Īsa anime simbolu enciklopēdija

Katra anime personāža raksturs burtiskā nozīmē ur rakstīts uz viņa sejas. Matu un acu krāsa, aksesuāri un apģērba priekšmeti palīdz uzreiz saprast, kas tas par varoni. Pirmā daļa.

[Var jau anime skatīties tāpat, taču zināt to visu - tā jau ir klase! - t.p.]

Personāžu frizūras.

Viena matu cirta izceļas no visas frizūras uz pakauša vai galvas augšpusē – izceļ personāža vienkāršību, zināmu komismu un nejēdzību, tūļību, tomēr tas rāda arī to, ka personāžs var iet pret tradīcijām un noteikumiem, spītējot liktenim.

Divas vai vairākas matu cirtas izceļas no frizūras kā matu pušķis – ieciklēšanās uz kādu konkrētu ideju vai mērķi, tā sasniegšanai varonis velta daudz pūļu. Jo vairāk tādu matu, jo neatlaidīgāks ir personāžs. Mērķis var būt jebkas.

Viena, gara matu cirta uz deniņiem vai virs pieres – cenšanās rūpēties par citiem, palīdzēt, aizsargāt, pat ejot pret savām interesēm.

Vairākas garas matu cirtas krīt uz pieres un acīm – personāžam raksturīga nestandarta domāšana un izturēšanās, viņam vienalga, ko par to domās citi, tradīcijas vai likums. Personāžs var būt gan pozitīvs, gan negatīvs.

Garas cirtas uz abiem deniņiem – Viduslaikos tāda bija aristokrātu frizūra, mūsdienās apzīmē izsmalcinātu gaumi, augstu kultūru. Nereti nozīmē pārākumu par citiem atkarībā no komteksta.

Matu cirta pilnībā nosedz vienu aci – personāžam ir apslēpti motīvi, domas un nodomi, kas kādu laiku ir apslēpti citiem un arī skatītājiem. No tāda varoņa var gaidīt visu ko, turklāt – mirkļa iespaidā. Dažreiz tas nozīmē apslēptas spējas.

Izspūrusi frizūra – jo vairāk izspūris ir personāžs, jo vairāk viņam būs cīņu un kautiņu.

Puse frizūras (tas ir, daļa matu sapīta bizē, daļa izlaista, vienā pusē nogriezti īsāki, otrā pusē – garas cirtas, katrā pusē dažādā krāsā utt.) – rāda personāža divdabību, divas rakstura puses. To, ka, piemēram, viņš (viņa) pa dienu dara vienu, naktī – pavisam ko citu: darbā īgns pedants, naktī ballīšu karalis; dienā parasts skolnieks, naktī – vampīru mednieks utt. Var būt pazīme arī tam, ka vienā ķermenī dzīvo divas dvēseles.

Gari mati, kas sapīti bizē – mērķtiecība, uzcītība, darba mīlestība.

Ļoti gari mati - meitenēm, sievietēm: labestība, patiesīgums, taču arī kaprīzums; jauniešiem, vīriešiem: meistarība kaut kādā lietā, ass prāts, apburšanas spēja. Vīriešiem gari mati, protams, ir īsāki, nekā sievietēm.

Īsi mati – augsts intelekts, izgudrošanas spējas, nestandarta uzvedība, neatkarība. Vīriešiem mati vispār ir nedaudz garāki, nekā standarta frizūrās.

Vidējs matu garums – sieviešu personāžiem – līdz pleciem vai nedaudz garāks, vīriešiem – parast īsa frizūra. Simboliskas nozīmes nav. Uzsver tikai ikdienišķu personāžu.

Nereti matu garums uzsver to, ko personāžs zina par sižetu. Jo garāki mati, jo vairāk zina. Matu garums uzsver arī personāža statusu. Garāki – augstāk stāv. Sliktāka frizūra – spītīgāks raksturs (jauniem), stāv ārpus likuma (pieaugušiem).

Matu krāsa.

Melni mati – simboliskas nozīmes nav, tāpēc ka vairums japāņu ir melnmataini. Melnu matu īpašnieku raksturus parasti izceļ ar citiem paņēmieniem. Reizēm ar melnu matu krāsu izceļ slepkavas (nejaukt ar killeriem) un izvirtuļus.

Melni mati ar ziliem, violetiem vai zaļiem blikiem – pati nopietnākā krāsa, kas izceļ to, ka varonis stingri seko samuraju busido principiem. Izturība, bezbailība, stingrība (vīriešiem). Izturība, kautrība, upurēšanās (sievietēm). Dzelzs disciplīna un paškontrole, kas reizēm traucē izrādīt jūtas.

Melni mati ar baltiem, sarkaniem un brūniem plikiem – simboliskas nozīmes nav, vienkārši – personāža izcelšana citu vidū.

Kastaņkrāsas (brūni) mati - neitrāls cilvēks, var būt viens no pūļa. Ja galvenajiem varoņiem ir koši mati. Citos gadījumos nozīmē maigu raksturu, draudzīgumu, jūtu pastāvību. Tomēr izšķirošos brīžos var kļūt drosmīgs, ja briesmas draud viņam tuviem cilvēkiem. Bieži – sava amata meistars, ja mati gaišāki, īpašības izteiktākas. Ja tonis dabiskāks, daudzkrāsaināks – liecina par personāža romantismu, dvēseles siltumu, uzticamību.

Sarkani mati - liktenīga, kaislīga personība. Krāsa var norādīt arī uz karalisku izcelsmi vai seksualitāti. Visi vēlas iegūt kā draugu. Kaislīgs, ekstraverts, asinskārs (nejaukt ar „atriebīgu”, taču arī ne bez tā).

Rudi (oranži) mati - vai nu varonis izmanto uguns maģiju, vai arī ir viltīgs kā lapsa (īpaši, ja viņam ir arī lapsas aste). Aizkaitināms, nikns, nevaldāms raksturs. Ja arī izturas bikli, nemēģiniet kaitināt. Rudmatainajiem ir ļoti svarīga matu faktūra un frizūra. Ja mati cieti, un stāv „ezītī” – traks raksturs. Spēj darboties par spīti visam. Ja mati mīkstāki, tāds pat traks, bet labāk kontrolē sevi. Kupla zirgaste – intelekta un veiklības pazīme, nespēj nekur spēlēt „otro vijoli”. Taisni vai sprogaini mati sastopami reti – asociējas ar raksturu „ar noslēpumu”.

Dzelteni (zelta krāsa) mati - draudzīgums, sirds cilvēks, bezrūpība un infantīls, var rīkoties muļķīgi, ja varonis ir negatīvs - spējīgs nodot. Pozitīvs – darīs visu draugu dēļ. Retāk tādā krāsā ir kāda ārzemnieka mati. Jo krāšņāk zeltaini, vai arī gaišāku toņu mati, jo augstākstāvoša persona – princis vai princese. Dažreiz pārnestā, dažreiz – tiešā nozīmē.

Dzeltenu matu krāsu izmanto divu tipu varoņiem. Pirmais tips balstās uz Rietumu stereotipu par „muļķa blondīni”, otrais tips ir gandrīz vienmēr negatīvs personāžs, taču apburošs un ar šarmu. Spēja uz nodevību.

Zaļi mati - nekaitīga persona, maiga, uzticīga, vienkārša. Tradicionāla krāsa mazām meitenēm, simbolizē skaistumu. Tāpēc varone parasti ir ļoti naiva, ļoti mīļa. Pat pēc anime standartiem zaļo matu meitenes gāž visus rekordus: visnekaitīgākās, vismaigākās, vislētticīgākās, visneaizsargātākās. Nestandarta raksturs, ļoti pievilcīgs. Nereti slēpj kādu unikālu spēju. Daudz zina, ir aktīvs. Pievilcīguma dēļ – liela piekrišana, taču personīgā dzīvē meitenēm neveicas, pašas nesaprot sievietes būtību. Jūraszaļas krāsas mati asociējas ar ūdeni, tāpēc personāži ir noslēpumaini un auksti.

Sārti mati - iekšēja tīrība, nevainība. Uzskata par meiteņu krāsu, jo vīriešiem praktiski nav sastopama. Parasti ar šādu krāsu uzsver, ka personāžs ir jaunāks par citiem. Visiem patīk, ir mīlule. Simbolizē iekšējo tīrību, nevainību. Disciplīnu mēdz ignorēt. Grib uzsvērt savu individualitāti, pienākumu pilda tikai tad, ja tas sakrīt ar viņu sirdsbalsi.

Gaiši zila krāsa - auksta, uzsver intelekta dominanci. Varonis apzināti un nosvērti pieņem lēmumus. Personāži vispirms domā un tikai tad dara, bet emocijas izrāda pašās beigās un arī tad, visai ieturēti. Vējainums nav raksturīgs. Tāpēc zili mati parasti ir īsāki vai ieveidoti stingrā frizūrā. Piemīt kritiskā domāšana, tāpēc spēj „mainīt nometnes”, ja uzskata, ka taisnība ir otrā pusē.

Tumši zili mati - samuraju kodeksa - busido - iemiesojums: bezbailīgs un bargs - vīriešiem; izturība, kautrība un pašuzupurēšanās - sievietēm. Mierīgs, saimniecisks. Neatkarīgs, grūti izvest no pacietības. Aukstasinīgs. Ļoti tumši zili mati liecina par augstu seksualitāti, apburšanu – parasti tā ir tumšo magu un vampīru krāsa.

Violēti mati - drauds. Personāžs ar tādiem matiem ir likteņa ierocis. Tomēr viss atkarīgs no piesātinātības līmeņa. Gaiši violeti mati – maigs raksturs, ievainojamība. Tumši violeti mati – pārliecība par sevi, mērķa sasniegšana. Nereti mērķtiecība ir tik stipra, ka kļūst par egoismu. Vienkārši violeti mati – noslēpums, spēks, briesmas. Parasti, neizrāda emocijas, taču tas liecina par grūtu dzīvi iepriekš un nevēlēšanos ar emocijām uzplēst rētas. Violētu matu īpašnieki nes draudu, ne tik daudz personīgo īpašību dēļ, bet „karmas” dēļ. Ļoti labi kontrolē emocijas, taču pēc dabas viņi nav auksti, tieši otrādi: viņiem patīk bezcerīga, „smaga” mīlestība, nokļūšana verga attiecībās pret savu iekāres objektu, zināms mazohisms.

Balta matu krāsa - mistiska persona, kurai ir jāspēlē liktenīga loma citu varoņu dzīvē. Atkarībā no konteksta: 1) noslēpumains raksturs; 2) kārtīgums. Vienmēr rūpējas par kārtību, godu likumu. Cēlums vai asins tīrība. Augsts sociāls statuss, neformāls līderis; 3) personāžs nenāk no cilvēku pasaules. Abstrakta būtība cilvēka veidolā. Trūkst kāda būtiska, cilvēkam raksturīga iezīme.

Pelēki mati – jaunam cilvēkam ir bijuši daudzi pārdzīvojumi, ka pat nosirmojis, un iegūta pieredze. Veciem cilvēkiem – vienkārši sirmi mati.

Acu krāsa.

Melna, tumša - parasts cilvēks. Nozīme nav. Aziātiem jau pārsvarā visiem ir melnas acis. Ja tas speciāli uzsvērts, tad var nozīmēt egoismu, augstprātību, slavaskāri.

Brūna – arī īpaši neko nesimbolizē, jo daudziem Āzijā ir tādas acis. Ja uz to ir akcents, simbolizē parastumu, vienkāršumu un siltumu.

Sarkana – personāžā ir iemiesojies dēmons vai arī pats personāžs ir maskēts dēmons.

Dzeltena – neparastums, mērķtiecība, neparedzamība.

Tumši zila - līdera dotības, dabiski apburošs cilvēks. Arī seksualitāte. Otrā nozīme: labestība, uzticība, atklātums, plaša dvēsele.

Gaiši zila - spēja uz dziļām un maigām jūtām, pastāvība. Smalkums un pieķeršanās, dažreiz simbolika sakrīt ar pelēkām acīm, taču tad tonim jābūt ļoti gaišam, ledainam.

Pelēka - aukstums, savs skats uz lietām. Slēpti motīvi, vēsa izturēšanās.

Zaļa - piemīt spējas vai talants, kas nepiemīt parastiem cilvēkiem. Taču nav obligāti saistība ar maģiju. Vienkārši spējas nav zināmas visiem.

Violēta - spēja uz negaidītu rīcību, ko citi no viņa nav gaidījuši. Neordināra domāšana, savdabīgs skatījums uz lietām un notikumiem.

Dažādas krāsas acis – agresivitāte, viegli aizkaitināms raksturs, nevadāmība, viegli uzsāk kautiņu. Nereti nozīmē, ka varonim ir kādas apslēptas spējas.

Acis maina krāsu – varoņa pāreja no parasta cilvēka uz kaujas formu, dēmona, eņģeļa, vampīra utt. slēpto spēju iznākšana priekšplānā.

Krāsu maina tikai viena acs – arī tas pats – varoņa pārvēršanās. Starpības nav, anime veidotāju gaumes lieta.

Ja acis ir gaišākos, pasteļa toņos, parasti tas simbolizē maigumu, patiesumu atklātību. Acis tumšākos toņos simbolizē apslēptību, stūrgalvību, eksplozīvu raksturu.

Jāsaka, ka animatori ne jau vienmēr seko šai sistēmai, un iekrāso acis, kā patīk.

 (Nobeigums sekos.)

Avoti: Darjas Kareļinas

http://www.vokrugsveta.ru/article/244008/

un Vladas Voronovas raksts.

https://archiveofourown.org/works/3827920

(Nobeigums sekos.)