"Ko noziedznieki būs spējīgi izdarīt rīt?"

No uzstāšanās TED konferencē https://www.ted.com/

Marks Gudmans. Futurologs. Strādājis Interpolā. Dibinājis Future Crimes Institute (Nākotnes noziegumu institūtu), autors grāmatai 'Nākotnes noziegumi". Tulkojums no žurnāla "Kot Šredingera", 2016. gada marta numura.

Kā mūsdienu tehnoloģijas palīdz laupītājiem un teroristiem.

Es parādīšu jums tehnoloģiju, par kurām mēs tik ļoti sajūsmināmies, ēnas pusi. Jaunībā, kad patrulēju, es redzēju, kā noziedznieki sāka izmantot mobilos telefonus, - visiem bandītiem, ar kuriem man iznāca saskarties, šīs iekārtas parādījās ilgi pirms tam, kad tādus iedeva policistiem.

Tehnoloģijas padara pasauli arvien atklātāku. Parasti tas ir lieliski, taču tāda atklātība draud ar neparedzamām sekām. Atceramies 2008. gadu - teroristu uzbrukumu Mumbajai. Teroristi, kuri sagrāba viesnīcu, bija apbruņoti ne tikai ar automātiem un granātām. Viņiem bija satelītu telefoni un nakts redzamības brilles. Viņiem pat bija operatīvais centrs Pakistānā, no kurienes viņi monitorēja internetu un sociālos mēdijus, lai reālā laikā sekotu par reakciju uz savu darbību. Rezultātā desmit cilvēki spēja paralizēt pilsētu ar divdesmit miljoniem iedzīvotāju.

 

 

Ne jau visi kvadrokopteri ir mīļi un apburoši: tos var apbruņot ar automatiskiem šaujamieročiem. FIB ne tik sen arestēja ASV grupējuma "Al-Kaida" locekli, kurš plānoja izmantot bezpilota lidaparātus, lai ienestu sprāgstvielas valdības ēkās. Ko tie izdarīs rīt?

Viena cilvēka iespējas ietekmēt citus aug ģeometriskā progresijā. Es te nerunāju tikai par terorismu. Arī kriminālnoziegumos notiek paradigmu maiņa. Vecajos laikos pārsvarā par laupītāju upuriem kļuva vientuļi ceļinieki. Vēlāk noziedznieki izdomāja uzbrukt vilcieniem. Iespēja aplaupīt vienlaicīgi 200 pasažierus – bija izcila inovācija. Taču, ja jūs atceraties hakeru neseno uzbrukumu Sony PlayStation – tur tika apzagti vairāk nekā 100 miljoni cilvēku.

Tiklīdz parādās jauna tehnoloģija, noziedznieki mēģina to pielietot. Visi mēs esam redzējuši 3D printerus, taču es uzdodu jautājumu, kā tos izmantos cilvēki, kuri ar siksnām piestiprina bumbas pie krūtīm? Jau tagad 3D printerī var iespiest pistoli un aptveri lodēm, bet kas notiks rīt?

Vēl nav bijusi tāda operētājsistēma, kas nav tikusi uzlauzta. Tas uztrauc. Mēs taču paši kļūstam par kiborgiem: katru gadu tūkstošiem cilvēku ieoperē dzirdes aparātus, insulīna sūkņus, elektrokardiostimulatorus un defibrilatorus. Pēdējie vajadzības gadījumā palīdz ārstiem no attāluma dot lādiņu un atgriezt pacientu dzīvē. Taču, ja vajadzības nav, bet kāds ar strāvu iesit jums tieši sirdī?

Ar sintētiskās bioloģijas palīdzību var darīt šausmīgas lietas. Piemēram, radīt un pavairot paša biovīrusus – uzlabotu Ebolas vīrusa vai Sibīrijas mēra versiju.

Vēl es domāju, ka augu izcelsmes narkotikas aizies otrajā plānā. Pirmajā vietā būs sintētiskās. Var vienkārši paņemt magoņu vai kokas lapu DNS, „izgriezt” un „ielikt” vajadzīgo gēnu un ielaist to raugā – lai tika vairojas! Drīz var parādīties visai interesantas maizes un alus šķirnes.

Mēs atrodamies pašā sākumā bruņošanās sacensībā starp cilvēkiem, kuri tehnoloģijas izmanto labiem mērķiem, un tiem, kuri tās izmanto ļaunos nolūkos. Varu apliecināt jums, ka noziedznieki šīm sacensībām ir gatavi.