Hāgas tribunāla „eirostandarti”.

16.11.2012

Bijušās Dienvidslāvijas Starptautiskais tribunāls attaisnoja horvātu ģenerāli Anti Gotovinu, kas bija sodīts uz 24 gadiem par kara noziegumiem pret serbiem Bosnijas kara laikā. Pirms Horvātijas iestāšanās Eiropas Savienībā šo lēmumu var tulkot kā Rietumu aicinājumu sākt būvēt attiecības „no baltas lapas”. Šāda politiska žesta upuris izrādījās Serbija.

Bijušās Dienvidslāvijas Starptautiskā tribunāla Apelācijas palāta noņēma visas apsūdzības no horvātu ģenerāļiem Antes Gotovina un Mladena Markača. Viņiem inkriminēja noziegumus pret cilvēci operācijas „Oluja” („Vētra”) laikā, ko horvātu karaspēks veica 1995. gada augustā pašpasludinātās Serbu Krainas Republikas teritorijā [iznīcinot četras, lielākoties serbu apdzīvotas pilsētas – t.p.]. Pagājušajā gadā Gotovina un Markačs tika sodīti pirmās instances tiesā attiecīgi uz 24 un 18 gadiem katrs.

 

 

Trīs no pieciem tiesnešiem nolēma, ka pirmajā lietas izskatīšanas reizē esot pieļautas kļūdas. Horvātu ģenerāļus atbrīvoja tieši tiesas zālē.

Tiesas process par „Vētru” sākās 2008. gadā. Apsūdzība uzstāja, ka horvātu armija, ko vadīja Gotovina ir atbildīga par etnisko serbu slepkavībām, īpašumu iznīcināšanu un māju dedzināšanu, piespiežot iedzīvotājus vardarbīgā ceļā atstāt savus mājokļus Serbu Krainā. Pēc dažādām ziņām, gāja bojā no tūkstoša līdz pieciem tūkstošiem cilvēku. [Citur, minimālo skaitli min – 300 – bet, kas gan karā var saskaitīt upurus? - t.p.] Pāri par 90 tūkstošiem Serbu Krainas iedzīvotāju tika ar varu deportēti.

Ģenerāļu piekritēji tiesas zālē uztvēra Hāgas tribunāla lēmumu ar prieka saucieniem. Horvātijā abus karavadoņus uzskata par nacionālajiem varoņiem. Operācijas „Vētra” rezultātā pašpasludinātā Serbu Krainas Republika tika likvidēta, kas izbeidza konfliktu Horvātijā, kas bija ildzis no 1991. līdz 1995. gadam. [Horvātija saglabāja savas teritorijas vienotību – t.p.]. 2011. gada aprīlī par godu Gotovinam Horvātijas pilsētā Splita tika nolemts nosaukt laukumu un ielu.

Savā laikā Gotovinas arests bija nepieciešams nosacījums, lai sāktu izskatīt Horvātijas iesniegumu, lai iestātos ES. Tamdēļ, ka līdz tam ģenerālis atradās brīvībā, šis process līdz 2005. gadam bija nobloķēts. [Ģenerālis ar horvātu ārvalstu diasporas palīdzību bija patvēries Kanāriju salās, kur ar jahtu ceļoja no vienas salas uz otru, līdz spāņu policija viņu atpazina – t.p.] Tagad, sakarā ar to, ka nākošā gada jūlijā Horvātija kļūs par Eirosavienības locekli, atkrita kaut kāda spiediena izdarīšana uz to, uzskata Slāvistikas institūta zinātniskais līdzstrādnieks Petrs Iskenderovs.

„Antes Gotovina attaisnošana – ir tāds savdabīgs politisks žests uz Horvātijas un citu Balkānu valstu pusi, izņemot Serbiju: Rietumi vispār un Eirosavienība konkrēti piedos visus iepriekšējos grēkus un vēlas sākt attiecības ar Balkāniem un Austrumeiropas valstīm „no baltas lapas” ”, - eksperts atzīmēja. Viņa vārdiem runājot, tas dos zināmu trumpi patriotiski-radikālajiem spēkiem pašā Serbijā – iemeslu atkal apvainot Hāgas tribunālu aizspriedumos. „taču diezin vai šis fakts kaut ko izmainīs attiecībās starp Belgradu un Hāgu un Belgradu un Briseli”, - nobeidza Iskenderovs.

Vienīgais cietušais šajā stāstā izrādījās Serbija. „Hāgas tribunāls ir zaudējis jebkādu uzticību, kad atbrīvoja horvātu ģenerāļus”, - tūlīt pat tiesas lēmumu pasteidzās komentēt Serbijas premjerministra vietnieks Rasims Ļaičs.

„Šodienas BDST lēmums ļaus Horvātijai slavināt pašu lielāko grautiņu vēsturē pēc Otrā pasaules kara. Līdz šai dienai mums bija iemesls ticēt tiem, kas mums apliecināja, ka BDST ir neitrāls un taisnīgs. Lēmums atbrīvot kara noziedzniekus iznīcināja visu šo ticību”, ‘- vēlāk tiesas lēmumu komentēja Serbijas prezidents Tomislavs Nikoličs.

http://www.gazeta.ru/politics/2012/11/16_a_4855997.shtml

[Ko te lai saka? Vēlreiz pierādās, ka politika ir netīra lieta, tāda ir bijusi un būs arī turpmāk. Ja kādam būs izdevīgi „tevi uzmest”, tas arī tiks izdarīts, neskatoties, kas tev ir ticis nodarīts – t.p.]

[P.S. Bet vispār... serbi jau ar Bosnijas kara laikā nebija nekādi baltrocīši – t.p.]