Epizode VII: informācija pārdomām.

Raksts no žurnāla "Mir fantastiki" 2014. gada marta numura Videodroma sadaļas.
"Es zinu tikai vienu personāžu, kas noteikti atgriezīsies: tas ir mans draugs R2D2. Viņš par to pīkst bez apstājas". (Marks Hemils.)
Pēc vairāku mēnešu klusuma ziņas par "Zvaigžņu karu" septīto epizodi parādās viena pēc otras. Galvenā no tām - Džei Džei Abramss un Lourenss Kasdans ir pabeiguši rakstīt scenāriju un ir gatavi jau 2014. gadā sākt filmēšanu. Kāpēc viņiem vajadzēja pārrakstīt scenāriju paskaidro sekojoša bauma: ja tic izdevumam Hollywood Reporter, Džei Džei, atnākot uz Lucasfilm, izmainīja pašu septītās epizodes koncepciju. Maikla Ārndta papīrgrozā iemestais scenārijs it kā bija veltīts nākošajai paaudzei: Hana un Leas bērniem. Abramss savukārt bija gatavs atdot septīto epizodi klasiskajai trijotnei, bet bērnus pirmajā plānā izbīdīt tikai turpinājumos.

 

 

Ja tā, tad rodas jautājums: kurš tēlos galvenos varoņus? Pagājušā gadā mums solīja Marka Hemila, Kerijas Fišeres un Harisona Forda atgriešanos, taču tad runa bija tikai par otrā plāna lomām, gandrīz vai kameo. Tagad viņu lomas kļūst galvenās, bet vai aktieriem, kuriem jau pāri sešdesmit, būs pa spēkam filmēties spriedzes ainās un paukoties ar gaismas zobeniem? Diez vai. Taču mēs atceramies, kā tas pats Abramss ierakstīja Leonardu Nimoju savā "Zvaigžņu ceļā", izdomājis Spoka lomu no nākotnes, turklāt, jaunos varoņus tēloja jauni aktieri. Tā kā, iespējams, mūs gaida nelineāra hronoloģija vai laika cilpa kā "Zvaigžņu ceļā" (kas gan nav īsti ticami, jo "Zvaigžņu kariem" fokusi ar laiku nav raksturīgi). Ticamāks varētu būt "stāsta stāstā" variants kā Džeksona "Hobitā". Šādu spriedumu gaismā savādāks liekas vēl viens jaunums, ko ir apstiprinājis Abramss: aktieris Džesijs Plemonss no seriāla "Breaking Bad" runā ar Lucasfilm par vārdā nenosauktu "vadošo lomu". Ārndta scenārijā viņš varēja būt jebkas, taču, ņemot vērā Abramsa prioritātes un Džesija fizionomiju - viņa loma varētu būt pieaudzis, bet vēl joprojām jaunais Luks. Vai, kādi tik joki nav jāpiedzīvo, Luka un Maras Džeidas dēls Bens Skaivokers.

Bens, kā visi citi varoņu bērni, ir Paplašinātā Visuma personāžs, kas tiek uzskatīts par ne visai kanonisku. Taču nākošā ziņa var izmainīt arī to. Lucasfilm ir radīta “Sižeta grupa” - kanona komisija, kas spriedīs, kas “Zvaigžņu karos” ir patiesība, bet kas nav. Par to tviterī ir uzrakstījis datu bāzes Holocron vadītājs Lilands Čī, šo bāzi savulaik radīja, lai atrisinātu tieši šādus strīdīgus jautājumus par Visumu. Komisijā, neskaitot Čī, ieies Visuma ceļvežu radītājs Pablo Idalgo un vēl dažas zinošas personas. “Zvaigžņu karu” kanons ir pretrunīgs un vainīgs pie tā ir pats Džordžs Lūkass. Viņš augstprātīgi izturējās pret paplašināto Visumu un nekontrolēja tā izplešanos, pēc tam viņš radīja prikvelu triloģiju, pilnīgi neņemot vērā visu, ko bija rakstījuši citi autori. Tāpēc komisijai priekšā stāv grūts uzdevums, lai no jauna izveidotu ne pretrunīgu kanonu, ko nevajadzētu dalīt “paralēlās pasaulēs”.
“Sižeta grupa” par bāzi uzskata visas jau iznākušās filmas un seriālus. Taču nākotnē, kā apsola Čī, kanonam nebūs “hierarhija”. Ja kaut ko no Paplašinātā Visuma iekļaus kanonā, tad nākošās filmas nebūs ar to pretrunā un “neizdzēsīs” no Visuma citu radītos darbus.
Diezin vai tas ir nejauši, ka komisija ir radīta tieši tagad – tas nozīmē, ka Abramsa gatavo scenāriju tā neietekmēs – uzreiz ieslēgs kanonā. Toties, ierobežojumi var atsaukties uz spinofa scenāriju par Bobu Fetu, ko pašlaik raksta Kasdans. Par šo projektu klīst pavisam trakas baumas: it kā Bobu grasās nogalināt un viņa bruņas uzvilks viltvārdis. Taču tas nevar būt ticami, jo pirmkārt, tas nav pēc kanona, un otrkārt, nogalināt ļoti populāru varoni, ir tas pats, kas nokaut vistu, kas dēj zelta olas. Liekas, ka patiesos jaunumus par spinofu mēs uzzināsim vēl ne tik drīz.
[Tiem, kas sevišķi nav kursā. Atlīdzības mednieks Boba Fets ir otrais, neskaitot Imperatoru (tas tā īsti parādās tikai triloģijas beigās), lielākais klasiskās triloģijas ļaundaris pēc Dārta Veidera. Un viņš iet bojā VI epizodes kaujā uz kontrabandistu krusttēva Džabas buru baržas pie sarlaka mājvietas, kas nabagu arī aprij. Boba Fets vēl kā bērns-klons parādās Epizodē II, kopā ar savu audžutēvu Džango Fetu un pēc tam vēl anime seriālā “Klonu kari”. Tā kā viņš ir nodzīvojis pietiekami garu mūžu, lai par viņu būtu, kas stāstāms. Paplašinātajā Visumā viņš parādās daudzos darbos un viņam ir daudz fanu, kas ļāva žurnālam “Empire” iekļaut viņu pat 79. vietā visu laiku dižāku filmu tēlu sarakstā. Pievilcīgi ļaundari publikai vienmēr ir patikuši – t.p.]