Jaunākais literatūrā rudenī

Šis ir jaunākās literatūras saraksts latviešu, krievu un angļu valodās. Grāmati tēmas gan ir dažādas - ir gan par vēsturi, gan par fantāziju un fantastiku.

Eva Mārtuža. Langobardi

Pie mākslinieces Zanes Burtnieku ezera krastā ierodas jauns vīrietis un kopā ar vēstulēm no viņas mīļākā iedod palielu saini. Vēstules ir dārgas atmiņas, taču vīrietis aicina abiem kopā doties uz slimnīcu pie cilvēka, kurš bija lūdzis sūtījumu atvest. Notikumi savērpjas un saaužas kā sievietes austie audekli, un gan viņai, gan viņas meitai sākas trauksmains meklējumu laiks – vai patiesi Langobardu valsti tālā pagātnē dibināja senie Baltijas jūras abu krasta iedzīvotāji? Romāns veidots kā kriptotrilleris.

http://www.la.lv/eva-martuza-langobardi/

Otvars Grava. Māņi un māži

Romāns stāstos. Lienes Apines mākslinieciskais noformējums.
Jūsu brīvais laiks ir domāts, lai mājas omulīgajā gaisotnē aizrautīgi pašausminātos un sajustu apkārt klīstam dīvainus noslēpumus? Grāmatas Māņi un māži autors Otvars Grava saka: Reālisma pietiek dzīvē! Stāsts ir izdoma, brīvība, gara lidojums! Tomēr viss notiek pavisam reāli, un lasītājam ir iespēja pagaidām kļūt tikai par vērotāju, lai uzzinātu, kā pašam nenomaldīties neceļos. Māņi un māži savaldzinās visus tos, kurus interesē neparastas lietas, neparedzamas likumsakarības, smalks melnais humoriņš un, protams, tos, kam patīk uz laiku nozust, lai līdz pēdējai vīlītei izjustu lasīšanas baudu, ko sniedz tīksmi kūsājošais intelekta aparāts, iekarojot dzīvi un tēlaini uzrakstītu tekstu! Patīkamu izklaidi!

https://www.janisroze.lv/lv/jr-iesaka/izdevigi/gramatas/mani-un-mazi.html

Roberts Čārlzs Vilsons. Hronolīti

 

Robert Charles Wilson. The Chronoliths

Pirmais hronolīts ieradās bez brīdinājuma. 60 metrus augsta kolonna sagrāva visu sev apkārt, bet pašu nekādi nevarēja ne nogāzt, ne saspridzināt. Tā atzīmēja nezināma karavadoņa uzvaru kaujā, kas notika tikai pēc 16 gadiem. Pirmais hronolīts ieradās no nākotnes, taču tas nepalika pēdējais. Ar katru gadu to uzradās arvien vairāk, tie nojauca veselas pilsētas un likvidēja valstis, sludinot tāda valdnieka varu, kuru neviens nepazina, ar tādu tehnoloģiju palīdzību, kuru noslēpumus nespēja atminēt neviens zinātnieks pasaulē. Skots Vordens, kurš kļuva par pirmā hronolīta rašanās liecinieku, nokļūst pašā šī noslēpumainā fenomena pētījumu centrā, kaujas epicentrā ar neizbēgamo nākotni. Taču vai var novērst to, kas jau ir noticis? Vai tas vispār ir iespējams?

https://fantlab.ru/work122

 

Jens Makdonalds. Jaunais Mēness

Ian McDonald. Luna: New Moon

Mēness grib tevi nogalināt un tam ir tūkstošiem paņēmienu, kā panākt savu. Vakuums, radiācija, smacējoši putekļi, arvien vārgāki kauli… Mēness ir jauna valsts, kur nav likumu, taču ir bezgalīgi līgumi, kur par gaisu un informāciju nemitīgi ir jāmaksā un, kur valda piece Drakoni – piece industriāli klani. Tie jau sen ir sadalījuši sfēras, katrs nodarbojas ar savu lietu, taču klanu dibinātāji noveco, viņu nave jau ir ļoti tuvu, starp daudzajiem mantiniekiem sākas nežēlīga cīņa par jaunām sfērām. Adrianai Kortai ir astoņdesmit. Viņa ģimene vada korporāciju “Korta Eliu”. Kompānija ir izdzīvojusi nežēlīgajos korporāciju karos, taču tai ir daudz ienaidnieku. Tagad, kad ar tādām grūtībām izkarotais miers sāk irt pa visām šuvēm, Adrianas bērniem ir jāglābj mātes impēriju no sabrukšanas un… vēl arī pašiem no sevis. Tā sākas viens no pēdējo gadu pašiem mērogā lielākajiem zinātniski-fantastiskajiem romāniem, ēpiska saga par intrigām, nodevībām un atriebību paredzamajā, cietsirdīgajā, negaidītajā un satriecoši reālistiskajā nākotnes pasaulē.

https://fantlab.ru/work709618

Džons Kraulijs. Mazais, lielais jeb Feju parlaments

John Crowley. Little, Big: or, The Fairies' Parliament

Pilsētas klerks Smokijs Bārnabls apprec bērnu rakstnieka meitu Deiliju Elisu Drinkvoteri un dodas kopā ar viņu dzīvot kartēs neatzīmētā Edžvudas muižā – noslēpumainā būvē, kur, jo dziļāk tu tajā ieej, jo lielāka tā paliek un, liekas, ka tajā ietilpst visi apkārtējie meži un lauki, gandrīz visa pasaule. „Mazā, lielā” varoņi, paaudzi aiz paaudzes redz sevi kā kāda Gara stāsta personāži, jūt neredzamu pārdabisko spēku klātbūtni un neapzināti izspēlē romantisku operu pēc Šekspīra „Sapņa vasaras naktī” motīviem, kuras libretu varētu būt sarakstījis Lūiss Kerols.

https://fantlab.ru/work35489

Ēriks Emanuels Šmits. Cilvēks, kurš redzēja cauri sejām

Éric-Emmanuel Schmitt. L'Homme qui voyait à travers les visages

Neliela beļģu pilsētiņa Šarleruā ir satriekta par asiņainu terora aktu. Sprādziens katedrālē ir paņēmis daudz dzīvību. Aizdomās tur reliģiozos fanātiķus. Jauneklis bez pastāvīgas dzīves vietas Ogistēns, kuram ir izdevies iegūt praktikanta vietu vietējā avīzē, izrādās iejaukts notikumos. Mēģinot pierādīt savu prasmi žurnālistikā, viņš uzsāk pats savu izmeklēšanu. Neuzkrītošais, patversmē uzaugušais puisis ir ar unikālām spējām – viņš redz sīkus radījumus, kas riņķo virs cilvēkiem. Kas tie ir – eņģeļi, dēmoni, atmiņas, varbūt mirušie, kas nav samierinājušies ar savu likteni? … Varbūt, ka viņš jūk prātā, varbūt, ka viņš arī ir tas gudrais, kuram būs lemts atšifrēt citu neprātu? Ēriks Emanuēls Šmits sev raksturīgajā, oriģinālajā manierē turpina savus cilvēka garīgo noslēpumu pētījumus…

https://fantlab.ru/work917127

Sesīlija Aherna. Iezīmētā

Cecelia Ahern. Flaved 
Selestīne Norta ir pats ideāls: paraugmeita un māsa, skolotāju un klasesbiedru mīlule, neatvairāmā Arta Krevana meitene. Taču reiz Selestīne nokļūst neparedzētā situācijā, sekojot sirdsbalsij, viņa pārkāpj likumu. Atmaksa ir nenovēršama: vai nu cietums, vai – iezīmēšana. Tas ir – kļūt uz mūžu par izraidīto. Žilbinošā Sesīlija Aherna ir izveidojusi pasauli, kur visaugstāk vērtē ideālu un vismazākās atkāpes no tā tiek sodītas. Kas notiks tad, kad jauna meitene riskēs ar visu, kas viņai dārgs, un nolems pretoties sistēmai?
https://www.livelib.ru/author/106303/top-sesiliya-ahern

Džons Hollinss. Muļķu zelts

Jon Hollins. Fool's Gold(The Dragon Lords #1)

Šajā brīnišķīgajā fantāzijas piedzīvojumā „Galaktikas sargi” satiekas ar „Hobitu”. Grūti ir dzīvot pasaulē, kur valda pūķi: augsti nodokļi un vispārēja kontrole. Taču ir pienācis pārmaiņu laiks un pārgalvīgu neveiksminieku grupa nolemj nozagt daļu no pūķu bagātībām.

https://fantlab.ru/work815014

Džons un Kristofers Tolkini. Numenoras un Viduszemes nepabeigtās teiksmas

John Ronald Ruel Tolkien. Christopher Tolkien (editor). Unfinished Tales Of Numenor And Middle-Earth

Pēc Dž. R. R. Tolkina nāves viņa arhīvā palika daudz daļēji vai pilnībā publicēšanai sagatavotu materiālu: uzmetumi, stāsti, leģendas, esejas – tas grandiozais pamats, uz kā izauga monumentālā „Gredzenu pavēlnieka” ēka. 1980. gadā viņa dēls Kristofers sagatavoja un izdeva pirmo krājumu „Numenoras un Viduszemes nepabeigtās teiksmas”, kur stāstīts par personāžiem, notikumiem un ģeogrāfiskiem objektiem, kas garāmejot pieminēti „Gredzenu pavēlniekā”: par Visvaras gredzena pazaudēšanu Īrisa laukos, par Gendalfa izcelsmi, par Rohanas dibināšanu un daudz kā cita. Katra teiksma ir papildināta ar plašiem komentāriem, kas skaidro pretrunas un nesaistes tekstā. Publikācija izsauca milzīgu interesi daudzos lielā rakstnieka cienītājos, turpmāk Kristofers turpināja darbu ar tēva arhīvu. Pašlaik Viduszemes leģendas jau izdotas 12 sējumos.

https://www.ozon.ru/context/detail/id/140824562/

Fricis Leibers. Sudraba olgalvji

Fritz Leiber. The Silver Eggheads

Tāla nākotne… Izdevniecību industrija ir uz sabrukuma robežas, rakstnieki lieto “vārdu dzirnavas” – automātus, kur ielādē savu romānu idejas. Taču viņu vidē arvien vairāk un vairāk parādās neapmierinātie. Līguma rakstnieks Gaspars de la Nuī izrādās ievilkts neparedzamos notikumos, ko izraisa rakstnieku sacelšanās. Kopā ar viņu visu notikumu peripetijas dala labsirdīgais robots Zeins Gorts, kas raksta piedzīvojumu romānus saviem sugas brāļiem. Pārsteidzošu notikumu virpulī, kur notiek arī smieklīgi kāzusi, Gaspars uzdod sev sarežģītus jautājumus: kas sagada izdevniecību pasauli? Kāda ir īstā robotu daba? Kādu lomu viņš pats spēlēs šajos notikumos?

https://fantlab.ru/work14332

Džons Džozefs Adamss, Hjū Hauijs (sastādītāji). Haosa valstība

John Joseph Adams and Hugh Howey. The Apocalypse Triptych: The End Is Now

Pieredzējušo fantastikas antoloģiju sastādītāju Džona Džozefa Adamsa un Hjū Hauija redakcijā radītais “Apokalipses triptihs” ir trīs krājumu apokaliptiskās fantastikas sērija.

“Haoss uz sliekšņa” fokusējas uz notikumiem, kas risinās pirms masveida katastrofas, kad tikai atsevišķi cilvēki jūt tuvojušos sabrukumu. “Haosa valstība” triec uz cilvēcu masveida draudus, kas praktiski neatstāj izvēli ne valstīm, ne atsevišķiem cilvēkiem. “Vai haosa atkāpšanās?” rāda cilvēces likteni pēc apokalipses.

Konkrētajā krājumā lasītāju uzmanībai ir iekļauti 20 jauni, agrāk nepublicēti stāsti, kas nākuši no Tananarivas Djū (Tananarive Due), Nensijas Kresas, Kena Lī, Dēvida Velingtona, Džemija Forda un daudzu citu mūsdienu fantastiskās prozas meistaru spalvas.

https://fantlab.ru/work505377

Aleksandrs Žikarencevs (sastādītājs). Zem vienas saules. Mūsu vecā, labā fantastika

Александр Жикаренцев. Под одним солнцем. Наша старая добрая фантастика : роман, повести, рассказы

В серии "Мир фантастики" издательство "Азбука" в последние два года пытается переиздать все лучшее из старой доброй советской фантастики, на чем многие из нас были воспитаны, а для некоторых это просто неизведанная территория. Уже вышли авторские тома Кира Булычева, Сергея Снегова, Евгения Гуляковского, Владимира Михайлова, Александра Мирера, Сергея Павлова и Владимира Савченко; идет подготовка к печати еще нескольких авторских томов других писателей. Но у многих советских фантастов просто не было столько хороших произведений (которые к тому же выдержали проверку временем), чтобы собрать из них авторский том (или том на двоих — да, да, скоро такие будут). Поэтому появление в серии антологии лучшей советской фантастики — это, практически, неизбежность. Я помню как все это начиналось, эта идея появилась у составителя книги Александра Жикаренцева еще несколько лет назад. И все это время он читал, перечитывал, оценивал, отбирал, определял порядок в томах. Это гигантский труд, вы даже не представляете себе сколько на него было затрачено времени. И будьте добры, оцените его по достоинству.

https://fantlab.ru/blogarticle50091

В антологии «Под одним солнцем» собраны и распределены по хронологическому принципу лучшие образчики русской фантастической прозы 50-х – 70-х годов прошлого века. В то время произошел настоящий прорыв отечественной фантастики, вызванный ослаблением цензуры. Некоторые произведения не переиздавались уже не один десяток лет или были опубликованы в тогдашних альманахах лишь единожды, поэтому обретают в сборнике свою вторую жизнь.

Ни одно произведение, вошедшее в антологию, не состарилось со временем и будет так же интересно читателям, как и полвека назад. Возможно, вы даже откроете для себя новые безосновательно забытые имена.

https://buklya.com/pod-odnim-solncem-antologiya-russkoj-fantastiki.html

Jūlija Zonis. Kaujas šalupe „Argo”

Юлия Зо́нис. Боевой шлюп «Арго» 

Троянская война закончена. Но Одиссей в ней не участвовал. Телемак в который раз отправляется на поиски отца. Но он найдет не того, кого ищет. Герои мифов остались героями, и у каждого есть свое "но". Ахиллес позирует перед фотокамерами, Язон разводит почтовых голубей, боевой шлюп "Арго" плывет сквозь пространство и время, на палубе скрежещут бочки с соляркой, с кормовых орудий осыпается ржавчина, а над горами Колхиды реет дым зенитных разрывов. В сборник вошли фантастические повести и рассказы Юлии Зонис - лауреата премии Бориса Стругацкого "Бронзовая улитка" и дважды лауреата премии "Портал".

https://www.ozon.ru/context/detail/id/32864701/

Sofija Benuā. Lieliskais gadsimts. Visi slavenā seriāla noslēpumi

Софья Бенуа. Великолепный век. Все тайны знаменитого сериала

Сериал «Великолепный век» (Muhteşem Yüzyıl), побивший в Турции все рекорды по просмотрам, плавно настиг и российские экраны, без особого труда собрав множество новых поклонников и ярых фанатов. А так как сериал постоянно доснимали, и конец его был не близок, то и поклонников с каждым днем становилось все больше. В рядах зрителей, жаждущих просмотра – десятки миллионов в нашей стране и еще столько же по всему миру! А так как автор принадлежит к этому могучему конгломерату увлеченных людей, то и решила узнать все подробности о самом великолепном сериале, истории его создания, о кастинге и подборе актеров, об интересных или даже загадочных фактах. И, естественно, о том времени, в которое посредством исторических и любовных перипетий нас погружают создатели «Великолепного века».

http://loveread.ec/read_book.php?id=47437&p=1

Jānis Klētnieks. Seno laikmetu lokos

Kas bijuši Eiropas ziemeļos sastopamie megalīti - kulta celtnes, apbedījumu vietas vai varbūt senas observatorijas? Kad seno civilizāciju pārstāvji sākuši skaitīt mēnešus un gadus? Kur un kā radušās pirmās rakstu zīmes? Kādi priekšstati par astronomiskajām parādībām bijuši mūsu senčiem? Atbildes uz šiem un daudziem citiem mūsdienu civilizācijas vēsturei svarīgajiem jautājumiem mēģina rast grāmata "Seno laikmetu lokos".

Jānis Klētnieks ir LZA goda doktors (Dr.sc.ing.h.c.), ģeodēzijas vēstures pētnieks, Latvijas astronomijas biedrības biedrs un vairāku grāmatu un publikāciju, tostarp lielu popularitāti guvušās grāmatas "Svētie noslēpumi", autors. Viņš 2006. gadā apbalvots ar Triju Zvaigžņu ordeni. J. Klētnieks pētījis senās Baltijas iedzīvotāju astronomisko priekšstatu saistību ar citu Eiropas un Tuvo Austrumu tautu reliģiskajiem ticējumiem, tradīcijām un kultūrvēsturiskajām izpausmēm. Viņš piedalījies Karnakas tempļa un Džosera piramīdas izpētes darbos Ēģiptē, kā arī citu senatnes pieminekļu apsekošanā dažādās valstīs.

http://www.zvaigzne.lv/lv/gramatas/apraksts/150839-seno_laikmetu_lokos.html

Ričards Meibijs. Kāds koks auga Paradīzes dārzā? Augu lielās vēstures 40 000 gadi

Richard Thomas Mabey. Fencing Paradise: The Uses And Abuses Of Plants (?)

Vai „Botānika” – tas ir garlaicīgi? Putekšņlapas un auglenīcas – anekdošu varones, putekļaini herbāriji un neglīti muzeju stendi, pie kuriem apstājas tikai entuziasti? Atveriet grāmatu un jūs būsiet pārsteigti! No skolas laiku garlaicības nepaliks ne pēdas. Kopā ar lielisko zinātnieku-naturālistu Ričardu Meibiju jūs izpētīsiet cilvēku civilizācijas sākumu un, virzoties cauri gadsimtiem, ieraudzīsiet, kā augu pasaule kopā ar cilvēci radīja vēsturi, kultūru un mākslu.

Jūs priekšā ir viens no aizraujošākajiem piedzīvojumu romāniem par dzīvo dabu. Jūs atradīsiet „dzīvības koku”, kas auga Paradīzes dārzos, atklāsiet īves mūžīgās jaunības noslēpumus, ņemsiet dalību noslēpumainās Amazones lilijas meklējumos, ienirsiet valstu ģerboņu noslēpumos. Jūs gaida mīti un leģendas, interesanti un kuriozi fakti, neticami zinātnes atklājumi un noslēpumi, kas joprojām musina zinātnieku prātus. Vēl nekad botānika nav bijusi tik aizraujoša!

https://www.ozon.ru/context/detail/id/139142614/

Stīvens Petraneks. Kā mēs dzīvosim uz Marsa

Stephen Petranek. How We'll Live on Mars 

Vai ir dzīvība uz Marsa? Mēs joprojām nezinām atbildi uz šo jautājumu. Toties mēs precīzi zinām, ka drīz tā tur parādīsies. Grāmatas autors, tehnoloģisko prognožu specialists un TED pastāvīgais spīkers Stīvens Petraneks ir pārliecināts: pirmais, pilotējamais lidojums uz Marsu notiks vēl pirms 2030. gada. Turklāt tā visdrīzāk būs ekspedīcija uz vienu galu: astronauti izsēdīsies uz Marsa un paliks tur uz visiem laikiem, lai izveidotu tur cilvēces pirmo priekšposteni aiz Zemes robežām. Šiem pionieriem nāksies risināt ļoti daudzas sarežģītas problēmas, taču liekas, ka visas tam vajadzīgās tehnoloģijas jau ir mūsu rīcībā.

https://www.ozon.ru/context/detail/id/34915121/

Liza Rendala. Tumšā matērija un dinozauri. Pārsteidzošā notikumu sakarība Visumā

Lisa Randall. Dark Matter and the Dinosaurs: The Astounding Interconnectedness of the Universe

Kas ir kopīgs starp tumšo matēriju un dinozauriem, kas valdīja uz Zemes pirms daudziem miljoniem gadu, bet pēc tam - negaidot izmira? Uzskata, ka viņu izmiršanas iemesls ir sadursme ar komētu, taču neviens nezina, kāpēc tā nogāja no savas parastās orbītas. Šajā grāmatā pazīstamā fiziķe-teorētiķe Liza Rendala dod savu skaidrojumu. Tieši tumšā matērija, pēc viņas domām, varēja novirzīt dinozauriem liktenīgo komētu uz Zemi. Astronomijas un bioloģijas savienojums grāmatu liek lasīt kā detektīvstāstu, kur jauni priekšstati par tumšo matēriju palīdz atklāt ne tikai piecu masveida izmiršanu noslēpumus, bet arī mūsu eksistences avotus.

http://elementy.ru/bookclub/book/602

Džonatans Smits. Pseidozinātne un paranormālās parādības. Kritisks skatiens

Jonathan C. Smith. Pseudoscience and Extraordinary Claims of the Paranormal: A Critical Thinker's Toolkit

Pārliecinoši operējot ar psiholoģijas, fizikas, loģiskās analīzes, vēstures datiem, Džonatans Smits ved lasītājus pa neizzinātā noslēpumainajām teritorijām, neļaujot apmaldīties starp sarežģītiem zinātnes terminiem un palīdzot atšķirt neticamo patiesību un ticamus māņus.

https://www.ozon.ru/context/detail/id/5531824/