Krievijā piežmiedz vārda brīvību

Pēc labojumiem likumā „Par informāciju” Roskomnadzors kļūst par īstu interneta dēmonu, tas bloķē visus un visu burtiski bez tiesas un izmeklēšanas. Paskatīsimies, vai tas īstenībā ir tik briesmīgi un atcerēsimies saites un akauntus, ko mēs esam pazaudējuši šajā [2017.] gadā.

Izsūtīšana par sūtījumu

Pēc saites „Interneta aizsardzības biedrība” datiem brunets ir kļuvis nebrīvāks 2 reizes, salīdzinot ar 2016. gada sākumu. Bloķēto saišu skaits gadā no 2012. gada ir izaudzis gandrīz 8 reizes.

No 2017. gada novembra RKN ir ieguvis tiesības bloķēt saites netiesiskā veidā. Un uzreiz tika nobloķēta 21 saite. Vairums no tiem saturā ir nievājoši izteicieni par pašreizējo prezidentu, vārds „brīvība” un dažu pazīstamu opozicionāru uzvārdi. Taču pats interesantākais, ka Roskomnadzors ir aizliedzis atsaukties uz šīm saitēm citiem izdevumiem. Par linkiem uz aizliegtajām saitēm MIL var kā uz burvju nūjiņas mājienu tikt kiberpolicistu nobloķēti.

„Tātad viņa ir spēcīga, ja rej uz ziloni”

Pavisam nesen mūsu internetpolicija tā aizrāvās, ka piedraudēja nobloķēt titānus – YouTube un Twitter. Nobloķējot „Atklātās Krievijas” saiti, kiberpolicija nolēma pasargāt pilsoņus arī no kaitīgā MIL akaunta soctīklos. Roskomnadzors aizsūtīja īstu ultimātu interneta gigantiem – vai nu jūs bloķējat „Atklāto Krieviju”, vai mēs bloķēsim jūs, dodasm pārdomām vienu dienu. Pēc dienas akaunti nobloķēti nebija, videohostings un soctīkli tuuurpināja darbu Krievijas teritorijā, bet Roskomnadzorā izlikās, ka nekas nav noticis, un turpināja aizliegt internetu. Iestādei par godu jāsaka, ka 2015. gadā tā jau nobloķēja YouTube, taču vēlāk izrādījās, ka tas noticis kļūdas dēļ.

Starp citu, draudi, ka tiks piemērotas sankcijas minētām saitēm, nesen tika izteikti arī no britu valdības.

Nepiesardzīga cenzūra

Lielais bloķētājs nenodarbojas tikai ar attiecību noskaidrošanu ar galvenajiem soctīkliem. Masveida uzbrukums notiek arī pret skandalozajām nāves grupām, pret kurām Roskomnadzors sekmīgi cīnījās šajā [2017.] gadā. Apvienojusies ar „VKontakte” iestāde tikai gada pirmajā pusē nobloķēja pāri par 9000 grupu, kas aicināja pusaudžus izdarīt suicīdu. Vēl bija nobloķētas 175 saites, kas stāstīja par „zacepingu” [transporta sērfingu, tas ir, pieķeršanos braucošam transportlīdzeklim – t.p.]

Galvenie pārmetumi RKN nav tur, ka tas bloķē vajadzīgas un derīgas lietas, bet tur, ka kopā ar kaitīgām un bīstamām saitēm (kaut arī dažos gadījumos nobloķēto resursu bīstamība ir acīmredzama tikai Roskomnadzoram) viņi, paši to nezinot, bloķē vajadzīgas un derīgas lietas. RKN atgādina ziloni trauku veikalā un var nobloķēt apmānīto akcionāru saiti, palīdzības grupu cilvēkiem ar pašnāvnieciskām tieksmēm vai pat par svastikas attēlu uz vēsturiskiem foto aizliegt veselas vēsturiskas saites. Sistēma, pēc kuras strādā Roskomnadzors, vēl ir visai tāla no pilnības.

Starp citu, RKN ir savs, neoficiāls maskots [talismans] Roskomnadzortjana, simpātiska anime meitene zilā, iestādes formā. Parādījās tā pēc tam, kad tika aizliegts hentai – japāņu animācijas porno.

Gada bloks

Nesen tika nobloķēti Čečenijas galvas Ramzana Kadirova Instagram un Facebook akaunti, taču ne RKN, bet to izdarīja pati instagrama un feisbuks. Kadirovam 20. decembrī aizliedza iebraukt ASV, bet jau pēc trīs dienām viņa lappusītes izrādījās nesasniedzamas. Pats Kadirovs šajā sakarā nemaz nebija sarūgtināts un sacīja, ka pats jau grasījās aiziet no šīm šaitana socsaitēm, taču MIL un Čečenijas vadība gan visi ļoti satraucās. Saites un avīzes sabijās, ka svarīgākais informācijas avots vēsturē mūsdienu Krievijā pazudīs (Kadirorova instagrama pēc citēšanas ieņēma pirmo vietu), bet republikas valdība ātri saprata, ka viņiem arī nāksies pazust no soctīkliem un viņiem vairs neredzēt „smaidiņus”. [Lasot pirmo reizi, uzzināju, ka tam mēslam bija instagrama! Es jau visādus RT, „Sputņikus” un citus sūdus neskatos – t.p.]

Roskomnadzors šajā situācijā uzstājās kā vārda brīvības aizstāvis un tūlīt pieprasīja no soctīkliem paskaidrojumu. Tad oficiālā līmenī tika apstiprināts, ka bloķēšana notika tāpēc, ka akauntu īpašnieks bija nokļuvis sankciju listē. Čečenijas Nacionālās politikas ministrs bloķēšanu nosauca par Valsts Departamenta spēlītēm un komentēja situāciju „Lenta.ru”: „Ramzana Kadirova katrs vārds un katrs skats uz dzīvi iedveš šausmas aizokeāna gļēvuļu negodīgajās sirdīs, kas spējīgas tikai uz ģeopolitisku knosīšanos aizkulisēs un tautu sarīdīšanu”. Pēc tam visi čečenu deputāti vienotā frontē likvidēja paši savus akauntus. Ir versija, ka tā ir bijusi Gosdepa un Roskomnadzora kopēja akcija, lai izveidotu jaunu Čečenijas sociālo tīklu.

Gada atļauja

Krievijas jaunāko laiku vēsture pamet žurnālistiem arvien jaunus un jaunus sarežģītus un pārsteidzošus notikumus. Taču vārdu, lai tos atspoguļotu, paliek arvien mazāk, jo, kā noprotat, vārda no trīs burtiem variācijas avīzēs un TV izmantot nedrīkst. „Novaja gazeta” jaunais redaktors uzdeva RKN vadītājam visai piemērotu momentam jautājumu, vai var izmantot tik vajadzīgus, bet visai rupjus vārdus „mudaks” un „mudilo”. Glavreds pamatoti atzīmēja vēstulē RKN: „...parādība ir, bet vārds nav?” Iestāde cienīgi atbildēja, ka vārds „mudaks” ir lamu vārds, bet nav pakļauts cenzūrai. Atļaujot izmantot vajadzīgo vārdu rakstos un ēterā, RKN tomēr ieteica pacensties atrast piemērotākus sinonīmus krievu valodā. Visi MIL ekstāzē tūlīt sāka rakstīt pirmajās lapās par to, kādi visi ir mudaki, un ēterā izgaršoja dotā lamu vārda atvasinājumus.

Bloķē visu!

Pats jaunākais RKN uzbrukums internetam – tā ir trekeru torentu bloķēšana. Vairāk par 90 saitēm, kurās varēja lejupielādēt Krievijas blokbasteru nelegālās kopijas, piemēram „Leģendu par Kolovratu”, vairs nestrādā. Vakar tika zināms, ka onlainkinoteātra „spogulis”, ko apmeklēja 44 miljoni cilvēku mēnesī (!), tika nobloķēts minēto iemeslu dēļ. Problēma ir tāda, ka tie paši labojumi likumā „Par informāciju” aizliedz izmantot anonimaizerus un VPN-servisus. Saites, kas ļauj apiet bloķēšanu tagad sadarbojas ar RKN, tā kā paņēmienu, kā bloķēšanu apiet, paliek arvien mazāk.

Viss nepamatoti bloķētu saišu kopskaits ir 4 298 685 ( pēc resursa „Roskomsvoboda” datiem). Kā redzat, tiek bloķēts viss.

https://fishki.net/2470284-velikij-blokirator-prodelki-roskomnadzora-v-internete-v-2017-godu.html