Multfilmu seriāli un leļļu šovi televīzijā. Pirmā daļa.

Esmu nodzīvojis jau garu mūžu, no tā šogad paliek 50 gadi, kopš man bijusi iespēja skatīties televīziju. 1964. gadā uz Tokijas Olimpiskajām spēlēm tēvs nopirka televizoru KBN, kas tad kļuva par manu pirmo logu uz pasauli. Kā jau bērnam, man vislabāk patika raidījumi bērniem, pasaku filmas, fantastika un multfilmas. Tā sagadījās, ka šī interese ir saglabājusies līdz pat šim laikam. To varētu saukt arī par palikšanu "bērna prātā". Taču, ja es tāds nebūtu, nebūtu arī daudzas citas lietas, ko tagad var lasīt mūsu mājas lapā. Nevaru teikt, ka multenes es skatījos pastāvīgi, taču palikušas lietas, kas iespiedušās atmiņā, kā lielisks pārdzīvojums, ar vēlēšanos skatīties un skatīties atkārtoti. Tagad vairs tā nav, jo laiks tomēr ir nauda un tā vairs nav tik daudz, gribas vēl pagūt redzēt daudz jauna un neredzēta, taču bērnībā jau viss ir savādāk. Priekšā taču vēl visa dzīve. Šis tas man bija iespiedies atmiņā, šis tas savulaik tika pierakstīts. Tad nu, sākšu savu atskatu par to.

01-ANIME-SERIALI37

01. Man ātmiņā palicis Latvijas televīzijas leļļu raidījums bērniem, diemžēl nosaukums pagaisis, kas man ļoti patika. Tas tiešām bija kā seriāls, katru reizi piedzīvojumi, ko izspēlēja bērnu kompānija. Nākošais šovs, kura foto es atradu jau bija tā raidījuma rimeiks, savādāks, es jau tad biju iegājis spuurainā pusaudža vecumā un tas mani tā nepiesaistīja.

 

 

02-ANIME-SERIALI13

02. Ja runā par multfilmām, tad tolaik seriāli nebija tik bieži, tāpēc no padomju laikiem šeit pieminu filmas pat ar pāris epizodēm. Viena no pirmajām tāda veida filmām bija neparastais mačs, ko leļļu veikalā sarīko mīksto un cieto rotaļlietu nodaļas komandas. Cietie šiet ir vīzdegunīgi ļaunie, kas pārāk lielās par savu varēšanu, pārkāpj noteikumus un... protams, beigās zaudē, pēc tāda paša sižeta iznāca arī citas, līdzīgas filmas.

03-ANIME-SERIALI22

03. Krieviem bija populārs bērnu žurnāls "Murzilka", kurā darbojās dažādu PSRS populāru grāmatu varoņi un citi personāži, par viņiem bija arī jautras multenes.

04-ANIME-SERIALI2104. Stipri līdzīgas bija arī pasakas par Nezinīti, Zinīti un citiem mazajiem cilvēciņiem no attiecīgajām grāmatām, ko noteikti atceras daudzi pieaugušie.

05-ANIME-SERIALI1405. Tad nāca pirmais, īstais padomju laiku multeņu grāvējs "Nu, pagaidi!" par nebeidzamo Vilka cīņu ar Zaķi, kurā huligāns Vilks vienmēr cieta sakāvi.

06-ANIME-SERIALI1606. Neatpalika arī leļļu multiplikācija un radīja Ķepausi (oriģinālā - Čeburašku) - nezināmu tropu radījumu, kas PSRS bija nonācis ar eksotisku augļu kravu, - un viņa draugu Krokodilu Genu. Cik atceros, tur vēl darbojās visai nejauka vecene Šapokļaka.

07-ANIME-SERIALI1507. Seriāls "Mauglis" - ne Disneja, bet PSRS radītais, arī man visai gāja pie sirds. Sižets labi zināms, ko daudz stāstīt. Patika un viss.

08-ANIME-SERIALI1208. "Nu, pagaidi!" un Rietumu sēriju iespaidā tika radīts "Runcis Leopolds", kas ļoti gribēja dzīvot mierīgu dzīvi, bet viņam to nekādi neļāva divas negantas peles. Atšķirībā no amerikāņu "Toma un Džerija", šeit labais bija runcis.

09-ANIME-SERIALI1709. Pāris apburošu multeņu tika veltītas arī Brālītim un Karlsonam, kas dzīvo uz jumta, savā laikā ļoti populāriem tēliem, ko mūsdienās sāk jau aizmirst.

10-ANIME-SERIALI1810. Ļoti jautrs un savdabīga humora pilns bija multseriāls "Mēs no Skābpienciema", kas vēstīja par puisēnu Tēvoci Fjodoru, kas negribēja dzīvot pilsētā un devās uz laukiem, kur iekārtoja savu saimniecību, kopā ar suni Šariku un runci Matroskinu.

11-ANIME-SERIALI111. Neatkārtojami jancīgi varoņi bija arī padomju "Vinnijā Pūkā", īpaši pievilcīgus tos darīja arī populāru aktieru balsis. Krievu multfilmas dublēja arī latviski, tā kā varēja izvēlēties, kādā valodā klausīties.

12-ANIME-SERIALI1912. Jautru varoņu netrūka - te vēl viena kompānija, kas iekaroja skatītāju sirdis - "38 papagaiļi". Filmiņās papagailis gan bija tikai viens. Dzīvnieciņi ar sevi izmērīja Pitonu, rezultātā sanāca 38 papagaiļi ar astīti.

13-ANIME-SERIALI5913. Tajos laikos jau varēja skatīties vairākus kanālus un no Maskavas dažreiz parādīja arī citu studiju populārus raidījumus. Atceros, bija arī tāds, no Ļeņingradas, par diviem citplanētiešu robotiem. Tā bija viktorīnam kur vajadzēja atbildēt uz sagatavotiem jautājumiem, bet raidījumam bija arī sižets un piedzīvojumi.

14-ANIME-SERIALI2814. Mums tika rādītas arī socvalstu populārākās multfilmas un leļļu filmas, kas pretstā padomju, sēriju skaita ziņā likās gandrīz bezgalīgas, Te nu būs: latviskā tulkojumā "Stremjanka un Makarons" par diviem suņiem, kas dara visādas jokainas lietas. Kaut kas sanāk, kaut kas nē - taču vienmēr bija jautri.

15-ANIME-SERIALI3315. Čehi izcēlās ar savu mīlīgo stilu seriālā par Kurmīša piedzīvojumiem. Ļoti jaukas un nevardarbīgas filmiņas.

16-ANIME-SERIALI3416. Vēl viens simpātisks varonis - suns Reksis. Protams, ne komisārs, taču vienmēr izpalīdzīgs un labs.

17-ANIME-SERIALI3517. Tad vēl bija divi jautri un palaidnīgi puikas Boleks un Loleks.

18-ANIME-SERIALI3618. Jāpiemin arī tā laika Austrumvācijā populāro leļļu tēlu - Miega vīriņu, kas pildīja to pašu lomu, ko vēlāk Latvijā Miedziņš, ko gan sarakstā neiekļāvu, jo tiešām maz no viņa redzēju - tik ātri vairs gulēt negāju.

19-ANIME-SERIALI5519. Ne īsti seriāls, bet zīmīgas pāris filmiņu, kurā senās vācu pasakas varoņi - Brēmenes muzikanti, klāt nākot cilvēkiem, izspēlē pavisam savādāku stāstu. Vēsturnieki joprojām brīnās, kā tādos laikos atļāva izlaist uz ekrāniem tādu - hipijisku - filmu.

20-ANIME-SERIALI4220. Sporta tēmu šajā apskatā turpina filma no seriāla "Kazaki" par to, kā kazaki futbolu spēlēja. Spilgta parodija, nevis par kazakiem, bet - par viņu pretiniekiem.

21-ANIME-SERIALI5621. Latviskā tulkojumā "Kapteiņa Gudrimeļa piedzīvojumi" bija stāsts par kādām kuģošanas sacīkstēm, kur neiedomājami piedzīvojumi apstiprināja teicienu par "jūrnieku stāstiem". Dziesmas no seriāla kļuva par tautas hītiem.

Turpinājums sekos