Haruhi Sudzumijas melanholija. Suzumiya Haruhi no yuutsu

2006. gada anime seriāls (otrā sezona – 2009), režisori: Norijuki Kitanohara, Taiči Isidate, Isohara Tacuja.

Līdzīgi kā citi vieglo romānu žanra seriāli, tas stāsta par dzīvi skolā. Šoreiz tā ir pavisam parasta skola, kur sāk mācīties galvenais varonis Tomokazu Sugita, saukts par Kionu, kurš iepazīstas ar pavisam neparastu meiteni. Haruhi Sudzumija jau no pirmās dienas savus klasesbiedrus pārsteidz ar savu attieksmi pret parastiem cilvēkiem. Pēc skaistās meitenes vārdiem, viņas draugi var būt tikai – cilvēki no citām planētām, ceļotāji uz pagātni vai nākotni, magi un burvji. Ar parastiem cilvēkiem viņa nedraudzējas.

Lai padarītu savu dzīvi interesantāku, viņa izmēģina darboties visos skolas pulciņos, panākumi ir labi, taču viņai tas ir pārāk garlaicīgi. Sapratusi, ka viņai tas neder, viņa nolemj nodibināt pati savu pulciņu, kurā gandrīz ar varu ievelk arī savu sarunu biedru, mūsu varoni, kurš ir arī stāstnieks šajā anime.

Skatītājs ieraudzīs stāstu par anime varoni un viņas komandu, kuras darbošanās vienīgais mērķis ir – Haruhi nedrīkst būt garlaicīgi. Te meitene neizvēlas līdzekļus. Komandai ir arī citi, daudz reālāki mērķi: saglabāt pasauli tādu, kāda tā ir – dārgu cilvēkiem, citplanētiešiem un citām personām un radījumiem.

Tā dēļ viņi ir gatavi uz visu: rakstīt vēstules uz Vēgu un Altairu, veikt lēcienus laikā, ķert cikādes un zelta zivtiņas, kā arī daudz ko citu, kas palīdzētu saglabāt līdzsvaru pasaulē...

http://seasonvar.ru/serial-3198-Melanholiya_Haruhi_Sudzumii-1-season.html

Stāstu autors Nagaru Tanigava, ilustrācijas Noizi Ito, tas iznācis 2003. gadā, adaptēts kā manga 2004. gadā.

Seriāla mājaslapa. http://sneakerbunko.jp/series/haruhi/

Par spīti visam, vai varbūt pateicoties tam, ka Haruhi ir tik ekscentriska, egoistiska un tajā pašā laikā tik valdzinoša blēde (kā tāds Ostaps Benders brunčos), seriāls ir tik ļoti populārs Japānā, ka pēc otrās sezonas beigām 2010. gadā tiek radīta arī pilnmetrāžas animācijas filma par šiem varoņiem „The Disappearance of Haruhi Suzumiya” 162 minūšu garumā. https://en.wikipedia.org/wiki/The_Disappearance_of_Haruhi_Suzumiya

Filma iesākas tikpat drastiski – Haruhi nolemj sarīkot Ziemassvētku ballīti ar savas kompānijas biedru palīdzību, kā parasti neņemot vērā to domas vai vēlēšanos un tad notiek neticamais – viņa pazūd, viņu atceras tikai Kions, bet pārējie grupiņas locekļi pēkšņi nezina neko par Haruhi un pat Kionu nepazīst. Pasaule atkal ir mainījusies.

Filmu tulkotu angļu valodā var noskatīties YouTube. https://www.youtube.com/watch?v=rpSOmZD7b2s

Par seriāla popularitāti var spriest no šīs reklāmas rullīša par tikšanos ar aktieriem, kas ieskaņojuši personāžu lomas. https://www.youtube.com/watch?v=AfY7xbSaFeA&t=3s

Protams, tie, kas daudz ir ko redzējuši no anime seriāliem, pamanīs zināmus tēlu arhetipus, kas atkārtojas seriālos. Pat pēc izskata var saprast, ko no tiem var gaidīt. Taču, vai tad pasakās arī nav tā, un vai tāpēc tās mums nav mazāk mīļas? Nē taču!

P. S. Arsenijs Krimovs no žurnāla "Mir fantastiki" nosauca filmu par "žilbinošu turpinājumu" anime seriālam, dodot tam atzīmi 9/10. Pēc recenzenta domām, ekranizācija pārspēj oriģinālo grāmatu, bet dīvainību ķēde sižetā atgādināja viņam Filipa Dika darbu stilizāciju. Kritiķis augsti novērtēja "vareno" un "evanģelisko" finālu. Fernando Ramoss no žurnāla "Otaku USA" nosauca anime par vienu no skaistākajiem kinoteātru animācijas pārstāvjiem pēdējo gadu laikā, atzīmējot vairākus kinematogrāfiskus paņēmienus kā lentes būtiskus plusus. Pēc žurnālista domām, ar šo darbu "Kyoto Animation" ir nodemonstrējusi pilnmetrāžas filmu radīšanas talantu.

2010. gadā filma iegūst Anime Kobe Awards kā labākā kinoteātru filma, tajā pašā gadā arī krievu žurnāla "Mir fantastiki" nomināciju - gada anime un Juki Nagato nomināciju - labākā varone. 2011. gadā Seiyu Awards balvu par labāko dziesmu.

Krievu versija filmai "Haruhi Sudzumijas pazušana".

https://www.youtube.com/watch?v=7f_CyHllOww

Vēl viens seriāls "The Disappearance of Nagato Yuki-chan" uz franšīzes panākumu pamata tiek rādīts no 2009. līdz 2016. gadam.

https://en.wikipedia.org/wiki/The_Disappearance_of_Nagato_Yuki-chan