Ļoti īsas ziņas 2014-05-07

1.

01.04.2014 Mūsdienu kosmiskās nozares sasniegumi.
Šī gada pirmajā kvartālā kosmosā tika palaistas 14 nesējraķetes. Visvairāk no Krievijas - 5. Otrajā vietā ASV - 4. Trešajā vietā kompānija Arianespace ar diviem startiem. Indija, Japāna un Ķīna veikušas pa vienam startam. Rezultātā orbītā ap Zemi ir ievadīti 57 pavadoņi. Otrajā kvartālā Krievija plāno 9 kosmiskos startus. Ukraiņu sakaru pavadoņa "Libidj" ("Gulbis") atlikts, jo pavadoņa izmēģinājumi noritēja Eipatorijā, Krimā - Nacionālajā kosmisko līdzekļu izpētes centrā, kas tagad ir evakuēts uz neokupēto valsts daļu.

 

 

K.I.
http://novosti-kosmonavtiki.ru/news/

2.

Vampīri – asins un enerģijas sūcēji. Bet kas ir dampīri?
LA.lv 30. aprīlis, 2014

Kamēr nav pierādīts pretējais, vampīri ir mitoloģiskas būtnes, kas pārtiek no cilvēku un dzīvnieku asinīm. Un šīs būtnes ir ļoti bieži sastopams objekts mūsdienu literatūrā un kino, toties mazāk zināms ir vampīra un cilvēka atvases apzīmējums – dampīrs.

Tiesa, mākslas darbu vampīri krietni vien atšķiras no mitoloģiskajiem. Tautu folklorā, galvenokārt austrumeiropiešu leģendās, šo apzīmējumu parasti izmanto saistībā ar asinis sūcošām būtnēm, taču bieži vien par vampīriem dēvē arī tiem līdzīgus radījumus no citām zemēm un kultūrām. Un vampīru raksturīgās īpašības dažādos mītos ievērojami atšķiras, piemēram, par tādiem dēvē arī sikspārņus, suņus un zirnekļus. Savukārt vampīra un cilvēka pēctečus dēvē par dampīriem (Balkānu folklorā – “dhampir”).

Zooloģijā un botānikā terminu “vampīrisms” izmanto saistībā ar dēlēm, āmuļiem, asinssūcējiem sikspārņiem un citiem organismiem, kuri barojas ar citu dzīvo būtņu ķermeņa šķidrumu.
Vēl šo terminu lieto arī saistībā ar kriptozooloģiju un mistiskajām asinis dzerošām būtnēm, piemēram, čupakabru.
Terminu “vampīrs” var izmantot, lai apzīmētu jebkuru mitoloģiski maģisku būtni, kas ir spēku, enerģiju vai dzīvību no sava upura izsūcošs plēsīgs parazīts.
Sagatavots pēc žurnāla “Planētas Noslēpumi”

http://www.la.lv/vampiri-asins-un-energijas-suceji-bet-kas-ir-dampiri/

3.

Padomju kosmisko aparātu pārdos izsolē Briselē.
Padomju kosmiskā aparāta TKS (Tjažolij Korabļ Snabžeņija) nolaižamo aparātu, kas divas reizes pabija kosmosā, izstādīs izsolē Briselē vācu izsoļu nams Kunsthaus Lempertz, tā paziņoja organizācijas partneris Henriks Hanštains. TKS bija iecerēts kā pilotējams kosmiskais kuģis ar daudzkārt izmantojamiem elementiem, lai apgādātu padomju militārās orbitālās stacijas "Almaz" (dažas no tām kosmosā darbojās ar marku "Salūts"). Tomēr tālāk par dažiem lidojumiem bezpilota variantā projekts neaizgāja. Kuģus, piesaistot sērijai "Kosmoss" pievienoja OS kā papildus blokus. Staciju apkalpe viņās darbojās, taču mājup lidoja ar ierastajiem kuģiem "Sojuz".
Eiropā tāds izsoles pasākums notiks pirmo reizi. Sākotnējā cena būšot 500 tūkstoši eiro, bet paredzāmā gala cena - no 700 tūkstošiem līdz 1,4 miljoniem eiro. Nolaižamais aparāts bija paredzēts trīs kosmonautiem, taču abas reizes nolaidās uz Zemes bez tiem. Pirmā misija notika 1977. gadā, kad objekts orbītā pavadīja 30 dienas, bet otrā misija turpinājās no 1980. gada marta līdz 1982. gada jūlijam. Bez aparāta izsolīs arī divus skafandrus: vienu krievu un vienu amerikāņu.

P.S. Savukārt, izsolē ASV tiks izlikti dažādi priekšmeti, kas pabijuši uz Mēness: skafandru detaļas, instrumenti, kuģa "Apollo-12" detaļas utt. Piemēram, par īpaši pildspalvu Fisher Spacepen, kas ļauj rakstīt bezsvara stāvoklī cer ieņemt 15 000 dolārus. Visu skafandru izsolē neviens neliks, jo tā cena sākotnēji tad sasniegtu kādus pāris simtus miljonus dolāru, kas nebūtu rosinoša potenciālajiem pircējiem.
http://novosti-kosmonavtiki.ru/news/?PAGEN_1=3

4.

2016. gadā savs kosmodroms būs arī Abudabi.
Apvienotajos Arābu Emirātos kosmodroma būvi pabeigs tieši šajā - 2016. gadā, to būvē firmas Virgin Galactic un Aabar Investments, tas būs paredzēts Virgin kompānijas kosmokuģu vajadzībām un ir zināms, ka pirms tas būs pabeigts, kāds konkursa ceļā izvēlēts AAE pārstāvis jau lidos kosmosā Virgin kuģa pirmā privātās apkalpes sastāvā. Biļete, kas citādi maksātu 250 tūkstošus dolāru, tiks pasniegta par brīvu. Tā kā šīs valsts pārstāvji vēl kosmosā nav lidojuši, tad viņš pie reizes kļūs arī par pirmo AAE pilsoni, kas pabijis kosmosā, kaut arī tas būs tikai īss, suborbitāls lidojums.
http://novosti-kosmonavtiki.ru/news/?PAGEN_1=2