Ieteicamās žanra literatūras saraksts

Sarakstā svaigākie idevumi ar anotācijām. Dažas varētu būt angļu valodā, bet mūsdienu jaunatnei angļu valoda jau nav problēma.

Aizeks Azimovs. Fonds

Divpadsmit tūkstošus gadu Galaktikas impērija ir neierobežoti valdījusi pār Visuma pasauli. Tagad tā mirst, un vienīgi Hari Seldons, revolucionārās psihovēstures zinātnes radītājs, spēj ieskatīties nākotnē – drūmā tumsības, barbarisma un karu laikmetā, kas turpināsies trīsdesmit tūkstošus gadu.

Lai saglabātu uzkrātās zināšanas un glābtu cilvēci, Seldons sapulcina ap sevi Impērijas gaišākos prātus – gan zinātniekus, gan pētniekus – un aizved tos uz nemīlīgu planētu pašā Galaktikas malā, lai radītu cerības bāku nākamajām paaudzēm. Šo svētnīcu viņš nosauc par Fondu.
Taču drīz plaukstošo Fondu apdraud savtīgi karavadoņi, kas uznirst norietošās Impērijas atplūdu vilnī. Cilvēces pēdējā cerība sastopas ar smagu izvēli: padoties barbariem un ļaut sevi apspiest vai stāties tiem pretī un iet bojā.

Romānu sērija “Fonds” ir slavenā zinātniskās fantastikas autora un bioķīmijas profesora Aizeka Azimova visievērojamākais darbs, kurš kopš pirmpublikācijas 1951. gadā piedzīvojis neskaitāmus atkārtotus izdevumus, tulkojumus gandrīz visās pasaules valodās, ietekmējis simtiem rakstnieku daiļradi un ieguvis prestižo Hugo balvu nominācijā “Visu laiku labākā fantastikas romānu sērija”.

Joprojām – septiņdesmit gadu pēc grāmatas pirmizdevuma – lasītājus fascinē Azimova idejas par virzieniem, kādos iespējams prognozēt cilvēces attīstību. Varbūt pašlaik mēs rakstnieka vīzijai esam daudz tuvāk nekā jebkad agrāk?

No angļu valodas tulkojusi Zane Rozenberga.

http://www.zvaigzne.lv/lv/gramatas/apraksts/151201-fonds.html

Dž. M. Hjū, K. K. Aleksanders. Mass Effect. Andromeda: Sacelšanās uz “Nexus”

Jason M. Hough, K. C. Alexander. Mass Effect. Andromeda: Nexus Uprising

2185. gads. Uz Andromēdas galaktiku dodas milzīgi kuģi-šķirsti ar uzdevumu izpētīt un kolonizēt jaunas pasaules. Drīz tiem pa pēdām lidos milzīga kosmiskā stacija „Nexus” uz tās borta atrodas piecu Piena Ceļa rasu pārstāvji: cilvēki, salariāņi, turiāņi, azari un krogani. Visi viņi pavadīs stazisā sešsimt gadus un atmodīsies citā galaktikā, lai sāktu dzīvot no tīras lapas, atstājot pagātnē nesaskaņas un aizspriedumus.

Pēdējā miegā grimst drošības dienesta direktore Sloana Kellija. Kā visi citi viņas pavadoņi, viņa ir absolūti pārliecināta par panākumiem – misija, ko gatavojuši labākie apgūtā Visuma prāti, nevar beigties ar katastrofu.

https://fantlab.ru/work871729

P. S. Pirmā autora uzvārds uz krievu izdevuma vāka rakstīts kā Hafs.

Skārleta Tomasa. Pūķa pļava

Scarlett Thomas. Dragon's Green

Tā ir mūsu Zeme pēc pasaultrīces. Zeme bez interneta un mobilajiem telefoniem, sastingusi ar 1990. gadu sākuma tehnoloģijām un maģijas tuvošanos jūtoša. Pasaultrīces laikā Efija zaudē savu mammu, tagad viņu pieskata vectētiņš. Kad viņš nokļūst slimnīcā pēc cietsirdīga uzbrukuma, tad novēl Efijai savu retu, maģisku grāmatu kolekciju. Taču bibliotēku nopērk dīvains antikvārs vārdā Leonards Levārs, mēģinot to atgūt, meitene saduras ar pašu bīstamāko piedzīvojumu savā dzīvē. Viņa dodas noslēpumainajā Citpasaulē, atklāj grāmatu īsto maģiju, kā arī saduras ar īstu pūķi un Diberiju – baismu slepenu biedrību, kas apdraud visu Visumu. To apturēt spēj tikai Efija ar saviem draugiem... Kamēr vēl nav par vēlu.

https://fantlab.ru/work894671

Pola Brekstone. Sudraba ragana

Paula Brackston. The Silver Witch

Grāmata no “Ēnu hroniku” sērijas.

Tilda Fordvelza ir izmisumā. Viņa ir zaudējusi mīļoto un tagad ir spiesta slēpties no cilvēkiem klusā kotedžā pie Llangorsas ezera. Vientulībai vajadzētu viņu izārstēt, taču dzīve sagādā Tildai „pārsteigumu”. Kādu rītu viņa pēkšņi atrodas biezā miglā. Kad tā izklīst, viņas priekšā kļūst redzams neticams skats: pa ezeru peld laiva, kurā stāv skaista sieviete senlaicīgās drēbēs. Kas viņa ir un no kurienes radusies? Tilda nespēj aizmirst svešinieci. Viņa ir pārliecināta: gari cenšas sazināties ar viņu. Tilda sāk savu izmeklēšanu. Viņai nāksies, ne tikai uzzināt spoka noslēpumu, bet arī saprast, kā ar to ir saistīts briesmonis Avanks, par ko joprojām stāsta leģendas vietējie iedzīvotāji.

https://www.ozon.ru/context/detail/id/142555670/

Autores mājaslapa. http://www.paulabrackston.com/

Treisija Či. Lasītājs

Traci Chee. The Reader

Jaunā Sefija, slēpjoties no baisajiem Likvidatoriem, slēpjas mežos. Viņas māte ir mirusi, tēvs zvēriski nogalināts, tante nolaupīta. Meitene neuzdrošinās tuvoties cilvēkiem – pārāk rūgtas ir atmiņas, pārāk smagas ir garīgās traumas. Vienīgais, kas palicis no viņas vecākiem, ir – noslēpumains priekšmets, kas spiež viņu aizmirst par vientulību, bailēm un laiku...

Pirātu kuģa kapteinis Rīds nekad neatkāpjas izaicinājumu priekšā, ko viņam piespēlē liktenis. Vai doties leģendāru dārgumu meklējumos?  Viegli. Vai aizpeldēt līdz Pasaules Malai, aiz kuras, pēc baumām, nav nekas, tikai bezgalīgs okeāns ar miroņiem? Kāpēc gan nē?!

Jauneklis bez vārda, kuru cilvēku tirgoņi spiež cīnīties uz dzīvību vai nāvi pagrīdes arēnās, iziet kā uzvarētājs visās divcīņās. Taču kādu dārgu cenu viņš maksā par savu neievainojamību!

Tik ļoti dažādo cilvēku likteņi ir cieši saistīti ar zelta pavedieniem. Asinīm. Un... tinti?

https://fantlab.ru/work872304

Ričards Duglass. Saprāta acs

Duglas E. Richards. Mind's Eye

Viņš attapās atkritumu tvertnē, neatcerēdamies, kā tur nokļuvis. Mazliet vēlāk viņš atklāja, ka vispār neatceras, kā viņu sauc, un, kas viņš tāds vispār ir. Tālāk viņš apzinās, ka tikai ar vienkāršu prāta piepūli viņš var ieiet internetā un spēj strauji pārvietoties pa Vispasaules tīmekļa samudžinātajiem labirintiem. Pēc tam viņam rodas apziņa, ka viņš bez pūlēm spēj nolasīt apkārtējo cilvēku domas un nodomus. Un tad viņš „ierauga”, ka viens no šiem cilvēkiem, kurš atrodas pavisam tuvu, vēlas tikai vienu – pēc iespējas ātrāk viņu nogalināt...

https://www.ozon.ru/context/detail/id/142588008/

Stefans Petručo. Dedpuls: Ķepas

Stefan Petrucha. Deadpool: Paws

Dedpuls jeb kā viņu vēl sauc – Pļāpīgais Algotnis – ir ar spējām reģenerēties, milzīgu harizmu un humora izjūtu, šizofrēniju vieglā formā. Viņš saņem uzdevumu no VAIROGA aģentiem, organizācijas, kas cīnās ar noziedzību: atrast un padarīt nekaitīgus kucēnus-monstrus, kas pazuduši no slepenas laboratorijas „Ieroči X”. Mīļie kucēni vienā mirklī var pārvērsties milzīgos briesmoņos, ar kuriem tikt galā Dedpulam nebūs tik vienkārši. Ko jūs tur runājiet!? Dedpulam tas būs pārāk viegls uzdevums...

„Dedpuls: Ķepas” bez šaubām šodien ir pats labākais romāns Marvel Visumā. Labāks, nekā visi romāni par Atriebējiem, nekādu salīdzinājumu ar to neiztur arī stāsti par Apbrīnojamo Zirnekļcilvēku vai par Galaktikas Sargiem! Šī grāmata aizēno visu, kas ir sarakstīts par Dzelzsvīru! X-cilvēki, Pirmais Atriebējs, Neticamais Halks, Cilvēks-skudra, Fantastiskais Četrinieks – vienkārši smēķē maliņā. Labāks par skrpft prrr... Ei! Laidiet mani vaļā! Laidiet vaļā!” (Dedpuls.)
https://www.labirint.ru/books/518903/

Stenlijs Milgrems. Kā labs cilvēks kļūst par nelieti. Eksperimenti ar pakļaušanas mehānismiem. Indivīds sabiedrības tīklos

Stanley Milgram. The Individual in a Social World: Essays and Experiments

Izdzirdot kārtējo ziņojumu par sprādzieniem metro vai uz ielas, nošausminoties par upuru skaitu militāros konfliktos, kuros lielākais nav bojā gājušo karavīru skaits, bet gan pārsvarā bojā iet mierīgie iedzīvotāji, mēs uzdodam sev jautājumu: kā kaut kas tāds ir bijis iespējams?! Kas virza cilvēku, kas ir uzvilcis militāru formu un atņem dzīvības vienkāršajiem ļaudīm – sievietēm, veciem cilvēkiem, bērniem? Kas virzīja cilvēkus, kuri mocīja un sūtīja uz gāzes kamerām Otrā pasaules kara laikā tūkstošiem upuru? Vai tiešām visi šie cilvēki bija ļaundari un sadisti? Vai arī „nevainīgie” citas gribas un pavēļu izpildītāji? Atbildēt uz šo jautājumu spēja amerikāņu psihologs Stenlijs Milgrems, kurš veica un aprakstīja šokējošu eksperimentu, kas kļuva par vienu no visslavenāko sociālajā psiholoģijā. Neviens pētījums nav devis zinātnei tādu sapratni par cilvēka dabu, neviens nav izsaucis tik daudz strīdu. Grāmatā nav tikai dots eksperimenta apraksts, bet arī daudz citu faktu, kas palīdz ieskatīties cilvēka dvēseles pašos tumšākajos stūrīšos, ieraudzīt to, uz ko ir spējīgs katrs no mums, ja to nospiež autoritāte, sabiedrība, vienkārši – skatītāji. Šīs zināšanas dos jums sapratni par cilvēka dabu, palīdzēs šaubīties un pateikt „nē”, kad kāds vēlēsies padarīt jūs par „aklu ieroci” savās rokās.

Atsauksmes

Tā nav vienkārša, taču ir ļoti svarīga grāmata!

Smaga, šokējoša, taču nepieciešama katram no mums! Jūs vairs nespēsiet domāt, ka dzīvojat humānā sabiedrībā, tāpēc ka vara var viegli padarīt jūs par vergu. Un nekādas gribas, nekādas izturības. Es biju satriekts, kad izlasīju, ka vairāk par pusi no dalībniekiem aizgāja līdz šo elektrisko mocību galam. Vēl šausmīgāk man bija, jo skaidrāk es apzinājos, ka bez šīs grāmatas arī es varētu iekrist autoritātes lamatās, izpildot pavēli, nedomājot, ka vairoju ciešanas. (D. Daisons.)

Tā ir mācība visiem!

Nedomājiet, ka karavīru un nāvinieku apturēs jūsu sāpes un ciešanas. Milgrems dod jums mācību, ka cilvēks, ja viņam kāds pavēl, ir spējīgs uz daudz ko. Praktiski uz visu! (Kerolaina Viljamsa.)

Spēka tumšā puse.

Bez šīs grāmatas cilvēce nekad neuzzinātu, cik tā ļoti ir pakļauta autoritāšu iespaidam! Pietiek kādam pateikt: „Es visu atbildību ņemu uz sevi”, un morāle, humānisms, līdzcietība un pat veselais saprāts atkāpjas. Pateiktie vārdi ir palaišanas mehānisms cilvēku cietsirdībai! Milgrems savā grāmatā parāda, ka absolūti visi: sievietes, vīrieši, cienījami, maigi, ar augstu morāli – ir gatavi nospiest nāvējošo pogu. Protams, tā nav patīkama patiesība, taču tā ir realitāte, zinātne, ticama informācija. Varbūt, ka, zinot to, cilvēce iemācīsies pateikt „nē”. Man tā ir diža grāmata! (D. Deviss.)

Grāmatas 4 galvenās domas

Cik ciešanu ir gatavi nodarīt parasti cilvēki pilnīgi nevainīgiem cilvēkiem, ja sāpju nodarīšana ietilptu viņu darba pienākumos? Vairāk nekā 60% no mums! Šis rezultāts biedē, taču arī spiež domāt!

Labi, mīļi cilvēki ar pārsteidzošu regularitāti salūzt varas spiediena rezultātā un rīkojas ar cietsirdību, it kā viņiem nebūtu sirds. Cilvēki, kuri ikdienā ir atbildīgi un cienījami, iekrīt lamatās, ko viņiem izliek vara, atļauj sevi kontrolēt, piekrīt autoritātēm un veic šausmīgas lietas.

Milgrema eksperiments ir – šokējoša patiesība par mums: pat demokrātiskā sabiedrībā nav garantijas, ka kārtīgi pilsoņi neizturēsies cietsirdīgi un nehumāni, ja viņiem to pavēlēs ļaunprātīga vara.

Īpašība pakļauties – piemīt visiem cilvēkiem. Taču, ja mēs to apzināmies – mēs pakāpsimies par pakāpienu augstāk un, iespējams, varēsim iebilst tam, kurš ir virs mums.

Grāmatas 7 citāti

„Holokausta iespaids uz manu paša psihi pamodināja manī interesi pētīt pakļaušanos un radīja domu, veikt konkrētās formas eksperimentu”.

„Izmēģinājuma dalībnieki noteikti nevēlējās skatītes uz upuri, ko redzēja caur stiklu sev tieši priekšā. Kad viņiem to aizrādīja, tad viņi teica, ka viņiem bija nepatīkami skatīties uz upura mocībām. Tomēr mēs pasvītrojam, kaut arī izmēģinājuma dalībnieks nevēlējās skatīties uz upuri, strāvas triecienus viņš tik un tā turpināja veikt”.

„Kāpēc psihiatri nenovērtē pakļautības pakāpi? Iespējams, ka lieta ir tāda, ka viņu paredzējumi ir balstīti uz neadekvātiem priekšstatiem par faktoriem, kas nosaka cilvēka uzvedību, - uz priekšstatiem, kuru centrā atrodas „motivācija vakuumā”.

„Daudz no tiem, kuri nav detalizēti iepazinušies ar eksperimentu, runā, ka, izmēģinājumos piedalījušies, un, aizgājuši līdz skalas galam, ir sadisti. Nav nekā muļķīgāka, kā dot šiem cilvēkiem vispārēju raksturojumu. Tikpat labi var runāt, ka cilvēks, kurš no baļķa ir iekritis straujā upē, noteikti ir lielisks peldētājs un ļoti spēcīgs, ja jau tik ātri kustas attiecībā pret krastu”.

„Kāda ir padevības robeža? Mēs centāmies dot šo robežu visdažādākās vietās. Izmēģināmie dzirdēja upura kliedzienus – tas izrādījās par maz. Upuris runāja, ka viņam ir slima sirds, - izmēģināmie tik un tā pakļāvās pavēlei un sita to ar strāvu”.

„Ja mēs gribam nodzīvot cienījamu dzīvi, ne tukšu un bezjēdzīgu, mūsu uzdevums ir – nepiekrist tam, kas ir pretrunā ar mūsu fundamentālo pieredzi, tikai tāpēc, ka to uzspiež mums tradīcijas, parašas un vara”.

„Ja amerikānis nevēlas nogalināt citus cilvēkus par savu valsti, viņu iemet cietumā. Mūsu paaudze, kā jebkura cita, ir apguvusi, ka sabiedrība soda vai apbalvo savus locekļus, ne jau par to, ka cilvēks rīkojas, kā liek viņa sirdsapziņa, bet par to, kā viņa darbības, pēc varas domām, apmierina lielākās sociālās sistēma vajadzības”.

[Padevība vai sirdsapziņa? Cienījama vai pakļauta dzīve? Diemžēl ir pierādījies, ka arī demokrātiskā sabiedrībā cienījama dzīve reizēm nozīmē – īsāku mūžu. – t.p.]

https://www.ozon.ru/context/detail/id/142327031/

Paklausības pētījums

Iedomājies, ka esi kļuvis par kāda psiholoģiska eksperimenta brīvprātīgo dalībnieku. Savukārt laboratorijā zinātnieks pasaka, ka nepieciešams, lai Tu nogalinātu nevainīgu cilvēku. Dabīgi, ka Tu atteiksies, bet viņš turpinās uzstāt, atsaucoties uz abu pušu līgumu, ka dalībnieks ir gatavs uz visu. Lielākā daļa cilvēku, analizējot šo situāciju, ir pārliecināti, ka nekad nepiekristu uz kaut ko tik ļoti šausmīgu. Tomēr 1960. gadu sākumā Stenlijs Milgrams veica interesantu un jau popularitāti ieguvušu eksperimentu, kas apliecināja, ka tomēr šajā jautājumā viss nav tik viennozīmīgs un optimistisks. Izrādās, ka „pareiza” lūguma izteikšana, liek praktiski ikvienam dalībniekam pakļauties un kļūt par slepkavu.  Milgrams paziņoja visiem dalībniekiem, ka viņi kļūs par eksperimenta dalībniekiem, kura mērķis ir noskaidrot, vai elektrošoka izmantošana palīdz mācīšanās procesā. Pētījumā ir divi dalībnieki (viens, kurš uzdod jautājumus, un otrs, kurš uz tiem atbild, nepareizas atbildes gadījumā saņemot triecienu ar elektrošoku) un eksperimenta vadītājs baltā virsvalkā. Lai arī nelaimīgais apmācāmais jau drīz sāk kliegt un sūdzēties par sirds problēmām, eksperimenta vadītājs apstiprina, ka pētījums ir jāturpina.  Divas trešdaļas turpina pakļaut apmācāmo arvien lielākam elektrošoka triecienam, neapstājoties arī tad, kad apmācāmais vairs nereaģē uz jautājumiem un nesniedz atbildes.

http://pratadarbnica.lv/study/sausmigakie-zinatniskie-eksperimenti-1-dala/

P.S. Jāpiezīmē, ka eksperimentā nekādu reālu strāvas triecienu nebija. Upura mocības tēloja aktieris.  

Genādijs Praškevičs. Krievu fantastikas vēsture no V. F. Odojevska līdz Borisam Šternam

[Krievu valodā.]

"Красный сфинкс" - книга биографий самых известных русских, советских и российских фантастов, среди которых Владимир Одоевский, Осип Сенковский, Валерий Брюсов, Михаил Булгаков, Вадим Шефнер, Александр Грин, Андрей Платонов - писатели, казалось бы, мало ассоциирующиеся с указанным направлением нашей литературы. Но все они, как и оба Беляева - Александр и Сергей, как Иван Ефремов, Владимир Тан-Богораз, Ян Ларри, Александр Казанцев, Лазарь Лагин, Александр Чаянов, Вивиан Итин, Владимир Обручев, братья Стругацкие, вплоть до Владислава Крапивина и Бориса Штерна, обогатили любимый читателями жанр. "Красный сфинкс" - книга глубокая и корректная, поскольку очерки ее неизменно поддерживаются точным цитированием; она живописна и увлекательна, поскольку автор был дружен и дружен сейчас чуть ли не со всеми советскими и современными фантастами; кроме всего прочего, она снабжена основными библиографическими данными по всем вошедшим в книгу писателям.

https://www.ozon.ru/context/detail/id/4883629/

Grāmatu sērija "Brīnumdara cepure"

[Krievu valodā.]

Izdevniecības AST dažādu krievu autoru fantastikas (fantāzijas) sērija, par to kvalitāti ziņu nav, taču pēdējos gadu desmitos, pateicoties Harija Potera grāmatu popularitātei, arī turienes izdevēji ir sapratuši, ka bērnu fantastika var būt ļoti ienesīga. Tāpēc daudzi autori steidz pildīt tirgu ar bērnu fantastiku.

https://www.labirint.ru/series/28294/

Roberts Zubrins. Kurss uz Marsu. Pats reālistiskais projekts lidojumam uz Sarkano planētu

Robert Zubrin. The Plan to Settle the Red Planet and Why We Must

Since the beginning of human history, Mars has been an alluring dream—the stuff of legends, gods, and mystery. The planet most like ours, it has still been thought impossible to reach, let alone explore and inhabit. But all that changed when leading space exploration authority Robert Zubrin crafted a daring new blueprint, Mars Direct. When it was first published in 1996, The Case for Mars became an instant classic, lauded widely for its game-changing perspective by those who would see the American space program rise to the challenge of Mars; Carl Sagan called Zubrin the man who, “nearly alone, changed our thinking on this issue.” Now, fifteen years later, Zubrin brings readers up to date in this revised and updated anniversary edition filled with spectacular illustrations, extraordinary photographs, and one-of-a-kind anecdotes.
Unlike the dead world of the Moon, the Martian landscape is filled with possibility, but humans must be able to survive there. In the grand tradition of successful explorers, Zubrin calls for a travel-light and live-off-the-land approach to Martian settlement. He explains how scientists can use present-day technology to send humans to Mars; produce fuel and oxygen on the planet’s surface with its own natural resources; build bases and settlements; and one day terraform—or alter the atmosphere of the planet in order to pave the way for sustainable life. As the landmark mission of the Mars Science Laboratory begins, Zubrin lays out a comprehensive plan to build life on a new world.

https://www.amazon.com/Case-Mars-Plan-Settle-Planet/dp/145160811X