Ļoti īsas ziņas 2014-09-09

1.

Delfīni kļūst par personībām.

Indijas valdība piešķīrusi delfīniem statusu "personības, kas nepieder cilvēku ģintij". Tādā veidā Indija ir kļuvusi par pirmo valsti pasaulē, kas atzinusi šo zīdītāju unikālo intelektu. Lēmumu paziņoja Indijas Apkārtējās vides un mežsaimniecības ministrs. Tagad Indijā ir aizliegta par nebrīvē dzīvojošu delfīnu uzstāšanās delfinārijos, akvārijos, okeanārijos utt. Ministrs paziņoja, ka delfīniem ir jābūt pašiem savām īpašām tiesībām. Un neviens nav tiesīgs ierobežot viņu brīvību.

 

 

2.

Dzīvā lidmašīna.

Līdz neilgam laikam par rekordistu gigantisko lidoņu vidū uzskatīja aizvēsturisko putnu Pelogornis chilensis ar spārnu izpletumu 5-6 metri. Tagad rekords ir kritis. To pieveicis cits putns - Pelagornis sandersi, tā tliekas tika atrastas lidostas būves laikā Dienvidkarolīnā. Komanda Deniela Ksepkas vadībā noteica, ka putna spārnu izpletums ir 7,4 metri. Nedaudz mazāk, nekā "Cesna" biznesaviācijas lainerim. Taču galvenais, zinātnieki noskaidroja, kā tāds gigants un tam līdzīgie varēja lidot, sverot no 40 līdz 80 kilogramus. Izrādās, "dzīvās lidmašīnas" planēja gaisā kā tādi planieri, ķerot augšupejošās gaisa strāvas. Gogantiem bija arī caurumoti un poraini kauli, kas atviegloja skeleta konstrukciju. Taču uzsākt lidojumu, plivinot spārnus, viņi nespēja. Lai paceltos virs "virs sirmās līdzenuma jūras", viņiem nācās ieskrieties no pauguriem.

Ziņas no izdevuma "Taini i zagadki", 2014. gada 18. numura.

3.

Dārta Veidera kostīms dodas uz izsoli.
Baismā sithu valdnieka oriģinālais tērps no Zvaigžņu karu Piektās epizodes tiks izstādīts Christie's izsolē 25. novembrī.
Komplektā ietilpst Zvaigžņu karu fantastiskās sāgas galvenā ļaundara un viena no pašiem pazīstamākajiem personāžiem Holivudas kino vēsturē pilns amunīcijas komplekts: melnais apmetnis, cimdi, plecu un ceļu sargi un pats galvenais - Dārta Veidera ķivere.
Kostīma cena ir novērtēta ar summu no 160 līdz 230 tūkstošiem sterliņu mārciņu, bet pašreizējais raritātes īpašnieks, kas grib palikt nezināms, daļu no pārdošanā ieņemtiem līdzekļiem iemaksās Britu vēža slimību pētījumu centram (pagājušā gadā kļuva zināms, ka Dēvids Prouzs, aktieris, kas tēloja Dārtu Veideru, veic onkoloģisku ārstēšanu).
Christie's jau ir tikušas izliktas pārdošanai Dorotijas sarkanie zābaciņi no "Oza zemes burvja" un Odrijas Hepbernas tērps, kurā viņa tēloja filmā "Brokastis pie Tifānijas", taču Dārta Veidera kostīms, kā uzskata Nils Robertss, kas ir atbildīgs par izsoles gaitu, ir pati zīmīgākā no visām materiālām kino relikvijām.
www.be-in.ru/shorts/11970-...

4.

Izdevies noskaidrot, kas bija slavenais maniaks Džeks Uzšķērdējs
Apollo, Svētdiena, 2014. gada 7. septembris

Liverpūles universitātes molekulārās bioloģijas zinātniekamJari Louhelainenam esot izdevies noskaidrot, kas patiesībā bija slavenais slepkava Džeks Uzšķērdējs, svētdien vēsta «Daily Mail».
Pēc Louhelainenama veiktajām ekspertīzēm, zem šī pseidonīma slēpies kāds poļu imigrants - frizieris Ārons Kosminskis, kurš savulaik tika uzskatīts arī par vienu no sešiem galvenajiem aizdomās turamajiem šajā lietā, taču kura vaina tā arī netika pierādīta.
Noteikt slepkavas personību zinātniekam esot izdevies, pateicoties DNS analīzei. DNS, savukārt, iegūts no Džeka Uzšķērdēja upura šalles. Šalli zinātnieks nopircis no Ketrīnas Edousas radiniekiem, viņu savulaik nogalināja maniaks.
Iesauka Džeks Uzšķērdējs pirmo reizi tika minēta vēstulē, ko slepkava bija nosūtījis Londonas ziņu aģentūrai.
Džeks Uzšķērdējs tiek turēts aizdomās par vismaz piecām slepkavībām, kuras tika pastrādātas laika posmā no 1888.gada līdz 1891.gadam Londonā.
Policijai toreiz neizdevās noskaidrot slepkavas personību.
http://apollo.tvnet.lv/zinas/izdevie...