Gagarina lidojuma Piecdesmitgadi svinēs... Kanāriju salās

Ziņa no portāla „Novosti kosmonautiki”. 03.12.2010
Festivālu par godu Gagarina lidojuma jubilejai no Krievijas pārnes uz Tenerifi.

Vērienīgo zinātniski-astronomisko un muzikālo festivālu „Starmus”, kas veltīts Gagarina kosmiskā lidojuma 50 gadu jubilejai ir nolemts pārnest no Krievijas un spāņu salu Tenerifi. Par to ziņo KIA Novosti ar atsauci uz festivāla rīkošanas iniciatoru, vadošo Kanāriju salu Astrofizikas institūta astrofiziķi Gariku Israeljanu.
Lēmumu par festivāla rīkošanas vietas maiņu Israeljans izskaidro to tā: „Kanāriju salās atrodas pats lielākais logs un kosmisko telpu – tur atrodas pasaulē lielākais, desmitmetrīgais, optiskais teleskops. Tāpēc tieši Tenerifē Gagarina lidojuma jubilejas gadā ir nolemts sarīkot pirmo unikālo astronomisko un muzikālo festivālu”. Kosmonauts Aļeksejs Ļeonovs, kas pirmais veica izgājienu atklātā kosmosā, komentē šo lēmumu tā: „Diemžēl, kaut ko ļoti grandiozu - un 50 gadi kopš cilvēces vēsturē pirmā lidojuma kosmosā ir tā vērti – izrādās, Krievijā sarīkot nav reāli, bet Kanāriju salās var, turklāt ar pasaulē pazīstamu cilvēku piedalīšanos”.

 

 

Festivāls notiks 2011. gadā no 21. līdz 26. martam un tajā piedalīsies pazīstami kosmiskās nozares speciālisti. Tur būs kosmonauts Aļeksejs Ļeonovs, pirmā sieviete-kosmonaute Valentīna Tereškova, kosmonauti Viktors Gorbatko, Genādijs Padalka un Sergejs Krikaļovs, kas pašlaik vada Kosmonautu sagatavošanas centru Zvaigžņu pilsētiņā.
No ārzemju viesiem tiek gaidīts Ričards Brensons, korporācijas „Virgin Galactic” dibinātājs, kas tuvākā laikā sāks komerciālus suborbitālus lidojumus, kompānijas „Google” dibinātājs Sergejs Brins un vairāki NASA astronauti.
Viens no mūziķiem, kas uzstāsies festivālā, būs grupas „Queen” mūziķis Braians Mejs, kas 2007. gadā ieguva zinātnisku grādu astrofizikā, bet 2008. gadā kļuva par Liverpūles Džona Mursa universitātes goda rektoru. Festivālā „Starmus” piedalīsies arī grupa „Tangerine Dream” – viena no elektroniskās mūzikas pionierēm. Kā stāstīja Israeljans, par godu pirmajam lidojumam kosmosā grupa „ierakstīs unikālu dziesmu, kurā būs izmantota infraskaņa”.
Festivālu „Starmus” vadīs Holivudas aktieris Toms Henkss. Oficiālu atbalstu festivālam sniedz UNESCO, Kanāriju Salu Astrofizikas institūts, Kanāriju Salu valdība, Starptautiskā Astronomijas savienība un autoritatīvais žurnāls „Nature”, raksta Lenta.ru