Jū Nesbē. Doktors Proktors

Drusku par pašu autoru, galvenokārt viņa grāmatu apraksts

Doktora Proktora laika vanna

Jū Nesbē. Nepārklausījāties. Slavenais un talantīgais detektīvu-trilleru rakstnieks patiešām raksta arī bērnu grāmatas. "Doktora Proktora Laika Vanna" ir grāmata, kuras nosaukums smīdina bērnus, savukārt dažus pieaugušos šausmina, jo par tādām lietām nepieklājas rakstīt. Tiešām? Fantastisks ceļojums laikā, telpā un vannā.

Tulkojums latviešu valodā, Marta Roķe.

https://www.zvaigzne.lv/lv/gramatas/apraksts/97393-doktora_proktora_laika_vanna.html

Doktora Proktora purkšķu pulveris

Doktor Proktors prompepulver

Reiz sensenos laikos kādā pilī milzīga dārza vidū, kurā auga visskaistākās rozes un orhidejas, dzīvoja brīnumdaiļa princese.

Taču tas ir pavisam cits stāsts.

Šis turpretī ir stāsts par purkšķiem. Un nevis par tādiem maziem, slapstīgiem  purkšķīšiem, kas tiek slepus palaisti tā, ka neviens to nepamana. Nepavisam ne! Runa ir par lielgabalblīkšķiem, purkšķiem, kas biksēs izdedzina caurumu un uzsper mazus puikas stāvus izplatījumā un atkal atpakaļ. Un vēl mazliet par ļaunīgiem dvīņiem, mongoļu ūdensžurkām, gariem karameļu pudiņiem un vēl garākām žņaudzējčūskām.

Bet visvairāk šis stāsts ir par to, kas notiek, kad mazītiņais Bulle ar ugunīgi sarkanajiem matiem kādā saulainā dienā īsi pirms 17. maija pārceļas uz dzīvi Lielgabalceļā un satiek Līsi un gandrīz traku profesoru.

No norvēģu valodas tulkojusi Marta Roķe.

https://www.zvaigzne.lv/lv/gramatas/apraksts/97392-doktora_proktora_purksku_pulveris.html

Doktors Proktors un pasaules gals. Varbūt, 1

Šī ir trešā grāmata par doktoru Proktoru un viņa draugiem. Šoreiz stāsts ir par tuvāko pasaules telpu, doktora Proktora spēka dzērienu, par to, kā zeķes PATIESĪBĀ pazūd no veļas mašīnam, par īstiem varžu cilvēkiem, žņaudzējčūskām kanalizācijā, par baisām vafeļpannām un līdz galam nepārbaudītām līdzsvara kurpēm.

Šī ir vēl viena lieliska Doktora Proktora grāmata, pilna draiskulīgu izgudrojumu un milzumu humora.

No norvēģu valodas tulkojusi Marta Roķe.

"Pārdroša, uzjautrinoša un pārdomas raisoša (...) Piedevām Nesbē raksta neticami smieklīgi par prieku gan lieliem, gan maziem"

Stīans Brūmarks, Dagsavisen

"Trakulīgi? Jā, nudien, un Jū Nesbē ar trešo grāmatu par doktoru Proktoru ir ticis galā spoži. Viņš neliedz sev pilnīgi neko, un rezultāts ir trakulīgs un neparedzams humors, garda lasāmviela lielam un mazam. Pa gabalu jūtams, ka autors grāmatu rakstījis ar baudu."

Linna T. Sunne, Oppland Arbeiderblad

"Neprātīgs un līdz asarām smieklīgs stāsts... Trešā pakāpe Nesbē bērnu grāmatu sērijas raķetē iet gaisā ar blīkšķi (purkšķi), ko dzen uz priekšu neskaitāmas atsauces, asprātīga izdoma, dinozaurizmēra pārspīlējumi, burleski izgājieni Roalda Dāla stilā, pat iepīts mīlas stāsts."

Fredriks Vandrups, Dagbladet

"Kā bērnu grāmatu autors viņš ir teju ģeniāls. (...) Gards kumosiņš pēc kumosiņa gaida gan bērnus, gan mūs, pārējos. Pēra Dībviga zīmējumi ir tikpat traki un haotiski kā vienmēr un tādēļ ir absolūti perfekti proktorstāstiem. Vismaz tikpat stilīgas ir Nesbē asprātīgās valodas draiskulības."

Stavanger Aftenblad

"Nesbē bērnu grāmatu rakstīšanai pieiet nopietni. Viņš nododas augsta līmeņa valodiskām spēlēm."

Mete Hofsedegorda, Aftenposten

https://www.zvaigzne.lv/lv/gramatas/apraksts/123339-doktors_proktors_un_pasaules_gals_varbut_1.html

Doktors Proktors un lielā zelta laupīšana, 2

Doktor Proktor og det store gullrøveriet

Doktors Proktors un lielā zelta laupīšana ir par pasaules drošāko banku, pasaules bagātāko vīru, pasaules dārgāko futbolistu...

Pasaules drošākā banka atrodas Londonā, un jau tagad tev vajadzētu nojaust, par ko ir šī grāmata. Tieši tā: par pasaules lielāko bankas aplaupīšanu.

Un varbūt tu jau esi nojautis arī, kurš plāno aplaupīt pasaules drošāko banku? Nu kā tad -  kāds kārns, garš un gandrīz traks profesors, apķērīga meitenīte ar peļastītēm un mazmazītiņš puišelis ar ugunssarkaniem matiem.

Bet kāda joka pēc viņi to dara? Un kāds tam sakars ar Anglijas kausa izcīņas finālspēli futbolā?

Nu, par to lasi grāmatā!

No norvēģu valodas tulkojusi Marta Roķe.

https://www.zvaigzne.lv/lv/gramatas/apraksts/153661-doktors_proktors_un_liela_zelta_laupisana_2.html

Par autoru.

Džo Nesbo (dz. 1960. g.) Ir mūziķis, dziesmu autors un ekonomists, kā arī viens no vadošajiem kriminālromānu rakstītājiem pasaulē. Viņš tiek atzīts par to, ka viņš ir paplašinājis trillera darbības jomu ar savām neparastajām literārajām īpašībām un ambīcijām, psiholoģiskajām atziņām un padziļinātajām zināšanām par dzīvi modernā, globalizētā pasaulē. Viņa grāmatas ir ieguvušas neskaitāmas starptautiskas balvas, pārdotas 45 miljonos eksemplāru un tulkotas 50 valodās. Papildus seriālam Harijs Hols viņš ir patstāvīgu romānu “Headhunters”, “Dēls, asinis uz sniega”, “Pusnakts saules" un "Makbets”, kā arī vairāku bērnu grāmatu sērijas “Doctor Proctor” autors.

https://www.salomonssonagency.se/jo-nesbo

Latviski.

Jū Nēsbē (norvēģu: Jo Nesbø; izrunā: [ˈju ˈnɛsbø]; dzimis 1960. gada 29. martā) ir norvēģu rakstnieks, mūziķis, bijušais ekonomists un žurnālists. 2014. gada martā tika lēsts, ka Norvēģijā pārdoti vairāk nekā 3 miljoni viņa romānu eksemplāru un viņa darbi tulkoti vairāk kā 40 valodās, pārdodot 23 miljonus kopiju. Nēsbē plašāk pazīstams ar savu kriminālromānu sēriju par inspektoru Hariju Holu, kā arī ar solista un dziesmu autora darbību norvēģu rokgrupā Di Derre. 2007. gadā Nēsbē izdeva savu pirmo bērnu grāmatu "Doktora Proktora purkšķu pulveris" (norvēģu: Doktor Proktors Prompepulver). 2011. gadā uzņemta filma Headhunters pēc Nēsbē romāna Hodejegerne.

Nēsbē darbi latviski izdoti izdevniecībā Zvaigzne ABC.

Personīgā dzīve

Nēsbē profesionālā līmenī spēlējis futbolu Molde FK sastāvā līdz sarāva ceļa krusteniskās saites un beidza karjeru. Nēsbē nodarbojas ar klinšu kāpšanu. Viņš dzīvo Oslo netālu no savas bijušās sievas un kopīgās meitas.

https://lv.wikipedia.org/wiki/J%C5%AB_N%C4%93sb%C4%93

Mājaslapa.

https://jonesbo.com/