Ļoti īsas ziņas 2014-09-24

1.

Kanādas zinātnieki atrod 1846.gadā pazudušo Džona Frenklina Arktikas ekspedīcijas kuģi
Autors: LETA--DPA. 2014. gada 10. septembris

Kanādas zinātnieki atraduši britu pētnieka sera Džona Frenklina ekspedīcijas kuģi, kas pazuda 1846.gadā Arktikā, otrdien paziņojis Kanādas premjerministrs Stīvens Hārpers.
"Lai gan mēs vēl nezinām, vai atklāts viņa majestātes kuģis Erebus vai Terror, mums ir pietiekami daudz informācijas, lai apstiprinātu autentiskumu," paziņoja Hārpers.

Frenklina ekspedīcija divu kuģu sastāvā devās ceļā 1845.gada maijā ar mērķi izpētīt Ziemeļu jūras ceļu uz Arktiku.
Tomēr ceļojums noslēdzās traģiski - abi kuģi iestrēga ledū un nogrima. Apkalpes locekļi, kuriem izdevās pamest kuģus, mēģināja nokļūt drošībā, ejot pa ledu, tomēr neveiksmīgi. Neizdzīvoja neviens no 134 apkalpes locekļiem.
Frenklina ekspedīcijas pazušana piesaistīja plašu sabiedrības uzmanību un tika sāktas vairākas meklēšanas operācijas, pateicoties kurām tika izpētītas un iezīmētas kartē daudzas Arktikas daļas.

"Šis ir patiesi vēsturisks brīdis Kanādai. Frenklina kuģi ir svarīga Kanādas vēstures daļa, ņemot vērā, ka viņa ekspedīcija, kas notika gandrīz pirms 200 gadiem, lika pamatus Kanādas Arktikas suverenitātei," norādīja Hārpers, kurš pats personīgi atbalstīja zudušo kuģu meklēšanu.
www.diena.lv/pasaule/kanad...

2.

Ar izprintētu teleskopu uzņem kvalitatīvus Mēness attēlus
Autors: Diena.lv. 2014. gada 19. septembris

Šefīldas Universitātes pētnieku grupa publiskojusi pirmos Mēness fotoattēlus, kuri uzņemti ar "izprintētu" teleskopu. Aptuveni 100 britu mārciņas (127 eiro) vērtās iekārtas detaļas ir izdrukātas ar 3D printeri, un, kā apgalvo paši projekta autori, teleskopa veiktspēja pielīdzināma desmit reizes dārgāku modeļu parametriem.
Teleskops PiKon redzamos objektus spēj palielināt līdz pat 160 reizēm, kas nozīmē, ka skaidrā naktī ar "izdrukāto" iekārtu iespējams iegūt detalizētus Mēness virsmas attēlus, kā arī saskatīt galaktikas, zvaigžņu kopas un tuvākās planētas. Teleskopa "sirdī" ir Raspberry Pi kameras modulis, kura cena ir daži desmiti eiro.
Pirmie attēli uzņemti un publiskoti pasākuma Festival of the Mind ietvaros, kas, sadarbojoties Šefīldas pilsētai un universitātei, norisinās no 18-28.septembrim.
Interesants fakts, ka PiKon izstrādātāju komanda "netur sveci zem pūra", un ir publiskojusi lejupielādējamu teleskopa tehnisko projektu, lai ikviens, kuram ir pieeja 3D printerim, varētu izgatavot savu iekārtas kopiju.
"Tā ir daļa no ieceres tehnoloģijas padarīt "demokrātiskākas" – lētas un viegli pieejamas plašai publikai, entuziastu lokam," norādījis viens no izstrādes komandas fiziķis Marks Vriglijs.
www.diena.lv/tehnologijas/...