Godīgais meistars. Deivids Edingss.

Borisa Ņevska raksts no žurnāla "Mir fantastiki" 2009. gada augusta numura.

Deivids Edingss nekad nav bijis Lielais Meistars, taču viņa ieguldījums fantāzijas popularizēšanā ir ievērojams. Edingsa grāmatām bija lieliska īpašībā - tās piesaistīja sev visdažādākos cilvēkus, daudzus tādus, kas fantāziju pirms tam vispār nebija lasījuši. Taču modernizētos Edingsa bruņinieku romānus lasīja - tāpēc 1980-to gadu ASV nebija populārāka fantāzijas autora. Mūsējie žanra fani iepazina Edingsa daiļradi vēlāk, taču viņa maģija iedarbojās arī uz mums.

 

 

Deivids Edingss piedzima 1931. gada 7. jūlijā nelielajā Spokeinas pilsētiņā (Vašingtonas štatā), taču drīz ģimene pārcēlās uz Sietlu. Deivids jau no bērnības aizrāvās ar literatūru, sacerēja lugas, tēloja amatieru teātrī. Skolu pabeidza 1949. gadā, literatūras bakalaura diplomu ieguva 1954. gadā. Dienēja armijā - divus gadus pavadīja aiz okeāna, Vācijā. Ieekonomētā armijas alga palīdzēja viņam apmaksāt mācības Vašingtonas universitātē, kur viņš 1961. gadā kļūst par maģistru tajā pat angļu literatūrā. Pēc gada Edingss apprecas ar Džudīti Lī Šellu - laulības ir reti veiksmīgas. Dažus gadus Deivids pasniedz dažādās koledžās, taču maksā tur maz un Edingsam nākas meklēt izdevīgāku darbu.

Pēc vairākiem ne visai bagātiem gadiem, Edingss iegūst pārtikas veikala menedžera amatu Denverā un ar garantētu iztiku saraksta savu pirmo romānu - avantūrtrilleri "High Hunt". Grāmata iznāk 1973. gadā, taču panākumus negūst, tikai uzsilda autora ambīcijas. Viņš pārceļas uz Spokeinu pie radiniekiem, kur dabū darbu jau vietējā pārtikas veikalā, brīvā laikā izrakstot simtām lapu. sanāca dažādi, pārsvarā visai pretīgi. Nepabeigto romānu par alpīnistiem Edingss, no grēka tālāk, vienkārši sadedzina.

Edingsa pievēršanās fantāzijai drīzāk ir aprēķina laulības, nevis romantiska mīlestība. Reiz viņš grāmatu veikalā ierauga vēl studiju gados izlasīto "Gredzenu pavēlnieka" sējumu. Edingss ir izbrīnīts: "Vai tiešām to veco gabalu vēl drukā?" Un bija pārsteigts līdz sirds dziļumiem, kad uzzina, ka "vecais gabals" ir pārdzīvojis jau 80 izdevumus un ar gadiem tā popularitāte tikai aug. "varbūt arī man ir vērts pamēģināt?", Edingss domā.

Domāts - darīts! Pirms pāris gadiem Edingss bija domājis rakstīt piedzīvojumu romānu par parastu lauku puisi, kas dodas riskantā ceļojumā. Autors - iesācējs bija šo to jau izdomājis, uzzīmējis pat karti. Tieši šī karte tad arī ir sākuma punkts epopejai "Belgariāde." Cikls bija tiešs pakaļdarinājums Tolkinam, taču Edingss, saprotot, ka "augstās", vecmodīgās fantāzijas laiks sen jau pagājis, piepilda savas fantāzijas ar mūsdienīgākiem elementiem. Rezultātā sanāk kvalitatīva izklaide - un lasītājs nenoturas. Pāris gadu laikā iznāk pieci romāni, kas gūst solīdus panākumus. Edingss saprot, lūk, kur tā ir - zelta dzīsla. Tomēr, zvaigžņu slimība viņam iet secen, autors reāli novērtē savas daiļrades varēšanu.

"Es nekad neatradīšos patīkamā tuvumā, kandidējot uz Nobela prēmiju literatūrā. Es neesmu pareģis, es tikai stāstu aizraujošus stāstus. Mans uzdevums ir palīdzēt cilvēkiem iemīlēt grāmatas. Un es būšu laimīgs, ja izklaidējušies ar manām grāmatām, viņi pārslēgsies uz ko vairāk nozīmīgu, tādu kā Homērs vai Miltons."                                         (Deivids Edingss.)

Deivida Edingsa popularitātes augstākais punkts atnāk 1990-to gadu pašā sākumā, kad tiek publicēta viņa triloģija "Elēnijas hronikas". Cikls ASV ir fenomenāli populārs, ieņemot augstākās vietas nacionālo bestselleru sarakstos. Pēc pāris gadiem vadošās pozīcijas jau ieņem citi fantāzijas autori - vispirms jau Roberts Džordans un Terijs Gudkainds. Taču Edingsa grāmatas labi tiek pārdotas vēl ilgi.

Edingsa grāmatās ir apvienoti dažādi literārie paņēmieni. Tā ir fantāzija jebkurai gaumei: eposs, heroika, avantūra. Vēl - izaugsmes romāns, mīlas stāsts, detektīvs, šausmene. Viss savienots ar vienkāršu humoru. Rezultātā, viņa grāmatās katrs var atrast kaut ko savu, sev interesantu. Deivids Edingss neieies žanra vēsturē kā novators vai nemirstīgu darbu autors. Viņš, noteikti ir ļoti, spējīgs, profesionāls un labs meistars, kas godīgi veic savu darbu. Vai tad tas ir maz?

"Man bija 12 gadi, kad es atklāju sev Edingsa grāmatas. Tās atvēra man acis uz to, ka fantāzija nav tikai "augstais", bet vecmodīgais Tolkins. Tās izrādījās neparasti aizraujošas un sarakstītas vienkāršā sarunu valodā, kaut arī visa anturāža bija klasiska. Edingss, kopā ar Mūrkoku un Gemmelu ir iemesls tam, ka arī es sāku rakstīt fantāziju."        (Stīvens Hants, angļu rakstnieks.)

Īsa bibliogrāfija.

Belgariādes cikls (1982. - 1984.)

Pieci romāni. Stāsts par vienkāršu lauku zēnu Harionu, kas dzīvo ar tanti zemnieku fermā un nezina, ka viņu priekšā gaida piedzīvojumi, karaļa tronis un, kā jau nākas - princese Se'Nedra - stervoza, bet ļoti skaista. Ne jau par velti, sākumā Harionam vajadzēs uzvarēt ļauno dievu Toraku... Labi vēl, ka Visvaras gredzenu neviens viņam nelika iegūt!

Malloreona cikls (1987. - 1991.).

Pieci romāni. Jaunā burvja un Belgarionas karaļa, viņa radu - burvju, viņa draugu un ienaidnieku (gan pirmajā ciklā nesasistu, gan jaunu) jaunie piedzīvojumi. Jau vecāku godā esošajiem, bet ne gudrākiem Belgarionam un Se'Nedrai nolaupa dēlu, tāpēc viņus gaida jauni ceļojumi, jauni piedzīvojumi un jauns galvenais nelietis...

Plus vēl trīs grāmatas, kas saistītas ar abiem pirmajiem cikliem, ieskaitot ceļvedi pa Belgarionu (1998.).

Elēnijas hronikas (1989. - 1991.).

Trīs romāni. Eozijas pasaulē iet bezgalīgs karš starp Rietumu bruņinieku valsti Elēniju un Austrumu tumsas zemi Zemohu. Cēlais bruņinieks Sparhoks ar saviem draugiem glābj no nelaimes brīnišķīgo karalieni Elanu, atmasko virsgarīdznieka Eniasa ļaunos nodomus un, ieguvis vareno Safīra rozi, glābj pasauli.

Tamula cikls (1992. - 1994.).

Trīs romāni. Sparhoka, Elanas un viņu draugu jaunie piedzīvojumi. Tālajā Tamulas impērijā juku laiki, aiz kuriem stāv ļaunie troļļu dievi. Tos uzveikt spēj vienīgi Sparhoka ģimene. laikam tieši ar šo ciklu sākas Edingsa kā rakstnieka pakāpeniskais noriets: viņa varoņi izplūst liekvārdībā, bet sižets iestieg nepārtrauktos atkārtojumos.

Sapņotāju cikls (2003. - 2006.).

Trīs romāni. Fantāzijas epopeja par pusdievu ģimenīti, kas ar saviem sapņiem spēj mainīt pasauli. Tā kā ģimene ir visai liela, tad skaidra lieta, sapņi ir pretrunīgi, tāpēc ģimenē rodas strīdi, taču tai nākas apvienoties, jo Tukšuma valdnieki gatavojas pakļaut sev visu pasauli. Kā citas Edingsa grāmatas cikls tulkots daudzās valodās, krievu pagaidām nē.

Vēl četri patstāvīgi romāni: jau minētās "Augstās medības" (1973.), savdabīgs trilleris par trīs medniekiem, kas grib nomedīt milzu briedi; "The Losers" (1992.), drāma par cilvēku, kas pēc briesmīgas avārijas cenšas atgriezties dzīvē; "The redemption of Althalus" (2000.) - fantāzijas romāns par zagli Altalu, kas nozadzis Dēmonu grāmatu, iepinas bīstamā afērā; "Regīnas dziesma" (2002.) - trilleris par meiteni, kurai nogalina dvīņumāsu.

en.wikipedia.org/wiki/David_Eddings

Šeit var iegūt papildus informāciju par autoru.

2007. gada 26. janvārī Deivids Edings ugunsgrēka laikā gandrīz aiziet bojā savā ofisā, tā rezultātā sadeg lielākā daļa no viņa grāmatu rokrakstiem. Pēc mēneša, 28. februārī nomirst Lī Edingsa.

2009. gada 2. jūnijā savās mājās Kārsonsitijā (Nevadas štatā) mirst arī pats fantasts.

Viņa brālis Deniss apgalvo, ka pirms nāves Edingss ir strādājis pie jaunas grāmatas, kas būtu pilnīgi savādāka par to, ko viņš ir sarakstījis līdz šim. Nepabeigtā grāmata, kopā ar Edingsa arhīvu tiks uzglabāta viņa alma mater Ridkoledžā (Portlendā, Oregonas štatā).