Golfa straume izzudusi. Sākas lielais apledojums?

image002Noslēpumi un fakti. Septembris’ 2013

Pirmo reizi par Golfa straumes pazušanu rakstā no 2010.gada 12.augusta paziņoja profesors Žans Luidži Zangari (Itālija). Pēdējo gadu laikā Zangari un viņa darbinieki pastāvīgi novēroja stāvokli Meksikas līcī, no kurienes sākās viena no pasaulē siltākajām straumēm. Savu sensacionālo secinājumu profesors izdarīja, pamatojoties uz mākslīgo pavadoņu analīzi par ūdens kustību līcī un Atlantijas okeānā.

„Krāsni” apdzēsa izlijusī nafta

Okeāna plūsmu Golfa straumi dažreiz sauc par „laika virtuvi”, „Eiropas krāsni”. Un patiešām: tā milzīgi ietekmē visas Ziemeļu puslodes klimatu. Virzoties caur Atlantijas okeānu, Golfa straume ar savu siltumu apsilda un pasargā no arktiskajiem vējiem visu Ziemeļeiropu un Skandināviju, līdz pat Murmanskai. Jūras, kas apskalo Britu salas, Dāniju un Skandināviju, pateicoties šai siltajai plūsmai ir brīvas no ledus. Tā veido komfortu un siltu klimatu Rietumeiropā un Amerikā. Daudzi zinātnieki uzskata, ka Golfa straumes parādīšanās Ziemeļatlantijā pieliks punktu pēdējam lielajam apledojumam, bet šobrīd tieši „Eiropas krāsns” novērš jauna ledus laikmeta iestāšanos.

Enerģiju, grūdienu savam ilgajam ceļojumam caur ziemeļu ūdeņiem „laika virtuve” ieguva Meksikas līcī, no kurienes tur ar spēku to izgrūda spēcīgākās koncentrētākās straumes. Un 2010.gadā šis „spēks” pēkšņi izsīka. Un līdz ar to sāka „niķoties” arī visa „krāsns”...

Par iemeslu šādiem traucējumiem kļuva naftas urbuma avārija Meksikas līcī 2010.gada aprīlī. Toreiz ūdenī izlija aptuveni 200 miljonu galonu jēlnaftas. Kurai vēlāk pievienojās vēl aptuveni 10 miljonu galonu koreksīta un citu ķīmisku, naftu sasaistošu vielu. Firma „British Petrolium” tos izmantoja, lai naftu piespiestu pie dibena. Rezultātā notika Meksikas līča ūdeņu piesārņošana ar naftas emulsiju lielā dziļumā. Ūdens kļuva melns, viskozs. Tā riņķa plūsma Golfa straumes siltajiem ūdeņiem bija kā „dzenošs sūknis”, tie būtiski apstājās, atslābinot arī pašas „Eiropas krāsns” enerģiju.

Pirmās izmaiņu pazīmes

Saskaņā ar datiem, kas iegūti ar mākslīgo pavadoņu palīdzību, Golfa straume pārstāja eksistēt iepriekšējā veidā. Tā palēninātā plūsma iziet no Karību jūras baseina un sadalās divās daļās 250 jūdzes uz austrumiem no Ziemeļkarolīnas štata krastiem. Golfa straume vairs neplūst uz Eiropas ziemeļiem un rietumiem, kā kādreiz. Tātad, nav vairs tāda turpinājuma, kā Ziemeļatlantijas un Norvēģijas straumes, kuras sasilda šo pasaules daļu. Uz šodienu Golfa straumes ūdeņi virzās uz Āfriku un pēc tam uz dienvidiem.

Krievu zinātnieks profesors S.Lopatņikovs uzskata, ka Ziemeļatlantijas straumes izsīkšana kļuva par iemeslu daudzām klimatiskām anomālijām, kuras notika 2010.gadā. Pēc pētnieka domām, Golfa straume, kura virzījās caur daudz vēsākiem ūdeņiem, ietekmēja ne tikai okeānu, bet arī atmosfēru līdz pat septiņu kilometru augstumā. „Laika virtuves” pazušana traucēja normālu gaisa plūsmu cirkulāciju. Rezultātā Krievijas Eiropas daļu vasaras mēnešos pārņēma anticikloni, kuri izraisīja lielu sausumu un ugunsgrēkus. Šī paša iemesla dēļ notika spēcīgākie plūdi Centrālajā Eiropā un Āzijas dienvidos – Indijā, Pakistānā un Ķīnā.

Golfa straumes izsīkšanu uz sevis izjuta arī Rietumeiropas iedzīvotāji. 2010.gada novembrī un decembrī Vācijā, pirmo reizi pēdējo desmit gadu laikā, zemi klāja 10 centimetrus bieza sniega sega, bet gaisa temperatūra noslīdēja līdz mīnus 20 grādiem. Spēcīgs sals, kāds nebija manīts pēdējos 100 gadus, pārņēma Angliju. Kā netiešs pastiprinājums klimata traucējumiem kļuva uzņēmuma „Gazprom” priekšsēdētāja paziņojums par to, ka pavasara – vasaras periodā 2011.gadā gāzes piegādes apjoms Rietumeiropai palicis ziemas līmenī. Pēc Zangari un citu speciālistu domām, problēma vēl vairāk saasināsies 2011. – 2012.gadu ziemā un nākamajos periodos: gaisa temperatūra Eiropā sāks kristies.

Labā vēsts ASV, sliktā – Eiropai

Tostarp Kanādas parlaments izveidojis komisiju situācijas noskaidrošanai ar Ziemeļatlantijas straumi, bet komisija, savukārt, organizēja kanādiešu vadošo darba grupu, kuru sastāvā atrodas zinātnieki – fiziķi un okeanologi, darba grupu vada profesors Ronalds Rabbita. Pēc šīs grupas pasūtījuma vienā no Kanādas ķīmijas korporācijām īsā laika posmā tika radīta speciāla krāsviela, kas nekaitē okeāna florai un faunai. Konteinerus ar krāsvielu automātiski uzspridzināja konkrētā dziļumā, izplatot to simtiem metru attālumā. Iekrāsotā okeāna ūdens pārvietošanos novēroja no kuģiem, lidmašīnām un satelītiem.

Rezultātā noskaidrojās, ka Zangari ir taisnība: nekāda ūdens kustība bijušās Golfa straumes akvatorijā nenotiek. Tomēr pētījumus nepārtrauca, un pēc vairākām nedēļām 800 jūdžu attālumā uz rietumiem no vietām, kur agrāk plūda siltā straume, atradās jauna Golfa straume. Tiesa, tās ūdens par dažiem grādiem bija vēsāks, ne agrāk, arī paša ūdens jaunajā straumē bija ievērojami mazāk. Tomēr komisija bija pilnībā apmierināta. Tā paziņoja, ka Golfa straume nav izzudusi, bet tikai izmainījusi savu maršrutu. Ar šīs straumes ietekmi daļēji saistīja neparasti agro pavasari Kanādā (līdz plus 10 grādiem) un siltajiem lietiem.

Kanādas straumes parādīšanās – laba vēsts ASV un Kanādai, sliktā – Eiropai. Siltie ūdeņi, kas agrāk apsildīja Britu salas un Skandināviju, tagad devās taisni uz Grenlandi, pa ceļam apsildot Ziemeļamerikas austrumu piekrasti. Zinātniekiem gan vēl jānoskaidro, ko tas nozīmē Atlantijas un visas ziemeļu puslodes klimatam.

Gaidāms jauns lielais apledojums?

Daži pieņēmumi jau tiek izteikti. Saskaņā ar teoriju, kuru pieņēma vairums zinātnieku, par iemeslu lielajiem apledojumiem bija būtiska Pasaules okeāna ūdeņu atsāļošana. Tam pa priekšu gāja īslaicīgi siltuma iestāšanās periodi, kad it visur sāka kust ledāji, sevišķi Arktikā un Grenlandē. Patlaban ir sācies ledāju kušanas process, bet kāda būs sasilšana un cik ilgi tā paliks – nezina neviens. Uzskata, ka viss nepieciešamais ledus bruņu augšanai, okeāna atsāļošanai jānotiek, saglabājot pašreizējos globālās sasilšanas tempus, pēc 80 – 100 gadiem, ne agrāk. Tomēr tagad, parādoties Kanādas straumei, Arktikas un Grenlandes ledāji sāks kust ārkārtīgā tempā. Paātrināta ūdens atsāļošana Ziemeļatlantijā un Ledus okeānā, vienlaicīgi ar gaisa temperatūras krišanos Eiropā un Sibīrijā, zūdot siltajai Ziemeļatlantijas straumei, jau pēc 20 – 30 gadiem var novest pie jauna ledus laikmeta iestāšanās. Turklāt tas sāksies Ziemeļu puslodē.

Pēdējā laikā saistībā ar globālo sasilšanu, uz planētas novērojama noteikta klimata nestabilitāte. Bet, izzūdot Golfa straumei (precīzāk – ar tās pavājināšanos un virziens izmaiņām), šāda nestabilitāte pieaugs, kas draud ar nopietnām ekonomiskām un sociālām sekām. Nav izslēgts, ka tuvākā nākotnē, lielā aukstuma dēļ, mēs novērosim Skandināvijas iedzīvotāju masveida imigrāciju uz Ameriku. Krievijai draud garas ziemas un neražas. Golfa straumes palēnināšanās notika jau 1300.gadā (tikai palēnināšanās, nevis gandrīz pilnīga tās izzušana, kā tagad!), toreiz tas izraisīja temperatūras pazemināšanos, aukstumu, kuru nosauca par mazo ledus laikmetu.

Pēc Zangari domām, vēl pastāv izredzes, ka Golfa straume atjaunosies iepriekšējā veidā. Tamdēļ tuvākajā laikā ir jānotiek koncentrētas straumes aktivizēšanās Meksikas līcī – tas pasaules klimatam kalpos kā „kardiostimulators”.

Bet vai tā aktivizēsies vai nē – nav zināms. Efektīvas līča attīrīšanas paņēmiena no naftas uz šo momentu nepastāv. Turklāt, kā ziņo Zangari, milzīgs naftas masīvs pastāvīgi izplatās, aptverot arvien jaunas platības. Ekologi, piekrītot zinātniekiem, piebilst, ka „elles kokteilis no koreksīta un naftas” var iznīcināt visu dzīvo ne tikai Karību baseinā, bet arī visā Atlantijā. Bet tā jau ir pasaules katastrofa.