Jaunais "Zvaigžņu karu" kanons.

Dmitrija Zlotņikova raksts no žurnāla "Mir fantastiki" 2016. gada jūlija numura.

2014. gadā kompānija "Disney" paziņoja, ka Paplašinātais Visums vairs netiek uzskatīts par "Zvaigžņu karu" kanonu. Lai nodrošinātu jauno filmu radītājiem maksimālu, radošu brīvību, no Tālās galaktikas vēstures izsvītroja grāmatu, komiksu, spēļu un citu darbu, kas veidoti pēc sāgas motīviem, notikumus. Līdz "Spēka mošanās" iznākšanai mēs vairs nezinājām, kas notika ar galaktiku un varoņiem pēc Endoras kaujas. Grāmatās un komiksos, kas iznāca pirms pirmizrādes, bija tikai informācijas drumslas. Piemēram, no Klaudijas Grejas romāna "Lost Stars" ("Zaudētās zvaigznes") varēja uzzināt, kā kaujā pie Džakku Impērija cieta graujošu zaudējumu no Jaunās Republikas.

Taču arī pati septītā epizode izrādījās skopa, stāstot par tām trīs desmitgadēm, kas atdala to no "Džedaja atgriešanās". Mēs satikām vecos varoņus, taču maz uzzinājām par to, kā veidojās viņu likteņi pēc uzvaras pār Impēriju. Mēs kļuvām liecinieki Pirmā ordeņa un Pretošanās kustības sadursmēm, taču palikām neziņā, no kurienes tie radās. Ieraudzījām, ka jaunais Džedaju ordenis ir gājis bojā, nespējis pa īstam izveidoties, taču varējām tikai minēt, kur īsti Luks Skaivokers bija kļūdījies. Atbildes uz šiem un citiem jautājumiem jaunā kanona radītāji bija nolēmuši atlikt uz vēlāku laiku.

 

 

Tad "vēlākais" laiks pienāca. Maijā dienas gaismu ieraudzīja romāns "Bloodline" ("Asinssaites"), tā autore bija tā pati Klaudija Greja, tā darbība notiek apmēram sešus gadus pirms "Spēka mošanās". Grāmata lej gaismu uz daudziem jautājumiem par stāvokli Tālajā galaktikā Jaunās Republikas laikā un par tās varoņu dzīvi. Pašus interesantākos un svarīgākos datus mēs savācām jums.

Ko mēs uzzinājām no romāna "Star Wars: Bloodline"?

Varoņu ceļi šķīrās.

Par romāna galveno varoni kļuva senatore Leja Organa Solo. Jau ceturtdaļgadsimtu viņa ir viena no lielākajām Jaunās Republikas politiskajā personām un ir iekarojusi vispārēju cieņu. Pati Leja, neskatoties uz to, ir nogurusi no politikas un domā atstāt senatores krēslu un paceļot ar laulāto draugu pa galaktiku. Iemācīties lietot Spēku Leja tā arī nav pacentusies, bet princeses personīgo dzīvi grūti saukt par paraugu citiem.

Ceturtdaļgadsimtu pēc Endoras kaujas Hans un Leja vēl ir precējušies, taču jau sen dzīvo šķirti. Viņi joprojām mīl viens otru, taču sadzīvot kopā nav spējuši. Arī Hana kaislība uz piedzīvojumiem ņem savu - viņš kļuva par kosmisko ātrumsacīkšu braucēju, pēc tam par braucēju menedžeri. No Čui viņš šķīrās - tas atgriezās uz savu dzimto planētu Kašiiku un sāka dzīvot kā parasts vukijs. Leja regulāri sazinās ar Hanu pa HoloNetu, taču ar dēlu viņi saites praktiski neuztur.

Luks tā pa īstam no jauna neradīja džedajus.

Benam Solo romāna darbības laikā ir divdesmit pieci gadi un viņš pagaidām mācās džedaju gudrības sava tēvoča Luka Skaivokera paspārnē. Ne Leja, ne Hans jau sen nav runājuši ar Benu un Luku, un pat nezina, kur viņi tagad atrodas un ar ko nodarbojas.

Pēc uzvaras pār Impēriju Luks Skaivokers ķērās pie Džedaju ordeņa atjaunošanas. Viņās deva priekšroku jaunās bruņinieku paaudzes apmācībām tālu no galaktikas galvenajām planētām.

Taču izskatās, ka divdesmit piecu gadu laikā Luks tā arī nav apmācījis īstus bruņiniekus, vēl vairāk - meistarus, kas būvētu jaunā ordeņa pamatus. Vismaz, nekādu lomu galaktikas politikā džedaji nespēlē, bet pats Luks pat pasaules vareno acīs ir pārvērties par pusleģendāru figūru.

Galaktikā notiek politiska cīņa.

No pirmā acu uzmetiena, īpašs darbs džedajiem Jaunajā Republikā nemaz nav. Pēc Palpatina bojā ejas Impērija noturas neilgi. Zaudējis kaujā pie Džakku, režīms krīt. Galaktikā iestājies nosacīts miers un stabilitāte, bet karš un Impērijas laikmets jau tiek uztverts kā vēstures lapaspuses. Veseli palikušie Impērijas flotes kuģi vienkārši - pazuduši, neviens Jaunajā republikā nezina, kur, un liekas, ka nevienu tas arī neuztrauc.

Bruņotu konfliktu vietā ir nākuši politiskie. Kādu laiku tos izdodas noregulēt, pateicoties Vecās republikas senatores un pilsoņu kara laika dumpinieku līderes Monas Motmas harizmai un autoritātei, taču tagad viņa ir atvaļinājusies un Jaunās Republikas senātā notiek nežēlīga cīņa starp divām partijām.

Populisti, pie tiem pieder arī Leja, balso par to, lai sistēmām tiek piešķirta patstāvība. Centristi, turpretī, uzstājas par spēcīgu centrālo varu - apmēram tādu, kāda tā bija Impērijas laikā. Viņi ar nostalģiju atceras, ja ne par visiem, tad par daudziem likumiem un kārtību, kas valdīja Impērijā, un cenšas tos ieviest no jauna. Daudzi partijas līderi kolekcionē Impērijas laika priekšmetus.

Veiders ir sagrāvis Lejas karjeru.

Centristiem izdodas panākt, lai nodibina jaunu valsts amatu - Pirmais senators. Viņš apveltīts ar daudz lielākām pilnvarām par kancleru. Par populistu kandidātu kļūst Leja, taču vēlēšanu priekšvakarā viņas politiskajiem pretiniekiem izdodas sadabūt neticamu kompromātu.

Lieta tā, ka Leja ar Luku nevienam, izņemot Hanu, nav stāstījuši patiesību par Dārta Veidera personību - pat Bens Solo nezina par savu radniecību ar viņu. Leja tikai gaida izdevīgu momentu, lai pastāstītu viņam, kā mazdēls viņš ir. Taču nesagaida. Vienam no centristu senatoriem rokās nonāk vecs Beila Organa vēstījums audžumeitai, kurā Alderaanas valdnieks atklāj Lejai patiesību par to, kurš ir bijis viņas īstais tēvs. Centristi informāciju publisko un tas sagrauj Lejas reputāciju un pārvelk krustu viņas politiskajai karjerai. Acīmredzot Bens šos jaunumus par savu vectētiņu Veideru uzzina no galaktikas ziņu kanāliem.

Pirmais ordenis un Pretošanās.

Tālā galaktika pagaidām nezina par Pirmā ordeņa eksistenci. Par to ir informēti tikai daži centristu līderi, kuri atbalsta slepeno organizāciju. Arī tā pagaidām turas ēnā, priekšroku dodot darbībai ar svešām rokām. Ar kriminālo karteļu un neatkarīgu, bruņotu grupējumu palīdzību ordenis iegūst sev nepieciešamos resursus un destabilizē stāvokli galaktikā, gatavojot savu iznācienu.

Izmeklējot karteļu darbību, Leja sāk saprast, ka aiz tiem stāv kaut kāds varens spēks. Romāna finālā, pēc aiziešanas no senāta, princese kopā ar vecajiem cīņu biedriem, tādiem kā admirālis Akbars, atjauno Pretošanos, lai gatavotos atvairīt jaunos, pagaidām nezināmos draudus. Tas jau noved mūs pie notikumiem filmā "Spēka mošanās".