Karolīna Laringtone. Ziema tuvojas: "Troņu spēles" Viduslaiku pasaule

XXI gadsimta īsts kultūras fenomens gan literatūrā, gan televīzijas pasaulē "Ledus un liesmu dziesma" (oriģinālais amerikāņu rakstnieka Džordža R. R. Mārtina grāmatu eposs) vai arī "Troņu spēle" (kanāla HBO ekranizācija - seriāls) ir kļuvis par daudzu literatūrzinātnieku un vēsturnieku izpētes objektu. Taču līdz šai dienai nebija tik pilnvērtīga un smalka šo darbu apskatoša sacerējuma, kā šī grāmata

Aizraujošais Karolīnas Laringtones teksts sistematizē un konsolidē dažādas pieejas Vesterosas fantāzijas pasaulei no mūsu laiku un vēsturisko reāliju redzes viedokļa, kā arī veic seriāla un grāmatu salīdzinošo analīzi. Iedziļinoties visu mīlēto varoņu mitoloģijā un psiholoģismā, autore demonstrē, cik smalki Mārtins ir iedziļinājies Viduslaiku Eiropas vēsturē, iespaidojies no jaunākās vēstures un izpētījis pašu plašāko pasaules reliģiju un folkporas spektru, radot patiesi dzīvu realitāti, ar ko katrs var sevi asociēt.

Sīkāk:  https://www.labirint.ru/books/632083/

Ne tik jūsmīga recenzija par šo grāmatu. Anotācijas jau vienmēr visu ceļ debesīs!

Recenzents saka, ka grāmata ir ne tik daudz pētnieciska, kā to prezentē izdevniecība, bet gan apgaismojoša. Turklāt autore neiedziļinās tajā, ka Mārtins 100% neņem vērā Viduslaiku cilvēku psiholoģiju (domāju, kā tā dara praktiski visi), tāpēc daudzi varoņi rīkojas tā, kā Viduslaiku cilvēkam pat prātā neienāktu. Piemēram, Viduslaikos nevienam pat prātā neienāktu reāli mainīt savu sociālo stāvokli (tā notika tikai pasakās). Visu noteica tas, kas bija tavi vecāki. Kādreiz es lasīju, ka tikai renesancē cilvēki sāka apzināties sevi kā personības, tāpēc ar šo laiku sākās proces, ka izcelšanās cilvēkam vairs nebija kā zīmogs uz mūžu. Viņa pēcnācējus ieskaitot.  Zināms juceklis rodas ar to, ka autore pamīšus pievēršas grāmatām, te seriālam. Arī tulkojums neesot izdevies.

https://philologist.livejournal.com/10160992.html

Angļu izdevums.

https://www.amazon.com/Winter-Coming-Medieval-World-Thrones/dp/1784532568

Autores lapa.

https://www.sjc.ox.ac.uk/discover/people/professor-carolyne-larrington/