Ļoti īsas ziņas 2017-03-23

Viņi nevienam netic.

Laikam daudzi ir satikuši cilvēkus, kas absolūti noraida ekoloģiskās problēmas, nepieciešamību potēties vai cilvēku izsēšanos uz Mēness un tā tālāk.

Psihologus ieinteresēja šī parādība un un viņi apsekoja milzīgu daudzumu šādu skeptiķu un pat veselas to grupas, kas sastāv no kādas "sazvērestības teorijas" piekritējiem, un... neatrada starp viņiem neko kopīgu. Izņemot vienu lietu.

 

 

Uzreiz brīdināsim: tādas pārliecības - nav slimība, zināšanu un erudīcijas trūkums vai neticība zinātnes progresā. Vienkārši, šie cilvēki vairākumā atšķiras no citiem ar to, ka viņiem ir sarežģītāk uztvert apkārtējo pasauli. Jau agrā bērnībā viņi ar lielām pūlēm konstruē sev apkārt tādu kā "kūniņu", kas sastāv no pašu pārliecības un principiem, kas balstīti vai nu no agrāk izlasītām grāmatām, vai no to viedokļa, kas viņiem ir autoritātes (piemēram, vecāki vai skolas skolotāji), pēc tam viņi šo pārliecību tur kā veselumu. Katra iejaukšanās no malas, kas kaut vai netieši draud ar tās sagraušanu vai izmaiņam viņu "kūniņā", izsauc viņos bailes un, kā likums, jaunā atgrūšanu. Tic viņi tikai tam, kas tā vai citādi apstiprina viņu pašu pārliecību. Zinātnieki nonāca pie secinājumu, ka šādiem cilvēkiem var mainīt viņu pārliecību, taču, nevis lejot pār viņiem visu "apgāzošus" faktus (tā kļūs vēl sliktāk), bet pārliecinot viņus par to, ka citādie fakti nekādi neiespaidos viņu morālos principus un personīgo pārliecību.

Kas iznīcina galaktikas?

Austrāliešu astronomi ir saskārušies ar pārsteidzošu un šausminošu, galaktiku iznīcināšanas procesu.

"Slepkava" darbojas pilnīgi dažu fantastikas romānu garā. Tas atņem galaktikām ūdeņradi, bet, kā zināms, bez šī elementa nav iespējama jaunu zvaigžņu rašanās. Citiem vārdiem, bez ūdeņraža galaktika ļoti ātri mirst.

Austrāliešu astronomi ir izpētījuši vairāk par 11 tūkstošiem šādu galaktiku un vairumā no tām ir ievērojuši šo biedējošo procesu.

Taču, kas ir "slepkava"? Tiek spriests, ka tā varētu būt tumšā matērija - substance, no kuras pēc aprēķiniem sastāv ap 27% Visuma masas. Vai šāda iznīcināšana draud arī mūsu Piena Ceļam, astronomi neziņo, taču ir pārliecināti, ka šādi procesi ir iespējami jebkurā Visuma vietā.

Kad miroņi atdzīvojas.

Lai gan reti, bet tādi gadījumi notiek. Piemēram, 34 gadus vecais Braitons Dama Zante no Zimbabves 2013. gadā noveda līdz sirdslēkmei savu priekšnieku un gandrīz līdz nāvei pārbiedēja radus, draugus un kolēģus. Kas tad notika? Mediķi atzina Braitonu par mirušu, jo rīta apgaitā, Gveru pilsētas slimnīcā konstatēja, ka vīrietis, ko sen mocīja astma, neizrāda dzīvības pazīmes.

"Miroņa" radinieki sagatavoja ķermeni bērēm. Kad pie atvērtā zārka pienāca Braitona priekšnieks, ķermenis sakustējās. Bosam bija vāja sirds un viņš bez samaņas nokrita uz grīdas. Braitons ievaidējās. Izbiedētie ļaudis nolēma, ka tāpat kā šausmu filmās atdzīvojies mironis tūlīt metīsies viņiem virsū, un aizbēga. Tikai pēc kāda laika paši drosmīgākie nolēma pieiet pie zārka. Braitons elpoja!

Divas dienas viņš pavadīja slimnīcā, pieslēgts pie mākslīgo plaušu aparāta, kamēr galīgi nenāca pie samaņas un tika sūtīts mājās. Pats neparastākais ir tas, ka astma pēc šī notikuma Braitonam pārgāja.

(No "Taini XX veka", 2017. gada 8. numura.)