju tērps – balts plastmasas kostīms, kādā filmā tērpjas ļaunie kaujinieki, - maksā vismaz tūkstoti dolāru. Īsti filmas fani pirms festivāla sapošas kā kaujinieki, džedaju bruņinieki, roboti, kā arī, protams, pārģērbjoties par filmas galvenajiem tēliem – Lūku Skaivokeru, Dārtu Veideru, Obi van Kenobi, Hanu Solo vai princesi Leiu. Lai atveidotu slavenās princeses Leias virs ausīm savītās matu pīnes, sievietes matus audzē gadiem. Kāda apmeklētāja savus sarkanos matus pārkrāsojusi trīs reizes, kamēr ieguvusi ticami brūnu krāsu, tad izveidojusi pīnes, izmantojot plastmasas pamatņu un līmes pistoli, kopā matu veidošanā pavadot apmēram diennakti. Citi apmeklētāji ir spiesti darbā ņemt atvaļinājumu, lai pavadītu vairākas dienas iemīļoto tēlu pasaulē.

Atzīmējot pirmās „Zvaigžņu karu” filmas „Jaunā cerība” trīsdesmitgadi, 2007.gadā „Zvaigžņu karu” festivāls norisinājās divos kontinentos un pilsētās – gan Losandželosā, gan Londonā. Kopš tā laika notikuši vēl vairāki festivāli. Šogad Esenē Vācijā paredzēts otrais Eiropas festivāls. Zīmīgs ir apstāklis, ka „Zvaigžņu karu” festivāli nenotiek pastāvīgās norises vietās vai datumos – pasākuma organizatori vietu un datumu mainību skaidro ar piederību dumpiniekiem, „... kuriem nav pastāvīgas mītnes vietas. Tā vietā festivāls ceļo pa visu pasauli, lai izvairītos no ļaunajiem impērijas spēkiem,” vēstīts festivāla mājaslapā.

Neviens negribēja izrādīt

Filmu cikla neizmērojamā popularitāte nav īsti skaidrojama. „Zvaigžņu kari” ir piedzīvojumu filma ar zinātniskās fantastikas elementiem. Tās darbība norisinās nezināmi senā pagātnē „... kādā tāltālā galaktikā...”, kur saduras cīņa starp labo un ļauno – starp labajiem džedajiem un ļaunajiem sitiem. Ļoti populārs abu spēku cīņas ierocis ir lāzera zobens. Jebkurš producents, to izdzirdējis, atmet ar roku – kurš gan grib ko tādu skatīties? Varbūt pusaugu zēni...

Džordža Lūkasa sarakstīto scenāriju noraidīja visas filmu studijas, izņemot studiju „Fox”, kas arī pati sev iekšēji prognozēja projekta izgāšanos. Studijas paredzējums piepildījās – no filmas sākotnējā astoņu miljonu dolāru budžeta pieci miljoni aizgāja specefektiem, pēcapstrāde prasīja vēl papildus trīs miljonus, un rezultātā 11 miljonus izmaksājušo savādo darbu atteicās izrādīt lielākā daļa ASV kinoteātru, piekrita tikai 40 kinoteātri. „Fox” studija spēra izmisuma soli un izplatīja filmu kopā ar citu filmu, kurai paredzēja grāvēja statusu – ja kinoteātris gribēja rādīt vienu, tam bija jārāda arī otra. Taču „Zvaigžņu kari” jau pirmajā nedēļas nogalē kļuva par tik absolūtu grāvēju, ka galu galā izglāba studiju no bankrota, kļuva par vienu no visu laiku pelnošākajām filmām un pirmā, kas pārsniegusi 300 miljonu dolāru peļņas robežu. Kopumā 11 miljonus izmaksājušais darbs nopelnījis 800 miljonus dolāru un ir trešā visu laiku ienesīgākā filma pasaulē.

Lūkass un „Fox” studija žigli vienojās par turpinājums filmēšanu, tādēļ fima, kas 1977.gadā saucās vienkārši „Zvaigžņu kari” un kurai nebija paredzēts turpinājums, tika pārsaukta par „Zvaigžņu kari, IV daļa: Jaunā cerība”, un tai sekoja divi turpinājumi, kā arī nākamā triloģija.

Būs vēl trīs daļas

Ir gluži skaidrs, ka publikas slāpes ar jau uzņemtajām filmām ir grūti apmierināt, tādēļ Džordžs Lūkass nesen atklājis, ka sācis darbu pie grandiozas ieceres – trešās triloģijas jeb attiecīgi septītās, astotās un devītās sērijas. Filmu producēs Disneja filmu studija, kas 2012.gada beigās par četriem miljardiem nopirka Lūkasa filmu studiju un paziņoja, ka pirmā filma gatava varētu būt jau 2015.gadā. Lūkass būšot filmu radošais konsultants, kā arī producents. Lai pavisam sajauktu galvu skatītājiem, trešās triloģijas notikumi hronoloģiski norisināsies pēc filmas „Džedaju atgriešanās” notikumiem. Jau izziņots, ka filmā piedalīsies visi trīs slavenie pirmās triloģijas aktieri – Marks Hemils, Harisons Fords un Kerija Fišere.

Skaties „Zvaigžņu karu” ciklu šajā nedēļas nogalē kanālā TV6 – „Jaunā cerība”, „Impērija dod atbildes triecienu” un „Džedaju atgriešanās” sestdien, 27.jūlijā; „Ļaunu vēstošā ilūzija”, „Klonu uzbrukums” un „Situ atriebība” – svētdien, 28.jūlijā.