Lasīsim 2016-09-18

Stenlijs Veinbaums. Marsa odiseja

“Šis stāsts “uzspridzināja” zinātniskās fantastikas lauciņu kā granāta. Ar vienu pašu stāstu Veinbaums iekļuva pasaulē labāko zinātniskās fantastikas rakstnieku pulkā, un gandrīz katrs šī žanra autors ir centies viņu imitēt.” (Aizeks Azimovs)

Kad viņa lidaparāts avarē Marsa tuksnesīgajos plašumos, astronauts Diks Džarviss sastopas ar savādo citplanētieti Tvīlu un tikko pamanās viņu izglābt no nezināma briesmoņa. Abi kopīgi dodas atpakaļ pie saviem biedriem, ceļā sastopot gan bezgalvu būtnes, kuras sazinās telepātiski, gan dīvainus silikona radījumus, kas dzīvo miljoniem gadu.

http://jumava.lv/jaunumi/item/1273-stenlijs-veinbaums-marsa-odiseja.html

Linda Marija Kundziša. Rudens lauskas

Dora jau no paša sākuma zināja, ka nebūs viegli mīlēt Kristoferu. Bohēmas pārņemtu gleznotāju, kuram allaž neveicās ar iedvesmas noķeršanu. Tomēr jaunā sieva mācījās sadzīvot ar vīra īpatnībām un mākslinieciskajām dīvainībām - mācījās pieņemt Kristofera svārstīgo garastāvokli. Starp viņiem valdīja absolūta sapratne. Tomēr, jaunā mākslinieka iedvesmai bija vajadzīgs kas vairāk. Ar katru jaunu dienu Dora nonāca tuvāk skaidrībai, kas ir vīra iedvesmas avots, līdz beigās atklājās viņa tumšākie noslēpumi... Un tad, paliek tikai viens neatbildēts jautājums - kāda ir iedvesmas cena?

Vai mīlestība ir upurēšanās un sevis ziedošana? Vai kādu mīlot mēs zaudējam tiesības būt tādi kā esam? Un, ja nu otrs mūs tikai izmanto? Varbūt, mēs esam tikai viņa ego “lāpītājs” un “iedvesmas avots”?

http://www.janisroze.lv/lv/gramatas/dailliteratura/latviesu-originalliteratura/kriminalromani-trilleri-sausmu-romani/rudens-lauskas.html

Māris Rungulis. Pastaiga mirušopilsētā

Māra Runguļa grāmata “Pastaiga mirušo pilsētā. Pārupes spoku stāsti” ir vidējā skolas vecuma bērniem adresēts oriģināls garstāsts ar pētniecisku mūsdienu folkloras bāzi. Jau kopš astoņdesmito gadu vidus rakstnieks dažādos Latvijas novados vācis bērnu vidē tik ļoti iecienītos un psiholoģiski nepieciešamos šausmu un joku stāstus, sakrājot simtiem mutvārdu folkloras sižetu. Šos materiālus rakstnieks tagad izmantojis, veidojot garstāstu. Skolotāja sestajai klasei dod uzdevumu projektu nedēļai: vākt stāstus par dzimtās puses notikumiem un cilvēkiem. Klasesbiedru grupiņa izvēlas kopīgu tēmu – mistiskus un spokainus nostāstus. Bērni sanāk kopā kāda klasesbiedra mājās un, cits citam stāstot jauniegūtos stāstus, izmēģina kopīgā projekta prezentāciju…

http://www.la.lv/maris-rungulis-pastaiga-miruso-pilseta/

Deivids Hofmeirs. Stounraiders

Deivida Hofmeira debijas romāns “Stounraiders” ir populāru distopiju kokteilis. Asiņainajās sacīkstēs var redzēt paralēles ar Sūzenas Kolinsas “Bada Spēļu” triloģiju, Debesu Bāzes un Melndūkstes attiecības var saskatīt līdzības ar Pīrsa Brauna “Sarkano sacelšanos”, un motocikli un tuksnešainā ainava patiesi nedaudz atgādina “Mad Max” filmas. Tāds spēcīgu žanra darbu sajaukums nudien var iekārdināt zvērinātu distopiju cienītāju, taču “Stounraiders” tik ļoti cenšas būt kārtējā stilīgā distopija, ka aizmirst, kāda ir žanrs savos pamatos ir sabiedrības kritika.
Kur “Bada Spēles” kritizēja cilvēku apsēstību ar realitātes šoviem, kur “Sarkanajā sacelšanā” ir komentārs par nevienlīdzību, kur “Mad Max” (vismaz “Fury Road”) varēja nolasīt feminisma un ekoloģisma idejas, “Stounraiders” neko citu kā vien stilīgus motociklus nevar piedāvāt.
Kā noprotu, sacīkstes un motocikli ir “Stounraiders” pasaules centrs, taču skaidra atbilde, kāpēc tā, tā arī netiek sniegta. Pirmo grāmatu rakstīt ir grūti. Vēl jo vairāk, ja tai sekos vesela sērija. Jāatbild uz neskaitāmiem jautājumiem, jāizveido pārliecinoši tēli un pasaule, kuru tie apdzīvo, jārada intriga, taču nedrīkst lasītāju atstāt galīgi samulsušu. Diemžēl Deividam Hofmeiram tas nav izdevies.
Tomēr “Stounraiders” ir gana viegli un ātri izlasāma grāmata, kura prasīs vien dažus vakarus. Tāpat kādai mazai māsai (kurš teica, ka meitenēm nepatīk moči) vai brālim gan pa vidu apsēstībai ar motocikliem un aizvien kvēlojošai sajūsmai par “Bada spēlēm” “Stounraiders” varētu būt taisni uz "kārā zoba".

http://www.jumava.lv/component/k2/item/1262-aicin%C4%81juma-prozas-ned%C4%93%C4%BCas-dal%C4%ABbniece-l%C4%81sma-gaile-par-gr%C4%81matu-stounraiders.html

Žans Raspajs. Svēto nometne

Pēdējā laika diskusijās par imigrantu iebr[a]ukšanu Eiropā laiku pa laikam manījupiesauktu franču rakstnieka, ceļotāja un pētnieka Žana Raspaja 1973.g. romānu “Svēto nometne”. Nekad mūžā neesmu lasījis tik pravietiska darba! Līdz pat “ekspertu” diskusijām plašsaziņas līdzekļos, progresīvās sabiedrības atklātām vēstulēm, Austrālijai un tam, kā imigranti atraida viņiem sniegtu pārtiku un mantas. Atšķirības, protams, ir acīmredzamas — romānā viss notiek pāris mēnešos, dzīvē simtreiz lēnāk; Azija kopš 1973.g. atmetusi daudz kā no sociālisma, tāpēc tur simtiem miljonu cilvēku izrāvušies no nabadzības utt. Taču, ievērojot gaišredzības nepastāvēšanu un laiku, kas pagājis kopš romāna sarakstīšanas, pravietisms ir apbrīnojams.

Lasot romānu pamīšus ar ziņām, uzmācas visai baiga izjūta, ka dzīvojam “Svēto nometnē”. Tomēr nākotne ir atklāta un mūsu rokās. Bet izšķirīgais jautājums tas pats: vai eiropiešu tautām ir gana gribas aizstāvēt sevi pret draudiem un iznīcināšanu — vai arī līberālisms dzīvesgribu iznīcinājis.

https://ritvars.wordpress.com/2015/09/17/sveto-nometne-nekad-muza-neesmu-lasijis-tik-pravietiska-darba/

Pīters Hamiltons. Pandoras zvaigzne

Peter F. Hamilton. Pandora's Star

Critics have compared the engrossing space operas of Peter F. Hamilton to the classic sagas of such sf giants as Isaac Asimov and Frank Herbert. But Hamilton’s bestselling fiction—powered by a fearless imagination and world-class storytelling skills—has also earned him comparison to Tolstoy and Dickens. Hugely ambitious, wildly entertaining, philosophically stimulating: the novels of Peter F. Hamilton will change the way you think about science fiction. Now, withPandora’s Star, he begins a new multivolume adventure, one that promises to be his most mind-blowing yet.

The year is 2380. The Intersolar Commonwealth, a sphere of stars some four hundred light-years in diameter, contains more than six hundred worlds, interconnected by a web of transport “tunnels” known as wormholes. At the farthest edge of the Commonwealth, astronomer Dudley Bose observes the impossible: Over one thousand light-years away, a star . . . vanishes. It does not go supernova. It does not collapse into a black hole. It simplydisappears. Since the location is too distant to reach by wormhole, a faster-than-light starship, theSecond Chance, is dispatched to learn what has occurred and whether it represents a threat. In command is Wilson Kime, a five-time rejuvenated ex-NASA pilot whose glory days are centuries behind him.

Opposed to the mission are the Guardians of Selfhood, a cult that believes the human race is being manipulated by an alien entity they call the Starflyer. Bradley Johansson, leader of the Guardians, warns of sabotage, fearing the Starflyer means to use the starship’s mission for its own ends.

Pursued by a Commonwealth special agent convinced the Guardians are crazy but dangerous, Johansson flees. But the danger is not averted. Aboard theSecond Chance, Kime wonders if his crew has been infiltrated. Soon enough, he will have other worries. A thousand light-years away, something truly incredible is waiting: a deadly discovery whose unleashing will threaten to destroy the Commonwealth . . . and humanity itself.Could it be that Johansson was right?

https://www.amazon.com/Pandoras-Star-Commonwealth-Peter-Hamilton/dp/0345479211

Pīters Hamiltons. Jūda Atbrīvotais

Peter F. Hamilton. Judas Unchained

Set in the 24th century, bestseller Hamilton's richly satisfying space opera is less a sequel to Pandora's Star (2004) than the second half of one dauntingly complicated, wonderfully imagined novel. The diverse human Commonwealth is fighting back against the implacably hostile mass-mind Prime, while discovering that agents of another hostile alien force are sabotaging war efforts. In a multitude of subplots, Hamilton adroitly leaps from the struggles of one engaging, quirky character to another. Meanwhile, the main action expands and the super-scientific weapons become increasingly terrible. Then the story shifts focus and presents a moral question: if it's now possible to wipe out the Prime, is it permissible to commit genocide? Hamilton demonstrates that humans not only can shape huge masses of data to their own ends but also can recognize when to stop doing so. Some of the people manage to transcend their small, personal concerns—sometimes. The density of detail may slow readers down, but the distinctive characters and the plot's headlong drive will pull them along. In more ways than one, this two-part work is monumental.

https://www.ozon.ru/context/detail/id/30661669/

S. I. Grovs. Zelta dzira

S. E. Grove. The Golden Specific

Ir 1892. gada vasara. Pirms gada Sofija un viņas draugs Teo devās ceļojumā, kam liktenis bija lēmis pārzīmēt pasaules karti. Taču savus vecākus meitenīte tā arī neatrada. Tagad pēc nesekmīgiem meklējumiem arhīvos un bibliotēkās, neatrodot vismaz kaut kādu pavedienu, kas izskaidrotu tēva un mātes pazušanu, Sofija secina: tās meklējumu atslēgu slēpj cits laikmets. Negaidot viņa saņem anonīmu uzaicinājumu uz nihilizmiešu sektas slepeno arhīvu, kur uzzina par dienasgrāmatu, ko rakstījusi viņas māte. Dienasgrāmata atrodas tālu, Granādā, taču ne tajā Granādā, kas atzīmēta ģeogrāfiskajās kartēs, bet Granādā, kas atrodas citā laikmetā, kas ieguvis nosaukumu Tumšais. Sofija slepeni dodas meklēt dienasgrāmatu... S. I. Grova grāmata „Zelta dzira” ir ilgi gaidītais turpinājums „Stikla kartei”, kas ir viena no visvairāk pirktajām grāmatā interneta veikalā „Amazon” gadā, kad tā iznāca.

https://www.ozon.ru/context/detail/id/137324219/

Ričards Adamss. Pakalnu iemītnieki

Richard Adams. WatershipDown

„Pakalnu iemītnieki” ir viens no tulkojuma variantiem episkam piedzīvojumu meklētāju romānam. Ceļotāji ir pametuši savu bojā ejošo pilsētu un devušies ilgā un bīstamā ceļojumā, lai meklētu jaunas mājas. Tas ir stāsts par izmisumu un cerības atgūšanu.

http://www.e-reading.club/book.php?book=727

Andrē Nortone. Tirgotāji laikā

Andre Norton. The Tome Traders

Jaunajam avantūristam Rosam Mērdokam, kas nokļuvis uz apsūdzēto sola, dod izvēli: palikt aiz restēm vai labprātīgi stāties valsts dienestā. Protams, ka Ross nolemj riskēt un... iegūst iespēju ceļot laikā! Tagad viņam un viņa kolēģiem jācīnās ar ļaundariem, kas nokļuvuši pagātnē, lai mainītu vēsturi un tagadni pārveidotu sev par labu. „Tirgotāji laikā” ir pirmais romāns no ļoti populārā cikla „Karš laikā”!
http://www.labirint.ru/reviews/goods/545878/

Krājums (sastādītājs Dēvids Hārtvels). Ļaunuma krāsa

The Color of Evil. Edited by David G. Hartwell

Vai jūs varējāt iedomāties, ka ļaunuma ir dažādas nokrāsas? Laikam nē, ja jūs līdz šim neesat lasījis šo šausmu stāstu! Kings, Laukrafts, Šeridāns de Fanī, Bredberijs, Nesbite, Blohs un citi pastāstīs stāstus, no kuriem asinis stingst dzīslās... Beta ir kļuvusi par aculiecinieci šausmīgai slepkavībai un tagad baidās pakustēties, lai rīkļurāvējs nepamanītu viņu logā. Vai tiešām viņa būs nākamais upuris? („Trako suņu skrējiens”)

https://www.ozon.ru/context/detail/id/136648621/

Kriss Ridels. Pols Stjuarts. Zoīdu mednieks

Paul Stewart, illustrated by Chris Riddel. Scavenger Zoid

Supermoderns kosmiskais kuģis veselas pilsētas lielumā vago bezgalīgo kosmosa telpu. Pirms tūkstoš gadiem cilvēki ir pametuši dzimto planētu, lai atrastu jaunu dzīves vietu. Taču kaut kādā brīdī visi roboti uz borta ir kļuvuši nekontrolējami.. Vairums pasažieru ir gājuši bojā. Tagad starp nelielu izdzīvojušo grupiņu un ļaunajiem robotiem-zoīdiem notiek īsts karš. Jauneklis vārdā Jorks ir zoīdu mednieks, viņš izseko un nogalina tos, lai izjauktu sastāvdaļās, kas vajadzīgas aizsardzībai. Kādā no līdzīgām ekspedīcijām viņš un citi mednieki iekļūst slazdā. Jorkam izdodas izbēgt un ar šo brīdi viņš ir vienīgais, kas var glābt savus tuviniekus no nāvējošo robotu uzbrukuma!

http://www.labirint.ru/books/544009/

Krājums (sastādītājs Bladimirs Areņevs). Vilku gadsimts

Владимир Аренев. Век волков. Антология

Самые интересные фантасты Восточной Европы — Анджей Сапковский, Генри Лайон Олди, Марина и Сергей Дяченко, Святослав Логинов, Кир Булычев и другие — делятся своими историями о доблести и отчаянии, о долге и выборе, о грани между мирами, которая иногда становится слишком тонкой…

Рассказы стремительно перенесут вас из средневековой Франции в Берлин перед Второй мировой, из дачного поселка у озера — в дворцовые покои народа Холмов, со склонов Карпат — в Речь Посполитую. Падшие ангелы и вампиры, драконы и ведьмаки, колдуньи и эльфы, древние боги и существа, которым нет имени, ждут встречи с вами!

https://fantlab.ru/work714453

Kirs Buličevs. Dzīvību par triceratopsu
КирБулычев. Жизнь за трицератопса (сборник)

В город Великий Гусляр прилетел корабль с далекой планеты зефиров. У себя на родине космические пришельцы уже давно решили все проблемы и теперь совершенно бескорыстно взвалили на себя всю работу в Великом Гусляре, даже уроки за школьников делали. Не сразу жители города поняли, что так и до беды недалеко, и прогнали зефиров. А тут скандал разразился в городе, да еще какой! А все профессор Минц со своими изобретениями. И так день за днем, то одно, то другое…

https://www.ozon.ru/context/detail/id/137990669/

Taran Mataru. Summoner: Book 1: The Novice

Fletcher was nothing more than a humble blacksmith's apprentice, when a chance encounter leads to the discovery that he has the ability to summon demons from another world. Chased from his village for a crime he did not commit, he must travel with his demon to the Vocans Academy, where the gifted are trained in the art of summoning.
The academy will put Fletcher through a gauntlet of gruelling lessons, training him as a battlemage to fight in the Hominum Empire's war against the savage orcs. Rubbing shoulders with the children of the most powerful nobles in the land, Fletcher must tread carefully. The power hungry Forsyth twins lurk in the shadows, plotting to further their family's interests. Then there is Sylva, an elf who will do anything she can to forge an alliance between her people and Hominum, even if it means betraying her friends. Othello is the first ever dwarf at the academy, and his people have long been oppressed by Hominum's rulers, which provokes tension amongst those he studies alongside.
Fletcher will find himself caught in the middle of powerful forces, with nothing but his demon Ignatius to help him. As the pieces on the board manoeuvre for supremacy, Fletcher must decide where his loyalties lie. The fate of an empire is in his hands ...

https://www.ozon.ru/context/detail/id/136682767/

BLIZZARD ENTERTAINMENT. World of Warcraft: Chronicle Volume 1

World of Warcraft: Chronicle Volume 1 is a journey through an age of myth and legend, a time long before the Horde and the Alliance came to be. This definitive tome of Warcraft history reveals untold stories about the birth of the cosmos, the rise of ancient empires, and the forces that shaped the world of Azeroth and its people. This beautiful hardcover features twenty-five full-page paintings by World of Warcraft artist Peter Lee, as well as a cosmology chart, half a dozen maps charting changes through time, and other line art illustrations by Joseph Lacroix, and marks the first in a multipart series exploring the Warcraft universe; from the distant past to the modern era.

https://www.ozon.ru/context/detail/id/32545015/

BLIZZARD ENTERTAINMENT. World of Warcraft Chronicle Volume 2

Blizzard Entertainment and Dark Horse Books are thrilled to present the next installment of the wildly popular World of Warcraft Chronicle series. Volume 2 will reveal more sought-after details about the game universe's history and mythology. Showcasing lush, all-new artwork from fan favorites such as Peter Lee, Joseph Lacroix, and Alex Horley, this tome is sure to please all fans--casual and collector alike.

https://www.amazon.com/World-Warcraft-Chronicle-BLIZZARD-ENTERTAINMENT/dp/1616558466/ref=sr_1_2?s=books&ie=UTF8&qid=1474090557&sr=1-2

Mārtins Fords. Roboti uzbrūk. Tehnoloģiju attīstība un nākotne bez darba
Martin Ford. Rise of the Robots: Technology and the Threat of a Jobless Future

In a world of self-driving cars and big data, smart algorithms and Siri, we know that artificial intelligence is getting smarter every day. Though all these nifty devices and programs might make our lives easier, they're also well on their way to making "good" jobs obsolete. A computer winningJeopardymight seem like a trivial, if impressive, feat, but the same technology is making paralegals redundant as it undertakes electronic discovery, and is soon to do the same for radiologists. And that, no doubt, will only be the beginning.

In Silicon Valley the phrase "disruptive technology" is tossed around on a casual basis. No one doubts that technology has the power to devastate entire industries and upend various sectors of the job market. ButRise of the Robotsasks a bigger question: can accelerating technology disrupt our entire economic system to the point where a fundamental restructuring is required? Companies like Facebook and YouTube may only need a handful of employees to achieve enormous valuations, but what will be the fate of those of us not lucky or smart enough to have gotten into the great shift from human labor to computation?

The more Pollyannaish, or just simply uninformed, might imagine that this industrial revolution will unfold like the last: even as some jobs are eliminated, more will be created to deal with the new devices of a new era. InRise of the Robots, Martin Ford argues that is absolutely not the case. Increasingly, machines will be able to take care of themselves, and fewer jobs will be necessary. The effects of this transition could be shattering. Unless we begin to radically reassess the fundamentals of how our economy works, we could have both an enormous population of the unemployed-the truck drivers, warehouse workers, cooks, lawyers, doctors, teachers, programmers, and many, many more, whose labors have been rendered superfluous by automated and intelligent machines-and a general economy that, bereft of consumers, implodes under the weight of its own contradictions. We are at an inflection point-do we continue to listen to those who argue that nothing fundamental has changed, and take a bad bet on a miserable future, or do we begin to discuss what we must do to ensure all of us, and not just the few, benefit from the awesome power of artificial intelligence? The time to choose is now.

Rise of the Robotsis a both an exploration of this new technology and a call to arms to address its implications. Written by a successful Silicon Valley entrepreneur, this is a book that cannot be dismissed as the ranting of a Luddite or an outsider. Ford has seen the future, and he knows that for some of us, the rise of the robots will be very frightening indeed.

https://www.amazon.ca/Rise-Robots-Technology-Threat-Jobless/dp/1480574775

Donalds Protero. Dzīves nospiedumi. Evolūcijas 25 soļi un visa planētas vesture
Donald Prothero. The Story of Life in 25 Fossils: Tales of Intrepid Fossil Hunters and the Wonders of Evolution

Every fossil tells a story. Best-selling paleontology author Donald R. Prothero describes twenty-five famous, beautifully preserved fossils in a gripping scientific history of life on Earth. Recounting the adventures behind the discovery of these objects and fully interpreting their significance within the larger fossil record, Prothero creates a riveting history of life on our planet.

The twenty-five fossils portrayed in this book catch animals in their evolutionary splendor as they transition from one kind of organism to another. We witness extinct plants and animals of microscopic and immense size and thrilling diversity. We learn about fantastic land and sea creatures that have no match in nature today. Along the way, we encounter such fascinating fossils as the earliest trilobite,Olenellus; the giant sharkCarcharocles; the "fishibian"Tiktaalik; the "Frogamander" and the "Turtle on the Half-Shell"; enormous marine reptiles and the biggest dinosaurs known; the first bird, Archaeopteryx; the walking whaleAmbulocetus; the gigantic hornless rhinoceros Paraceratherium, the largest land mammal that ever lived; and the Australopithecus nicknamed "Lucy," the oldest human skeleton. We meet the scientists and adventurers who pioneered paleontology and learn about the larger intellectual and social contexts in which their discoveries were made. Finally, we find out where to see these splendid fossils in the world's great museums.

Ideal for all who love prehistoric landscapes and delight in the history of science, this book makes a treasured addition to any bookshelf, stoking curiosity in the evolution of life on Earth.

https://www.amazon.com/Story-Life-25-Fossils-Evolution/dp/0231171900

Pīters Vords, Džozefs Kiršvinks. Jaunā dzīvības rašanās vēsture uz Zemes

Peter WardJoe KirschvinkA New History of Life: The Radical New Discoveries about the Origins and Evolution of Life on Earth 

Charles Darwin's theories, first published more than 150 years ago, still set the paradigm of how we understand the evolution of life--but scientific advances of recent decades have radically altered that understanding. In fact the currently accepted history of life on Earth is flawed and out of date. Now two pioneering scientists, one already an award-winning popular author, deliver an eye-opening narrative that synthesizes a generation's worth of insights from new research.

Writing with zest, humor, and clarity, Ward and Kirschvink show that many of our long-held beliefs about the history of life are wrong. Three central themes emerge from the narrative. First, the development of life was not a stately, gradual process: Catastrophe, argue Ward and Kirschvink, shaped life's history more than all other forces combined--from notorious events like the sudden extinction of dinosaurs to recently discovered ones like "Snowball Earth" and the "Great Oxygenation Event." One startling possibility: that life arrived on Earth from Mars. Second, life consists of carbon, but three other molecules have determined how it evolved: oxygen, carbon dioxide, and hydrogen sulfide are carbon's silent partners. Third, ever since Darwin we have thought of evolution in terms ofspecies. Yet it is the evolution ofecosystems--from deep-ocean vents to rainforests--that has formed the living world as we know it.

Drawing on their years of experience in paleontology, biology, chemistry, and astrobiology, Ward and Kirschvink tell a story of life on Earth that is at once too fabulous to imagine and too familiar to dismiss. And in a provocative coda, they assemble discoveries from the latest cutting-edge research to imagine how the history of life might unfold deep into the future.

https://www.amazon.com/New-History-Life-Discoveries-Evolution/dp/160819907X

Žoržs Blons. Lielie okeānu noslēpumi. Atlantijas okeāns. Klusais okeāns. Vidusjūra, Indijas okeāns, aukstās jūras
Georges Blond. La grande aventure des océans : L'Atlantique, le Pacifique, la Méditerranée, l'océan Indien, les mers froides

Marins et capitaines, forbans et aventuriers : la mer, au cours des siècles, a porté tout un monde d'espoirs et de drames, de découvertes et de crimes, de liberté et de grandeur, de sauvagerie et de courage. Georges Blond nous en conte ici les récits. Mais cette oeuvre n'a pas pour seul mérite de nous apprendre la fabuleuse histoire de plus de trois cents navigateurs et de leurs navires. Elle nous fait pénétrer leur imaginaire, elle nous fait ressentir leurs joies et leurs tourments : l'immense solitude de la vague infinie, les craquements de la coque sous la poussée de la banquise, les yeux déchirés par le sel à l'affût du moindre signe de la terre, le désarroi du sauveteur devant le radeau délaissé, l'émerveillement du marin sous la brise pleine des parfums du sable et des cocotiers. Devant nous, voile au vent, voici laBounty, laSanta Maria, laMéduse, laBoudeuse, et toute la flotte de l'aventure depuis les galères de la Rome antique jusqu'au trimaran de Tabarly.
Préface d'Alain Bombard
Mises à jour de Dominique Le Brun

http://www.omnibus.tm.fr/la-grande-aventure-des-oceans-nouvelle-edition-georges-blond-L9782258089273.html

Aleksandrs Belovs. Noslēpumainie cilvēku senči
Александр Белов. Таинственные предки людей. Космобожественная теория появления человека на Земле

В этой небольшой книге скрыта большая Правда о том, кто на самом деле является предком человека и чьими усилиями создавалась Земная цивилизация. По мнению автора в центре нашей Галактики существует универсальная человеческая цивилизация. Люди Земли - ее незаконнорожденные дети. Не о том ли нам говорит Библейский миф о грехопадении Адама и Евы? Автор знакомит читателя с космобожественной гипотезой появления людей, опираясь на многочисленные факты астрономии, истории, археологии, биологии, зоологии, сравнительной анатомии и эмбриологии, а также на религиозное мировоззрение и мифотворчество разных народов.
Предлагаемая читателю версия появления людей на нашей планете выстроена на основе многолетних изысканий автора о причинах телесной изменчивости и деградации ума позвоночных животных, оказавшихся невольными заложниками земной среды обитания.

https://www.ozon.ru/context/detail/id/135569795/