Larijs Nivens. Larry Niven

Lorenss van Kots Nivens (angļ. Laurence van Cott Niven, dzimis 1938. gada 30. aprīlī) – ir amerikāņu rakstnieks fantasts. Visvairāk pazīstams kā romāna „Pasaule Gredzens” autors, kas ieguvis Hugo, Locus, Ditmars un Nebula prēmijas. Viņa daiļrade pārsvarā ir „nopietnā” (dabaszinātņu) fantastika, kas apvieno nopietnas zinātnes un teorētisku hipotēžu principus. Viņa darbos parasti ir arī detektīva un piedzīvojumu elementi.

Larijs Nivens piedzima Losandželosā, Kalifornijā. Kādu laiku viņš apmeklēja Kalifornijas Tehnoloģisko institūtu Pasadenā, Kalifornijas Universitāti Losandželosā, 1962. gadā viņš pabeidza Vošbernas Universitāti Topekā, Kanzasā (iegūstot matemātikas zinātņu bakalaura grādu, ar psiholoģijas studēšanu). No tā laika viņš dzīvi Losandželosas priekšpilsētās, ieskaitot Čatsvortu un Tarzānu, kļūstot par profesionālu rakstnieku. No sava vectēva Edvarda L. Doheni viņš manto lielu naudas summu.

Nivens ir daudzu zinātniski-fantastisku romānu un īso stāstu autors, sākot no stāsta „Pati aukstākā vieta” (1964). 1967. gadā Nivens iegūst Hugo prēmiju par labāko stāstu – „Neitrona zvaigzne”. Tādu pašu balvu viņš iegūst 1972. gadā («Inconstant Moon») un 1975. gadā («The Hole Man»). 1976. g. viņš iegūst Hugo par labāko garstāstu — «The Borderland of Sol».

Nivens raksta arī scenārijus dažādiem zinātniski-fantastiskajiem šoviem, ieskaitot seriālu „Pazudušo Valsts” un animācijas seriālu „Zvaigžņu ceļš” („Vergtura ierocis”). Vienu no saviem stāstiem («Inconstant Moon») viņš adaptēja teleseriālam „Aiz iespējamā robežām”.

Pēdējos gados viņš bieži raksta ar līdzautoriem Džeriju Purnelu un Stīvu Bārnsu.

https://fantlab.ru/autor550

Prēmijas. Tiek uzskatīts par pašlaik dzīvo, labāko ZF autoru pasaulē.

https://fantlab.ru/award3#c5040

Mājas lapa.

http://www.larryniven.net/

Paplašināta biogrāfija.

http://www.larryniven.net/biography.shtml

Labākās grāmatas krieviski.

https://fantasy-worlds.org/author/id337/

Tīmekļa arhīvā.

https://web.archive.org/web/20090707070412/http://larryniven.org/

Vikipēdija.

https://en.wikipedia.org/wiki/Larry_Niven

Romāns "Aizstāvis".

Saprātīgo būtņu, kas pieder paku sugai, dzīves cikls sastāv no divām stadijām. Nodzīvojis līdz zināmam vecumam, paks zaudē spēju vairoties, toties iegūst augstas gara un fiziskās spējas, veltot atlikušās dzīves gadsimtus savu pēcnācēju aizsardzībai. Aizstāvis vārdā Fsstpoks, palicis bez aizbilstamiem, sarīko ekspedīciju uz Galaktikas nomali, kur atklāj planētu, ko apdzīvo regresējušu paku pēcteči, kuri ir zaudējuši spēju pārvērsties Aizstāvjos, viņiem trūkst - kāds svarīgs elements. Taču Fsstpoks ir atvedis šo elementu sev līdzi, tagad Zemes cilvēku vidū parādās savi Aizstāvji, kas gatavi veltīt dzīvi bezgalīgos karos saviem pēcnācējiem par labu.

https://fantlab.ru/work23412

Romāns krājumā.

http://fantasy-worlds.org/lib/id28928/

Larija Nivena zināmā visuma hronoloģija.

http://www.chronology.org/niven/