Krievija pametīs Starptautisko Kosmisko Staciju.

2023. gadā vai vēlākais 2024. gadā Krievija gatavojas pamest SKS turklāt, nevis vienkārši, bet gan kopā ar savu stacijas sekciju, lai veidotu tikai savu orbitālo staciju. Tā laikam ir vienkāršāk, nekā palaist kosmosā pavisam jaunu, ko vispirms būtu jāuzbūvē. Amerikāņiem tas rada problēmas, jo kā saka Krievijas vicepremjers Dmitrijs Rogozins: "Krievu stacijas segments var būt autonoms, bet amerikāņu - nevar".

SKS pēc tam, kad amerikāņi sāka izmantot tikai krievu kosmiskos kuģus, lai lidotu kosmosā, acīmredzot ir vairāk piemērota krievu kuģiem. NASA steidzami jāizdomā plāns, kā tālāk uzturēt staciju. Ir radusies doma par stacijas privatizāciju vai izīrēšanu privātiem mērķiem. Kā nekā, arī tuvākajā laikā paredzēts, ka NASA arī pilotējamiem lidojumiem izmantos privātos kosmosa kuģus, kas jau vairākās firmās ir nonākuši līdz finiša gatavībai.

No stacijas privatizācijas NASA cer iegūt papildus līdzekļus, lai realizētu savus Marsa plānus.

Kaut arī SKS ekspluatācijas laiks jau sākumā bija plānots līdz 2020. gadiem, tomēr tā ir darba kārtībā un būtu tīrais neprāts to ievadīt atmosfērā, lai tā sadegtu. Stacijā līdz šim ir ieguldīti 100 miljardi dolāru.

NASA ir jāapspriež šie jautājumi arī ar citiem stacijas izmantošanas partneriem: Eiropas Kosmisko Aģentūru, kanādiešiem un japāņiem. Perspektīvā varētu stacijas izmantošanu piedāvāt arī valstīm, kas kā Ķīna jau palaiž pilotējamos kuģus, vai kā Indija to grasās darīt tuvākajā desmitgadē. Nav izslēgts, ka arī kāds Krievijas kuģis nākotnē varētu viesoties SKS.

Lai nu kā, ir skaidrs, ka kosmosa apgūšanā privātajam sektoram būs arvien lielāka loma. Kosmiskais tūrisms, viesnīcas kosmosā, lidojumu iznomāšana zinātniskiem pētījumiem, Mēness un asteroīdu resursu izmantošana - tāda ir kosmosa apgūšanas nākotne. Sakaru pavadoņi jau sen pieder privātajam sektoram, valstīm paliks tikai militārā sfēra un valsts finansēti zinātnes projekti.

http://www.fool.com/investing/2016/08/28/who-will-buy-the-international-space-station.aspx