Intersanti fakti par tomātiem

Krievu valodā ir ieviesies nosaukums no itāļu valodas pomo d'oro — zelta ābols. Īstais augļa nosaukums bija actekiem — tomatl, ko francūži pārveidoja par tomate (tomāts). [Starp citu, mums ir ieviesies vēl viens acteku vārds - čokolatl. laikam tulkot nav vajadzības - t.p.] Par tomātu dzimteni uzskata Peru, precīzāk piekrastes joslu starp Čīles ziemeļdaļu un Ekvadoru, kur šo kultūru audzēja ilgi pirms eiropiešu parādīšanās. Ilgu laiku tomāti tika uzskatīti par neēdamiem un pat indīgiem. Eiropiešu dārznieki audzēja tos kā eksotiskus, dekoratīvus augus.

[Acīmredzot tas tā iegājās no tā, ka tomāti pieder nakteņu dzimtai, kur ir daudz indīgu augu, turklāt kartupeļu auglīši arī nav ēdami - t.p.] Amerikāņu botānikas grāmatās ir iegājis stāsts par to, kā uzpirkts pavārs ir centies noindēt Džordžu Vašingtonu ar ēdienu, kas gatavots no tomātiem. 1822. gadā pulkvedis Roberts Gibons Džonsons publiski apēda spaini (varbūt grozu) ar tomātiem tieši uz Sālemas pilsētas Ņudžersijā tiesas ēkas kāpnēm. Uz iepriekš izziņoto pasākumu bija sapulcējies divus tūkstošus liels pūlis, kas pārsteigti atklāja, ka atvaļinātais karavīrs netaisās nomirt šausmīgās mokās - un tomāts strauji kļuva populārs. [Mūsu dienās izrādās, ka šai leģendai ir cits skaidrojums. Jā, Roberts Džonsons bija aizrāvies ar dārzkopību, viņš meklēja ko jaunu un eksotisku, pirmais sāka audzēt tomātus, bet... Pirmkārt, Ziemeļameriku sāka apdzīvot atnācēji galvenokārt no Eiropas, kur nebija tomātu. Tie sākumā arī nevienam tā īsti negaršoja. Otrkārt, rūpīgi pētot vēstures materiālus, neatrada nekādus faktus par notikumu pie tiesas ēkas. Pirmā ziņa par to, ka "amerikāņus ar tomātiem iepazīstināja Roberts Džonsons" presē parādās tikai 1908. gadā un - nekas vairāk. Toties ar katru nākamo gadu leģenda apaug arvien krāšņāka. katrs žurnālists tur pieliek klāt kaut ko no sevis, un - lūdzu! - mūsdienu mīts ir radīts - t.p.] Pasaulē lielākais tomāts ir izaudzēts Viskonsīnā, ASV. Tas svēra 2,9 kg. No botānikas viedokļa tomāti ir tomāta augļi - daudzligzdu, perikarpās ogas. Angļu valodā nav starpības starp terminiem "фрукт" un "плод".  [Man liekas, ka arī latviešu valodā nav - t.p.] 1893. gadā ASV Augstākā tiesa vienbalsīgi atzina, ka, iekasējot muitas nodevas, tomāti ir jāatzīst par dārzeņiem (kaut arī tiesa atzina, ka no botānikas viedokļa tomāti ir augļi).  

Eksistē vismaz 10 000 tomātu šķirņu. Paši mazākie tomāti ir zem 2 centimetriem diametrā, paši lielākie sasniedz līdz 1,5 kilogramu svaru. Pateicoties lielam tā sauktā "laimes hormona" serotonīna sastāvam, tomāti spēj lieliski uzlabot garastāvokli pat pašā drūmākā un mākoņainākā dienā. Tomāts ir viens no pašiem populārākajiem dārzeņiem [vai augļiem, ja neesam Amerikā - t.p.], katru gadu tiek saražots pāri par 60 miljoniem tonnu tomātu. Vienā tomātu sulas glāzē ir puse no dienā nepieciešamās C vitamīna un A provitamīna devas, kas aktīvi uztur imunitāti. Mediķi uzskata, ka regulāŗa tomātu sulas, pastas, kečupa un citu sulas veidu lietošana būtiski samazina iespējas saslimt ar onkoloģiskām slimībām. Ilgu laiku uzskatīja, ka tomāti pieder pie afrodiziakiem, tomēr tas tā nav.

Eksistē tomaks (tomacco) - augs, kas sanāk, ja tomātu uzpotē uz tabakas auga. 2003. gadā to izaudzēja fermeris Robs Baurs no Oregonas, ASV. Taču kilokalorijas tomātā ir tikai 22 uz 100 g! Tā kā no šiem dārzeņiem nevar uzbaroties. Sarkano šķirņu tomātos barības vielu ir vairāk nekā dzeltenajos. Tomāts ir bioloģisks radinieks kartupelim un tabakai - visi trīs augi pieder nakteņu dzimtai.

La Tomatina (spāņu La Tomatina) — ir ikgadēji svētki, kas notiek augusta pēdējā nedēļā Spānijas pilsētā Bunjolā, Valensijas autonomijā. Desmitiem tūkstoši dalībnieku atbrauc no dažādām valstīm, lai piedalītos kaujā, tās "ieroči" ir tomāti.

Avots: http://i-fakt.ru