Mīti par Gagarinu

No Igora Kornouhova rakstiņa izdevumā "Zapretnaja istorija", 2016. gada 11. numurā.

Padomju slepenības apstākļos, kas apņēma kosmosa apgūšanu, nevarēja parādīties mīti un leģendas par to, ka Gagarins nebija pirmais cilvēks kosmosā. Pat saskaitīts, ka viņš esot bijis pat 12. kosmonauts.

Gagarins nebija pirmais?

Tas ir arī pats populārākais mīts. Tas tiek izmantots, lai "demonstrētu" padomju valdības melīgumu un slepenību un tās attieksmi pret saviem pilsoņiem, kuru dzīvībām nebija nekāda vērtība. [Kā saprotat, autors ir antirietumnieks - t.p.]

Līdzīgas tenkas jau sāka izplatīties 1960. gados. Konkrēti, mēģināja pārliecināt, ka pirms sekmīgā Jurija Gagarina lidojuma par upuriem progresam tika ziedoti kā minimums 11 padomju lidotāji. Šo "nulles kosmonautu" vidū figurēja Aleksejs Ļedovskis, Terentijs Šiborins un Andrejs Mitkovs, kā arī Marija Gromova, kuras raķešu lidmašīna it kā cieta katastrofu 1959. gada jūnijā. Par informācijas avotu žurnālisti sauca redzamo Čehoslovākijas Komunistiskās partijas CK darbinieku, kurš vēl 1959. gada decembrī atrodoties Itālijā, stāstīja biedriem par vairākiem nesekmīgiem Padomju Savienības lidojumiem kosmosā.

Iļjušins apsteidza Gagarinu?

Gagarina "priekštečos" iekļuva arī slavenais lidotājs-izmēģinātājs Vladimirs Iļjušins: virkne Rietumu MIL liecināja, ka viņa kuģis 1961. gada sākumā veica "cieto" nosēšanos, tās rezultātā viņš uz daudziem mēnešiem tika ievietots hospitālī.

Iļjušins patiešām ilgu laiku pavadīja uz slimnīcas gultas, taču ne jau kosmiskas, pat ne aviācijas, bet autokatastrofas dēļ!

Vēl bija baumas, kas pretendēja uz ticamību: 1961. - 1962. gados it kā bojā gāja kosmonauti Zavadovskis, Mihailovs, Kostins, Cvetovs, Ņefjodovs un Kirjušins. Šie cilvēki patiešām eksistēja un bija raķešu kosmiskās tehnikas izmēģinātāji. Visi viņi nomira daudz vēlāk par 1960. gadiem. 1997. gadā par ieguldījumu kosmosa apgūšanā viņiem visiem piešķīra Krievijas Varoņa nosaukumu.

Gagarins gāja bojā, lidojot uz Mēnesi?

Līdz pat šim laikam tiek izvirzītas versijas par Jurija Gagarina bojā eju. Pati eksotiskākā no tām ir tāda, ka Gagarins un Serjogins nenositās ar lidmašīnu UTI-MiG-15 1968. gada 27. martā, bet aizgāja bojā 18 dienas agrāk, lidojot apkārt Mēnesim. Tad orbītā ap Mēnesi patiešām devās "Zonde-4", tikai bezpilota variantā un nespēja līdz galam izpildīt savu uzdevumu.

Mītu radītāji ir pārliecināti; tā kā pirmā kosmonauta bojāeju noslēpt nebija iespējams, tad tika inscenēta lidmašīnas avārija, to pilotēja divi lidotāji-izmēģinātāji, kuri katapultējās neilgi pirms lidmašīnas nokrišanas.

Minēt šo versiju, bez šaubām, var tikai kā sava veida kuriozu...

Pilnīgāku fantomu kosmonautu sarakstu var lasīt šeit:

http://www.cosmoworld.ru/spaceencyclopedia/publications/index.shtml?fantom.html