Lasīsim 2016-09-24

Arturs Balts. Staro

"Staro" ir romāns par cilvēka dzīves ceļa meklējumiem, uzupurēšanos, pašaizliedzību un mīlestību, kas vienmēr ir bijis cilvēku lielākais dzinējspēks. Vienlaikus tas ir stāsts par ceļojumu no profānās uz sakrālo pasauli : romānā galvenā varoņa ceļojums, kas ved viņu caur pazemes lokiem, liekot izciest gan fiziskus, gan garīgus pārbaudījumus, kļūst par modernās pasaules iniciācijas simbolu, kas rāda ne tikai individuālu cilvēka izaugsmi, bet arī visas sabiedrības domas un lidojumus. [P.S. Nosaukums nav darbības vārds, tā sauc grāmatas varoni].

http://www.janisroze.lv/lv/gramatas/dailliteratura/tulkota-dailliteratura/klasika-musdienu-literatura/staro.html

Inguna Dimante. Pilnmēness nakts zieds

Iznācis jūnija “Lata romāns” – debitantes un jau konkursa laureātes Ingunas Dimantes romāns “Pilnmēness nakts zieds”. Liktenīgs un erotisks stāsts.

Pati autore par romānu teikusi: “No spoku stāsta romānsizvērtās mīlasun liktenīgas satapšanās stāstā.”

Monika Zīle: “Meklēdama retus augus, Lilija nokļūst vecā muižā. Tur īstenību gluži ticami caurvij mistika – blakus parastiem cilvēkiem mājo grāfienes spoks, kam sāp bērna zaudēšana maģiskā rituālā; līdztekus ikdienišķiem notikumiem raisās neizskaidrojami, un tuvajos brikšņos uzzied puķe, ar kuru iespējams izārstēt pat nāvējošas kaites. Šīs mūsdienu pasakas galvenajiem varoņiem piemīt ne vien senatnes noslēpumu atklāšanas ķēriens, bet arī māka sadzirdēt tuvojamies mīlestību un krāšņi svinēt tās ierašanos. Lai gan Dienvidamerikas rakstnieki jau aizņēmuši maģiskās realitātes žanra galvenās platības, tur iekopt savu tīrumiņu nav liegts arī latviešiem !…”

Aivars Eipurs: “Lilija, bioloģijas maģistre, pēta augus ar spēcīgām dziednieciskām īpašībām… Vīrietis, uzvārdā Grāfs, ar visu muižu; vēl kaut kas, līdzīgs spokam… Baltvācu romantisma literatūras tradīciju garam savijoties ar mūsdienu latviešu reālismu, autore panākusi atzīstamu vienību. Laba lasāmviela.”

http://www.la.lv/inguna-dimante-pilnmeness-nakts-zieds/

Rensoms Rigss. Mis Peregrīnes nams brīnumbērniem

MISTISKA SALA

PAMESTA BĀREŅU PATVERSME

ĻOTI DĪVAINU FOTOGRĀFIJU KOLEKCIJA

Kā to visu sasaista kopā neparastais Rensoma Rigsa romāns Mis Peregrīnes nams brīnumbērniem?

Baisa ģimenes traģēdija liek sešpadsmitgadīgajam Džeikobam doties uz salu, kas atrodas tālu no Velsas krastiem, un atgriezties senā pagātnē – Džeikoba tikko mirušā vectēva bērnībā. Tur zēns atrod kādreizējā mis Peregrīnes bērnunama drupas. Pārmeklēdams pamestās guļamistabas un gaiteņus, Džeikobs saprot, ka mis Peregrīnes bērni bijuši ne tikai ar visai īpatnām spējām, bet varbūt pat bīstami. Turklāt, lai cik neiespējami tas šķistu, viņi vēl joprojām ir dzīvi...

Šī šermuļus uzdzenošā fantāzija, kas papildināta ar rēgainām senām fotogrāfijām, saistīs gan pieaugušos, gan pusaudžus – jebkuru lasītāju, kas aizraujas ar mīklainiem piedzīvojumiem.

No angļu valodas tulkojusi Vanda Tomaševiča.

http://www.zvaigzne.lv/lv/gramatas/apraksts/78063-mis_peregrines_nams_brinumberniem.html

Rensoms Rigss. Pilsēta bez dvēseles

1940. gada septembris.

Desmit brīnumaini bērni bēg no briesmoņu armijas.

Viņiem var palīdzēt tikai viens cilvēks, bet šī sieviete ir iesprostota putna ādā.

Džeikoba Portmena neparastais ceļojums turpinās. Viņš kopā ar jauniegūtajiem draugiem dodas ceļā uz Londonu – pasaules brīnumu galvaspilsētu. Tur viņi cer izārstēt savu iemīļoto direktori mis Peregrīni. Tomēr šajā kara plosītajā pilsētā viņiem uz katra stūra uzglūn baisi pārsteigumi. Turklāt Džeikobam nākas pieņemt nozīmīgu lēmumu par savām jūtām pret Emmu Blūmu.

“Pilsēta bez dvēseles” ievilina lasītājus fantāzijas bagātā pasaulē, kur sastopama telepātija un laika cilpas, ērmu izrādes un būtnes, kas spēj mainīt veidolu. Šo pasauli apdzīvo pieauguši īpatņi un slepkavnieciskas nebūtnes, tur atrodas zvērnīca ar savādiem un noslēpumainiem dzīvniekiem.

Tāpat kā pirmajā romānā no sērijas par brīnumbērniem, arī šajā grāmatā apvienota aizraujoša fantāzija un vēl nekad nepublicētas fotogrāfijas, radot lasītājiem neatkārtojamu piedzīvojumu.

No angļu valodas tulkojusi Ligita Lukstraupe.

http://www.zvaigzne.lv/lv/gramatas/apraksts/110434-pilseta_bez_dveseles.html

Mets Heigs. Atbalss zēns

Matt Haig. Echo Boy

Odrijai ir 16 gadi. Viņa lasa īstas, papīra grāmatas, klausās mūziku un sapņo studēt filozofiju, lai paliktu par cilvēku pasaulē, kas mainījusies līdz nepazīšanai. 2040. gadu degvielas kari, 2060. gadu sausums Eiropā, ģenētiski modificēto kviešu katastrofa, Google-sacelšanās, magnitotreki, imersijas kapsulas un roboti, roboti, roboti – tāda tagad ir ikdienas realitāte. Vēl ir Atbalsis – pārsteidzoši radījumi, kas izveidoti augstajās tehnoloģijās. Viņiem ir ideāla āriene, viņi ir no miesas un asinīm, bet no cilvēkiem atšķiras tikai ar to, ka smadzenēs ir ieaudzēta sīka mikroshēma. Viņi ir radīti, lai bez ierunām pakļautos un kalpotu. Denielam ir 16 nedēļas. Viņš ir Atbalss. Taču atšķiras no saviem mākslīgajiem sugas brāļiem. Viņš jūt sāpes un niknumu, zina, ka ir radīts ne jau tam, lai būtu par priekšmetu.

https://www.livelib.ru/book/1001317890

Henrijs Raiders Hagards. Kečvaijo Nepakļāvīgais

H. Rider Haggard. Maiwa's Revenge: or, The War of the Little Hand. Finished. Magepa the Buck

Krievu izdevumā garstāsts, romāns un stāsts no cikla par Alanu Kvotermeinu. Kečvaijo ir vēsturiska personība.

Romāna anotācija.

1877. gada aprīlis, Dienvidāfrika. Alans Kvotermeins, kurš medī netālu no Lidenburgas, pakļaujas savai galvenajai vājībai – ziņkārībai – un nolemj iebraukt Pretorijā, kur pēc baumām tiek gatavots kāds liels notikums. Angļi ir nodomājuši kaut ko tur anektēt... Kvotermeins vienmēr atceras parunu – „kad savannā pūš vējš, pat neliela dzirkstele var izraisīt spēcīgu ugunsgrēku”. Taču kāda jēga no parunas, ka ziņkārība tik un tā izrādīsies spēcīgāka. Neilgi iesnaudušos britus un visu Melno kontinentu gaida plaša mēroga kari ar būriem un gudrā Kečvaijo zulusu karalisti.

https://fantlab.ru/work49001

Raičela Mīda. Mēmā

Richelle Mead. Soundless

Kā tas ir: nedzirdēt savu radu un tuvāko balsis? Kalnu ciematiņa iemītnieki jau sen ir kurli. Jau viņu senči ir pazaudējuši dzirdi, par to stāsta leģendas. Arī māksliniece Čžan Czina nav izņēmums. Taču ja visi pie kurluma sen jau ir pieraduši, tad kā lai tiek galā ar to, ka zūd redze? No indīgu tvaiku izgarojumiem no šahtām, kur iegūst metālu ciemata iedzīvotāji sāk zaudēt redzi. Cerēt uz tālo pilsētnieku palīdzību ir bezjēdzīgi – alkatīgā valdība par problēmām negrib ne dzirdēt. Paliek vienīgā cerība – izsaukt bisju – mītiskus, lidojošām lauvām līdzīgus radījumus. Vai tiešām ir patiesas leģendas, ka visus ciemata iedzīvotājus gaida neizbēgama bojā eja?

http://loveread.ec/view_global.php?id=56162

Filisa Kristīna Kasta (F. K. Kasta) un Kristīna Kasta. Nakts māja (seriāls)

P. C. Cast and her daughter Kristin Cast. House of Night

In the fictional world of House of Night, a small percentage of the world's teenagers are changed into vampires when adolescent hormones trigger a strand of what is otherwise junk DNA. The change from human to vampire takes four years, during which time the adolescents, known as "fledglings," must attend one of the "House of Night" boarding schools. While there, they are required to take the Vampire Sociology 101 course to learn the dangers they face. If a fledgling is not in constant proximity to adult vampyres, the fledgling will die; so the fledglings rarely leave the school. About one in ten fledglings die anyway, since their bodies cannot tolerate the Change. For those who survive, there's a big reward: in the words of one of the authors, "Vampires are like Superman. They’re super-gorgeous. They’re super-talented. They’re super-men." Vampyres are physically stronger than most adult humans, with accelerated reflexes, enhanced dexterity, life of more than five centuries, as well as heightened senses such as night vision.

https://en.wikipedia.org/wiki/House_of_Night

Fiona Higinsa. Stikla acu kolekcionārs

F. E. Higgins. The Eyeball Collector

Hektors Fitcbodlijs no sava tēva, iecienīta vīna tirgotāja un kaismīga lepidopterista un pārņēmis kaislību uz tauriņiem. Taču tad tēvs, kuru salauž un izputina ar šantāžu vienacains avantūrists Gulivers Trupins, mirst, bet Hektors dodas klejot pa Urbsumidas dienvidu krastu un lolot atriebības plānus. Te viņa zināšanas par tauriņiem izrādās visai noderīgas: barons Bovriks de Vandolens (tā tagad sevi dēvē Trupins) brauc pie lēdijas Mandiblas, kura savā muižā Vizipitsholā gatavo savu slaveno, ikgadējo balli, un paņem līdzi Hektoru, jo tieši tauriņiem ir jākļūst par balles rotu, padarot to ne tikai slavenu, bet pat – leģendāru. Taču ne tikai Hektoram ir slepens mērķis; lords Mandibls sapņo nomedīt spalvainu mežakuili, bet „barons Bovriks” – savākt septiņas stikla acis ar dārgakmeņiem, katrai nedēļas dienai pa acij...

https://fantlab.ru/work149419

Džeimija Makgvaira. Apolonija

Jamie McGuire. Apolonia

Rorija Riordana brīnumainā kārtā izdzīvo, kad visa tās ģimene iet bojā no slepkavu rokām. Pat pēc trīs gadiem viņa vairs neuzticas nevienam: ne savam profesoram, kurš rūpējas par viņu pēc vecāku nāves, ne skaistulim-kursabiedram Bendžikam, kurš visu laiku mēģina viņu aplidot. Rorija ir stingri nolēmusi turēties tālāk no Bendžija, jo vairāk, kad viņu grupā parādās jauns students, noslēpumains, tumšmatis Sairuss. Meitene pat nenojaušs, ka Sairusa dēļ viņa atkal nonāks un dzīves un nāves robežas, kad uzzinās drūmo noslēpumu, kas draud ar pašas cilvēces galu...

https://www.ozon.ru/context/detail/id/32359508/

Sergejs Pavlovs. Mēness varavīksne

Сергей Павлов. Лунная радуга

Эта книга о людях будущего. В фантастике такая тема не нова. На то она и фантастика, чтобы предвидеть завтрашнего человека - какие у него мысли, дела, планы. Одни фантасты конструируют человека заново. Иные - и таких большинство - берут нашего современника и переносят его силой воображения в Мир Полдня, если это утопия, или в Мир Ночи, если антиутопия, то есть, словами Блока, "холод и мрак грядущих дней". Сергей Павлов, как и братья Стругацкие, как и многие другие фантасты, относится к многим. Но среди этих многих, он, как те же Стругацкие, единичен в своем таланте.

Тема романов, повестей и рассказов Сергея Павлова - как меняется человек при встрече с Неведомым, как оно, Неведомое, на человека влияет. В придуманном ли писателем Внеземелье это происходит ("Лунная радуга", "Амазония, ярданг "Восточный", "Чердак Вселенной", "Неуловимый прайд") или в океанских глубинах ("Акванавты"), писатель всегда остро ставит вопрос: останется ли человек человеком, сталкиваясь с чем-то, с человеческой природой несовместимым.

https://www.ozon.ru/context/detail/id/137496035/

Jevgeņijs Guļakovskis. Miglu sezona

Евгений Гуляковский. Сезон туманов

Давно отгремели битвы на картонных мечах между "светлыми" рыцарями из ордена братьев Стругацких и "темными" из молодогвардейского стана. Помнят о них теперь лишь ветераны, лелеющие декоративные шрамы, как свидетельства своей личной причастности к тем героическим временам. Кто победил в тех битвах? Конечно, победила фантастика, настоящая, талантливая, живая, неважно к какому стану принадлежали ее творцы.

Книги Евгения Гуляковского прочно стоят на полке отечественной фантастической классики. Уже первый его роман, "Сезон туманов", прорвал брешь в жанровой ткани, став едва ли не самым первым в литературе Страны Советов образцовым космическим боевиком. Затем, с каждым новым произведением, талант автора утверждался все более, чему свидетельство такие важные премии, как "Аэлита" (1998) и Литературная премия имени Ивана Ефремова (2004) - обе "за выдающийся вклад в развитие отечественной фантастики".

В книгу, кроме романа, давшего название сборнику, вошли роман "Долгий восход на Энне" и три повести - "Планета для контакта", "Запретная зона" и "Шорох прибоя".

https://www.ozon.ru/context/detail/id/137324241/

Bens Hellmans. Pasakas un reāli stāsti. Krievu bērnu literatūras vēsture

Бен Хеллман. Сказка и быль: История русской детской литературы

Pazīstamā somu literatūrzinātnieka monogrāfija ir veltīta krievu bērnu un jauniešu literatūras četru simtu gadu garajai vēsturei no pašiem pirmsākumiem XVI gadsimtā līdz mūsu dienām. Šī vēsture ir pilna ar sekmīgām karjerām un traģiskiem likteņiem, talantīgiem rakstniekiem un viduvējībām, bestselleriem un sen aizmirstiem sacerējumiem. Pēc tam, kad 1917. gadā sagrābuši varu, boļševiki plānoja radīt jaunu kultūru jaunam cilvēkam, par pamatu bija jākļūst bērnu literatūrai, kas kā visa cita daiļliteratūra nokļuva padomju cenzūras valgos. Grāmatā ir aplūkota Krievijas dažādu bērnu rakstnieku daiļrade gan pagātnē, gan mūsu dienās, to grāmatas tiek analizētas kritisku debašu, tulkotās literatūras, žurnālistikas un sava laika kultūrpolitikas kontekstā.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     

http://www.nlobooks.ru/node/7176#sthash.UADMOxSY.dpuf

Recenzija par grāmatu. Fragmenti.

Zināms, ka pirmā, krievu, ar roku rakstītā grāmata, kas veltīta bērniem, tika rakstīta 1491. gadā. To paveica diplomāts un Renesanses eiropiskās kultūras propagandists Krievijā Dmitrijs Gerasimovs. Turklāt viņa pierakstītās krievu tautas pasakas ir pašas senākās, kas nonākušas rakstiskā veidā līdz mūsu dienām. Pēc citas versijas tieši bērnu literatūra radās XVII gadsimtā. Taču Bens Hellmans par atskaites punktu ņem pirmās, iespiestās bērnu ābeces izdošanu krievu valodā, 1574. gadā, Ļvovā. Tās sastādītājs bija Ivans Fjodorovs (grāmatu iespiešanas pionieris). Kopējā kontekstā šī izvēle ir visai pamatota un likumsakarīga, tā kā tieši šis notikums ir pirmās, laicīgās grāmatas publicēšana austrumslāvu grāmatu iespiešanas vēsturē, bet visa pārējā bērnu literatūras attīstība līdz pat Katrīnas laikam iezīmējas ar pakāpenisku literatūras izraušanos no reliģijas sfēras un tuvošanos Apgaismības ideāliem.

[Hellmans pats raksta, ka bieži krievu bērnu grāmatu vēsturi sāk ar XVIII gadsimta otro pusi, ar Katrīnas Lielās sarakstītajām alegoriskajām pasakām ("Pasaka par caradēlu Hloru", 1781 un "Pasaka par caradēlu Feveju", 1783, laikā kad viņa aizraujas ar Ruso idejām) un no Nikolaja Novikova žurnāla "Детское чтение для сердца и разума" - t.p.]

Pirmajās nodaļās visai secīgi ir aprakstīta bērnu literatūras attīstība, minēts plašs tekstu loks, no ābecēm līdz tulkotām grāmatām un pirmajiem enciklopēdiskajiem krājumiem, un biogrāfiskiem aprakstiem. Taču lasītājam no pirmajām lapaspusēm nevajag gaidīt dziļu ieskatu pagājušos laikmetos. Pirmo nodaļu vispārējs apskats no vienas puses liecina par to, „ka oriģinālas un nozīmīgas krievu bērnu literatūras rašanos” autors attiecina uz 1829. gadu, kad tika publicēta Antonija Pogoreļska garstāsts „Melnā vista jeb Pazemes iemītnieki”, kas tika sarakstīts speciāli nākamajam rakstniekam Aleksejam Tolstojam. Cits iemesls, pēc visa spriežot, ir tas fakts, ka 2010. gadā jau ir iznācis dziļš, kulturoloģisks J. B. Kudrjavcevas pētījums „Sirdij un prātam. Krievijas bērnu literatūra XVIII gadsimtā”, kur uz Apgaismības laikmeta bērnu grāmatu analīzes pamata detalizēti rekonstruēta bērnu ikdiena, vērtību hierarhija un tā laikmeta personības normatīvais paraugs.

Grāmata oriģinālā ir iznākusi angļu valodā: Ben Hellman. Fairy Tales and True Stories. The History of Russian Literature for Children and Young People (1574 – 2010). Leiden. Boston. 2013.

http://trv-science.ru/2016/07/26/ot-chernoj-kuricy-do-ezha-bolshevika/

Tony Abbott. The Copernicus Legacy

The Adventure of a Lifetime Awaits. 4 Friends. 12 Relics. A Race to Save the Fate of the World.

Viens no romāniem.

Tony Abbott. THE GOLDEN VENDETTA

It’s been two months, and the malicious head of the New Teutonic Order, Galina Krause, seems to have dropped off the face of the earth.

It’s a brief sigh of relief for the Kaplan family. But their hopes for safety are dashed when they learn about the theft of a rare 16th century astronomy book in the South of France as Galina and her lacky Ebner suddenly and violently reappear.!

Wade, Darrell, Lily, and Becca have no choice but to throw themselves into a desperate hunt for a mysterious golden hand, said to be crafted by Leonardo Di Vinci himself—perhaps the strangest Guardian of all.

In the dangerous streets of Morocco, over the ancient stone pathways of Malta, through the chic hotels of Monte Carlo, and in a crucial and deadly undersea battle, the Kaplans must face the most sinister members of the Teutonic Order to continue their quest to protect Copernicus’s precious legacy.

http://www.thecopernicuslegacy.com/

Vladislavs Žeņevskis. Smaka

Владислав Женевский. Запах

"ЗАПАХ" Владислава Женевского - это безупречный стиль, впитавший в себя весь необъятный опыт макабрической литературы прошлых веков. Это великолепная эрудиция автора, крупнейшего знатока подобного рода искусства - не только писателя, но и переводчика, критика, библиографа. Это прекрасный, богатый литературный язык, которым описаны порой совершенно жуткие, вызывающие сладостную дрожь образы и явления.

"ЗАПАХ" Владислава Женевского - это современная классика жанров weird и horror, которую будет полезно и приятно читать не только поклонникам ужасов и мистики, но и вообще ценителям хорошей литературы.

https://www.ozon.ru/context/detail/id/137430908/

Džims Holts. Kāpēc eksistē mūsu pasaule?

Jim Holt. Why Does the World Exist?: An Existential Detective Story

Virsraksta jautājums tiek uzdots kopš eksistē cilvēce. Lai atbildētu uz to, autors – amerikāņu filozofs Džims Holts – veic īstu detektīva cienīgu pētījumu. No kurienes ir radies Visums? Kāpēc un kur ir pazudis Nekas? Kas to visu ir izveidojis? Pakāpeniski mēs sākam apjaust, ka Dievs un Daba – nav vienīgie aizdomās turamie... Šī grāmata ir katram, kurš vēlas labāk iepazīt pasauli, kurā dzīvo, uzzināt, ko domā par tās rašanos mūsdienu vadošie zinātnieki un filozofi.

https://www.livelib.ru/book/1001565224

Pīters Vords un Dž. Kiršvinks. Jauna dzīvības rašanās uz Zemes vēsture

Peter Ward. Joe Kirschvink. A New History of Life: The Radical New Discoveries about the Origins and Evolution of Life on Earth

Charles Darwin's theories, first published more than 150 years ago, still set the paradigm of how we understand the evolution of life--but scientific advances of recent decades have radically altered that understanding. In fact the currently accepted history of life on Earth is flawed and out of date. Now two pioneering scientists, one already an award-winning popular author, deliver an eye-opening narrative that synthesizes a generation's worth of insights from new research.

Writing with zest, humor, and clarity, Ward and Kirschvink show that many of our long-held beliefs about the history of life are wrong. Three central themes emerge from the narrative. First, the development of life was not a stately, gradual process: Catastrophe, argue Ward and Kirschvink, shaped life's history more than all other forces combined--from notorious events like the sudden extinction of dinosaurs to recently discovered ones like "Snowball Earth" and the "Great Oxygenation Event." One startling possibility: that life arrived on Earth from Mars. Second, life consists of carbon, but three other molecules have determined how it evolved: oxygen, carbon dioxide, and hydrogen sulfide are carbon's silent partners. Third, ever since Darwin we have thought of evolution in terms of species. Yet it is the evolution of ecosystems--from deep-ocean vents to rainforests--that has formed the living world as we know it.

Drawing on their years of experience in paleontology, biology, chemistry, and astrobiology, Ward and Kirschvink tell a story of life on Earth that is at once too fabulous to imagine and too familiar to dismiss. And in a provocative coda, they assemble discoveries from the latest cutting-edge research to imagine how the history of life might unfold deep into the future.

https://www.amazon.com/New-History-Life-Discoveries-Evolution/dp/160819907X

Sergejs Kernbahs. Pārdabiskais

С. Кернбах. Сверхъестественное. Научно доказанные факты

Хотя в названии стоит «cверхъестественное», эта книга о междисциплинарной науке на стыке психологии, психотроники, микробиологии, электроники и биофизики. Эта область исследований иногда обозначается как «взаимодействие мозга и материи» и касается современных технических систем и различных психо-биоэнергетических явлений. Подобные исследования проводились в различных, в том числе закрытых, проектах СССР, национал-социалистической Германии и США на протяжении почти всего ХХ века. В книге делается обзор этих проектов и обобщаются работы автора, проведенные в трех исследовательских лабораториях за последние несколько лет. Полученные результаты могут быть проверены в независимых экспериментах, хотя им не всегда находится объяснение на данном этапе развития науки. Книга адресована широкому кругу читателей и профессионалов, которые интересуются проблемами синтеза технологии и сознания.

http://www.unconv-science.org/n8/kernbach3/