Krievu mūsdienu fantāzija: Jeļena Zvezdnaja (Елена Звездная )

Ir zināms, ka „Jeļena Zvezdnaja” ir autores pseidonīms. Vēl par viņu zināms, ka autore dzimusi 1981.gadā, un viņa ir precējusies un audzina meitu (dažos avotos minēts, ka divas meitas). Jau no bērnības viņa ir dzīvojusi Piedņestrā, un viņai ir divas augstākās izglītības – psiholoģijā un vēsturē. Kādu brīdi viņa ir strādājusi par žurnālisti. Laikam jau Jeļena ir viena no noslēpumainākajām mūsdienu Krievijas rakstniecēm, jo ne reizi nav parādījusies publikas priekšā un viņa necieš intervijas. Un par viņu ir tik vien zināms, kā niecīgs faktu kopums.

Jeļena Zvezdnaja ir visai populāra mūsdienu Krievijas autore. Viņas pārstāvētais žanru loks ir visai plašs. Uzrakstīto un izdoto grāmatu lokā būs pārstāvēta fantastika, sociālā fantastika, humoristiskā un romantiskā fantāzija un vēl dažādi žanru sajaukumi. Viņa ir vairāku literāru prēmiju laureāte.

Oficiāli Jeļenas grāmatas sākušas iznākt 2011.gadā. Taču pirms tam viņa jau labu laiku bija publicējusies internetā (kopš 2009.gada resursā www.samlib.ru ), kur jau bija ieguvusi milzu popularitāti. Vēl viņu internetā varētu meklēt pēc pseidonīma „Туманная ведьма” (Miglas ragana). Šobrīd vispopulārākā no viņas daudzajām sērijām saucās „Lāstu akadēmija”.

Kas attiecas uz autores daiļradi, tad te ir tik daudz nosaukumu, ka ar to tulkošanu nenodarbošos, jo citādi viss raksts sastāvēs no viena vienīga uzskaitījuma. Ārpus sērijām Jeļenai iznākušas grāmatas „Академия Ранмарн”(2011), „Всего один поцелуй”(2011), „Мой любимый вампир”, „Не доверяйте незнакомцам”, „Невеста для наследника”, „Сосватать героя, или невеста для злодея”(2012), „Стерва. Подвид: королевская”, „Танцующая в ночи”. Sērija „Любовница” ar divām grāmatām „Любовница снежного лорда” „Любовница 2”. Sērija „Катриона” ar trim grāmatām „Принцесса особого назначения”(2012), „Ловушка для принцессы”(2012), „Игрушка императора”(2013), te būtu pieminama vēl ceturtā grāmata, kura it kā ir iesākta, bet vairāk par nelielu fragmentu internetā nav pieejama. Sērija „Хелл” ar divām grāmatām „Хелл. Приключения наемницы”(2011), „Хелл. Обучение наемницы”(2012). Visgarākā Jeļenas Zvezdnajas grāmatu sērija ir „Lāstu akadēmija” („Академия проклятий”), kurai šobrīd ir veselas astoņas grāmatas: „Урок первый: Не проклинай своего директора”(2014), „Урок второй: Не ввязывайся в сомнителные расследования”(2014), „Урок третий: Тайны бывают смертельные”(2015), „Урок четвёртый: Как развести нечисть на деньги”(2015),„Урок пятый: Как не запутаться в древних клятвах”(2015), „Урок шестой: Как обыграть принца хаоса”(2016), „Урок седьмой: Опасность кровного наследия”(2016), „Урок восьмой: Как выйти замуж за тёмного лорда”(2017). Sērija „Любовница Его Величества” ar divām grāmatām „Любовница Его Величества”, „Право на счастье”. Sērija „Приключения ведьмочки” pagaidām tikai ar vienu grāmatu „Мой личный враг”(2013). Sērija „Право силнейшего” ar trim grāmatām „Дочь война, или кадеты не сдаются”(2013), „Невеста война, или месть по расписанию”(2013), „Жена война, или любовь на выживание”(2016). Sērija „Лика Пресветлая, или репортеры не сдаются” arī pagaidām tikai ar vienu grāmatu „Екстремальное интервью, или девушка для героя”(2013). Sērija „Терра” ar divām grāmatām „Все ведьмы рыжие(2014)”, „Будь моей ведьмой”(2014). Sērija „Замок оборотня” ar vienu grāmatu „Замок оборотня”(2015). Sērija „Мертвые игры” ar piecām grāmatām „О мстительных некромантах и запрещенных артефактах”(2014), „О магах-отступниках и таинственных ритуалах”(2014), „Мертвые игры 3”, „О смертельных схватках и их победителях”, „Мертвые игры: Игры со смертьюю Часть первая”. Sērija „Тёмная империя” ar trim grāmatām „Тёмная империя: Книга первая”, „Тёмная империя: книга вторая”, „Тёмная империя 3”. Sērija „Тайна проклятого герцога” ar divām grāmatām „Леди Ариелла Уоторби”(2015), „Герцогиня Оттон Грейд”(2016). Sērija „Звёздное настроение” ar divām grāmatām „Телохранитель для демона” (izlasāms internetā), „Настоящая черная ведьма”(2016).

Jeļena pati atzīstas, ka savu daiļradi drīzāk uzskata par hobiju, un nemēģina panākt, lai viņas grāmatas atbilstu kaut kādiem mākslinieciskiem kanoniem. Tas ļaujot eksperimentēt ar idejām, varoņiem, dažādiem stiliem un tēliem. Iespējams, ka tieši tāpēc starp viņas romāniem būs atrodami gan viegli lasāmi, humoristiski mīlestības romāni, gan smagas sociālas antiutopijas. Šādas dažādības dēļ par autori, kura nav vēlējusies atklāt sabiedrībai savu īsto vārdu un jebkādus biogrāfiskus datus, cirkulē diezgan daudz baumu. Taču viņas popularitātei tas nav traucējis, jo šobrīd viņa stabili atrodas pieprasītāko krievu autoru desmitniekā.

Interneta lietotāji šo autori uzskata par visai savdabīgu. Pati viņa ne vienā vietā vien ir izteikusies, ka viņas darbus var un vajag kritizēt. Un tomēr, vairākās diskusijās ir nācies redzēt lasītāju atzinumus, ka ar fantāziju autorei viss ir vislabākajā kārtībā, bet ar rakstu valodu tieši otrādi – nekārtība esot pilnīga. Un jebkādu kritiku par šo tēmu, lai cik maigi un neuzbāzīgi tā nebūtu izteikta, Jeļena uztverot absolūti neadekvāti. Un arī pārdošanā izliktajos tekstos kļūdu esot tā, ka mudž. Un vēl viņai esot raksturīgi pēkšņi pieprasīt no lasītājiem priekšapmaksu par vēl nepabeigtajiem darbiem, un pēc tam stipri iekavēt to beigu termiņus. Un autorei tiešām ir pietiekami daudz iesāktu un nepabeigtu sēriju, no kurām dažas ir nepabeigtas jau tik ilgu laiku, ka droši vien līdz noslēgumam tā arī nenokļūs. Ja te mēģinātu uzskaitīt arī autores iesākto un nepabeigto darbu sarakstu, tad tas nebūtu īsāks par jau iepriekš uzskaitītajiem pabeigtajiem (https://fantlab.ru/autor13458 ). Tātad var uzskatīt, ka Jeļena Zvezdnaja ir ļoti ražīga autore.

Jeļenas Zvezdnajas grāmatu varones nav uzskatāmas par īpaši kautrīgām – sevišķi tas vērojams grāmatās par kosmiskajām tēmām. Tur bieži vien būs sastopama otra galējība – VIŅA būs īpaši varena, ar daudziem paziņām viszemākajos sabiedrības slāņos, vaļīgu uzvedību, spējīga sevi aizstāvēt, klubu naktsdzīves cienītāja, un ģērbsies kā ielasmeita – un, turklāt, viņai būs tikai astoņpadsmit gadu, un viņa joprojām būs nevainīga, TĀ ĪPAŠĀ gaidās. Tas gan viņai netraucēs nepieciešamības gadījumā mērķtiecīgi nodrāzties ar pirmo pretimnācēju Lielā Mērķa vārdā...

Izlasot ne vienu vien Jeļenas Zvezdnajas grāmatu, arī es esmu nonākusi pie secinājuma, ka galveno varoņu vīriešu tēli arī viņai mēdz būt diezgan klišejiski un ļoti līdzīgi. Galvenais varonis noteikti būs valdonīgs, bagāts, varai pietuvināts, vai pat valdnieks, viņš pacietīgi panesīs visus „muļķa sievietes” izlēcienus. Brīžam viņš būs nežēlīgs, bet tāpat neizmērojami mīlēs to vienu vienīgo, kuru tik ilgi gaidījis. Galvenajai varonei parasti ļoti patīk visādi krist uz nerviem savam pielūdzējam, un viss viņai tiek ļauts. Bieži viņa ir gudra, nepakļāvīga, viltīga un ar humora izjūtu. Bet tas viss būs Jeļenas mīlestības romānos. Antiutopijās šis šablons īpaši nestrādās, un tās viņai ir ļoti smagi lasīt.

Lasītāju atsauksmju par autores darbiem internetā būs ļoti daudz, un tās visas pārstāstīt nevēlos. Ja kādu ieinteresēja, droši varat ieskatīties adresē: https://eksmo.ru/authors/zvezdnaya-elena-ITD18195/reviews/.

Man pašai Jeļena Zvezdnaja nebūs starp iecienītākajām autorēm. Es atzīstu, ka viņas grāmatas ir labas, bet laikam ne gluži tas, ko vēlos lasīt. Tāpēc es nemaz neesmu izlasījusi visu viņas uzrakstīto. Starp iepriekš minētajiem darbiem ir ne viens vien, kuru esmu mēģinājusi lasīt, bet tālāk par pirmo trešdaļu tā arī neesmu tikusi. Ir ne viens vien darbs, kurš man ir patiešām paticis, bet nobeigums ir sabojājis visu labo iespaidu par grāmatu. Un vēl viņai ir pietiekami daudz depresīvu gabalu, no kuriem grūti atrauties, bet patīkami nav. No visām šīm bezgalīgajām sērijām es tomēr vēlētos izcelt vienu – par princesi Katrionu. Tā man patiešām patika, un man ir ļoti žēl, ka tā arī droši vien paliks nepabeigta, jo ceturtā grāmata karājas gaisā ne jau pirmo gadu. Vēl, ja lasītāji vēlēsies pasmieties, varu ieteikt „Сосватать героя, или невеста для злодея” – lielākā daļa šīs grāmatas bija visnotaļ jautra un interesanta, bet te nu bija tas gadījums, kad nobeigums tam visam bija kaut kāds ne visai saprotams, jocīgs un pat nepiemērots.

Tātad kopumā autores daiļrade ir pietiekami pretrunīga, un droši vien katrs te varēs atrast kaut ko, kas viņam patiks, tikai katram tas varētu būt kaut kas cits...

https://elenazvezdnaya.ru/

https://www.litmir.me/a/?id=115663

http://www.litlib.net/author/2315

https://eksmo.ru/authors/zvezdnaya-elena-ITD18195/

https://vk.com/elena_zvezdnaya

http://samlib.ru/e/elena_zwezdnaja/

https://prodaman.ru/Elena-Zvezdnaya