Kosmosa ziņas īsumā augusta beigās.

NASA plāno beigt SKS ekspluatāciju 2024. gadā, taču stacija netiks pamesta. Radusies doma izīrēt stacijas telpas privātām organizācijām. Tas ļaus uzturēt staciju orbītā vēl ilgāk.

Ķīna gatavojas sūtīt uz Marsu automātisko starpplanētu staciju un ir izsludinājusi Vispasaules konkursu tās emblēmai. Tāpat, arī pirmo reizi ir kļuvis redzams, kā stacija izskatīsies.

Kanādiešu kosmiskā aģentūra (KKA) izsludinājusi konkursu uz savu astronautu vietām. Jaunajā atlasē ir pieteikušies 3772 cilvēki (no tiem 69% vīriešu, 24% - sievietes, bet 7% savu dzimumu nav norādījuši). Tikai 374 cilvēki no tiem pašlaik dzīvo Kanādā. No 1983. gada KKA ir atlasījusi 12 astronautus, 8 no tiem ir piedalījušies 16 starptautiskos, kosmiskos lidojumos.

Kompānija "Space Adventures", kas nodarbojās ar kosmisko tūristu sūtīšanu uz SKS, sākusi meklēt kandidātus tūrisma braucienam uz Mēnesi. Cena tādam lidojumam varētu būt 120-150 miljoni dolāru. Interese potenciālo klientu vidū ir, protams, nav runa par nosēšanos, bet gan tikai par Mēness aplidojumu, kas varētu notikt 2020. gadā. Potenciāli tiek izskatīti 8 maksātspējīgi kandidāti (viens no pirmajiem esot pieteicies Džeimss Kamerons, arī kāda ģimene no Japānas). Lidojums uz SKS jau kļuvis pārāk ierasts, bet lidot apkārt Mēnesim būtu kas jauns. 5-7 ekspedīcijas varētu pilnībā nodrošināt esošo piedāvājumu. Viss atkarīgs no tā, cik ātri ekspluatācijā tiks nodoti jaunie, kosmiskie kuģi.

NASA tuvākā gada laikā atklātībai nodos visus savus pētījumus kosmosa jumā, lai katrs ar tiem varētu iepazīties. Piemēram, visus uz Marsa iegūtos fotoattēlus.

Zonde "OSIRIS-Rex" startēs 8. septembrī ar nesējraķeti "Atlas V". Tās uzdevums būs sasniegt 2018. gadā asteroīdu Bennu, nosēsties uz tā un paņemt grunts paraugus. Paredzēts, ka 2023. gada 24. septembrī stacija ar asteroīda grunts paraugiem atgriezīsies uz Zemi.

Krievija plāno samazināt savu kosmonautu skaitu SKS līdz diviem cilvēkiem, tas palīdzēšot palielināt darbu efektivitāti un samazinās izmaksas, jo kravas kuģu lidojumu reizes arī tiek samazinātas. Daudzus gadus aizkavējas jaunu Krievijas moduļu būve SKS. Acīmredzot 3 krievu kosmonautiem Krievijas segmentā vienkārši ir par šauru. To, starp citu, var labi redzēt reportāžās no SKS, krievu segmentā burtiski nav kur apgriezties, toties rietumu segmentā telpas ir plašas.

Ķīna gatavojas kārtējam pilotējam lidojumam kosmosā, kosmiskais kuģis jau nogādāts kosmodromā, bet septembra vidū tika palaista otrā orbitālā laboratorija, kur diviem ķīniešu kosmonautiem būs jāstrādā. Kā jau tas ķīniešiem ir raksturīgi, kosmonautu vārdi netiek atklāti.

NASA izvēlējusies kompānijas, kas būvēs dzīvojamās mājas uz Marsa. Kompānijām Bigelow Aerospace (Lasvegasa), Boeing (Pasadena), Lockheed Martin (Denvera), Orbital ATK (Dallasa), Sierra Nevada Corp. / Space Systems (Luisvila) un Colorado NanoRacks (Vebstera) tuvāko divu gadu laikā ir jāiesniedz savi projekti.

Amerikāņu privātā kompānija „Moon Express” sūtīs kosmiskos aparātus uz Mēnesi, aprēķināts, ka tas var būt sekmīgs bizness, jo kompānija cer šādus reisus padarīt daudz, daudz lētākus. 10 miljoni par vienu reisu. Pirmais lidojums paredzēts jau nākošgad. Aparāts gan būs tikai čemodāna lielumā un pārraidīs Zemes un Mēness fotogrāfijas, kā arī veiks citus eksperimentus.

ASV uzsākta privātā, kosmiskā kuģa CST-100 "Starliner" montāža. Pirmais, bezpilota lidojums paredzēts 2017. gada decembrī, pilotējamais - 2018. gada februārī. Kuģi būvē firma "Boeing".

Sāk iznākt jauns, starptautisks žurnāls, kas veltīts kosmosa izpētei "REACH – Reviews in Human Space Exploration". Izdevniecības vadībā ir redaktori no ASv, Vācijas, Ķīnas un Krievijas.

Kompānija "Virgin Galactic" saņēmusi licenci suborbitālā kosmiskā kuģa "SpaceShipTwo" izmēģinājuma lidojumiem. Licence ir derīga divus gadus un ļauj arī veikt lidojumus kosmosā.

Finansiālu apsvērumu dēļ līdz 2026. gadam ASV atlikti pilotējamie lidojumi uz asteroīdu. Sākotnējie plāni paredzēja 2020. gadā zondes ARM lidojums, ASS bija jāsatver no asteroīda virsmas liels akmens bluķis un jānogādā tas Mēness orbītā, pēc tam 2025. gadā divu cilvēku apkalpe kuģī "Orion" dotos to pētīt, lai nogādātu asteroīda grunts paraugus uz zemi. Tagad visa programma atbīdīta nākotnē uz gadu.

Amerikāņu astronauti pie Floridas krastiem, zemūdens bāzē NEEMO, sešu cilvēku sastāvā pavada 16 dienas 20 m dziļumā, izmēģinot jauno iekārtu SKS, kā arī trenējas Marsa pētīšanai.