Mērsijas Braunas vampīrisms.

https://www.youtube.com/watch?v=IQzUce52j84

Mērsijas Braunas vampīrisma incidents, kas norisinājās 1892. gadā, bija viens no labāk dokumentētajiem notikumiem ar līķu ekshumāciju, lai veiktu rituālus pret vampīrisma izpausmēm. Tas bija daļa no plašākas vampīru panikas Jaunanglijā, 19. gadsimtā.

Rodailendā, Ekseterā nāvējoša tuberkuloze bija skārusi Džordža un Mērijas Braunas ģimeni. Kaimiņus, kas protams, baidījās un žēloja nelaimīgo ģimeni, tas kā par brīnumu neskāra. Taču Braunu ģimene divdesmit gadus cieta no tās, tuberkuloze, ko tajos laikos sauca par diloni, bija ļoti nāvējoša. Pirmā, kura nomira no šīs slimības bija māte Mērija, nomirst arī viņas vecākā meita Mērija Olīva. Pēc diviem gadiem, 1890. gadā saslimst arī dēls Edvīns.

1891. gadā saslimst un nākošā gada janvārī nomirst arī jaunākā māsa Mērsija. Ir ziema, tāpēc viņu apglabā kapličā, jo kapu izrakt būtu grūti. Zemei viņu atdod tikai pēc diviem mēnešiem.

Visi šie nāves gadījumi cilvēkos izraisa domas par vampīrismu. Atšķirībā no litrerārajiem vampīriem "reālie" vampīri no kapa ārā neraušas, bet "izsūc" dzīves enerģiju no attāluma vai arī viņu gars izdara to, izlidojis no kapa.

Kaimiņiem pēc ilgas pierunāšanas izdodas pierunāt Džordžu Braunu, lai glābtu slimo Edvīnu, ekshumēt mirušos, pārbaudot, vai tikai starp viņiem nav vampīrs. 1892. gada 17. martā notiek ekshumācija.

Pirmos izrok māti un vecāko meitu, taču līķu sadalīšanās stadija liecina, ka viņas nav vampīri. Tad pienāk kārta Mērsijai. Šeit cilvēkus gaida pārsteigums. Izrādās, ka mirone guļ uz vēdera. Līķu izkustēšanās kapā tolaik bija garantēta vampīrisma pazīme. Kad līķi apgriež, izrādās, ka uz tā praktiski nav sadalīšanās pēdas. Lai "nonāvētu" vampīru, jāizgriež sirds un jāsadedzina. To arī izdara, pie reizes konstatējot, ka sirds ir pilna ar asinīm. Vēl viena vampīra pazīme.

Visiem ir skaidrs, kas vainīgs pie ģimenes traģēdijas. Sirdi sadedzina, bet pelnus sajauc ar ūdeni un liek izdzert Edvīnam. Tomēr, tas nepalīdz, pēc diviem mēnešiem mirst arī viņš.

Notikumu plaši apraksta presē un Rodailendā tas atsaucas ar to, ka zināmi pāri par 80 gadījumi, kad tikusi veikta ekshumācija, baidoties no vampīrisma.

Īstenībā jau viss ir daudz vienkāršāk: reālu zāļu pret tuberkulozi nav, Mērsijas līķis trīs mēnešus bija gulējis kapličā un ziemas laikā sasalis, tāpēc arī nebija sadalīšanās pēdu, acīmredzot, to iznesot un apglabājot zārkā, līķis ir ticis izkustināts un apgriezies, kas vēl jo vairāk iespējams tāpēc, ka bija sasalis.

Gadījums ir tik plaši aprakstīts, ka nav nekāds brīnums, ka tas iespaido arī rakstniekus. Piemēram, Keitlīnu Kīrnanu (Caitlín R. Kiernan), kuras īsajā stāstā "So Runs the World Away" ir atsauces uz šo notikumu. Vēl vairāk, ir zināms, ka Brēma Stokera dokumentos ir atrasta avīze par šo notikumu un ir pilnīgi iespējams, ka Lūsija no "Drakulas" ir radusies pateicoties Mērsijai.

"The Shunned House", ko sarakstījis H. P. Lavkrafts, satur atsauces uz šo notikumu. Mērsijas Braunas stāsts ir iedvesmojis Sāru Tomsoni sarakstīt jaunatnei domāto romānu "Mercy: The Last New England Vampire". Pat reperis B. Dolan ir sarakstījis dziesmu "The Hunter" no viņa 2010 LP Fallen House, Sunken City.

http://en.wikipedia.org/wiki/Mercy_Brown_vampire_incident