Džoisa Kerola Outsa. Briesmas laika ceļojumos

Džoisa Karola Outsa ( angļ. Joyce Carol Oates, dzimusi 1938. gada 16. jūnijā) ir amerikāņu rakstniece, prozas, dzejas autore, dramaturģe, kritiķe. Savu pirmo grāmatu viņa izdeva 1963. gadā un kopš tā laika ir publicējusi vairāk nekā piecdesmit romānu, lielu skaitu stāstu, dzejoļus un dokumentālo prozu. Par romānu "Viņu dzīve" (Them, 1969) saņēma Nacionālo grāmatu balvu, bet romāni "Melnais ūdens" (Black Water, 1992), "What I Lived For" (1994) un "Blondīne" (Blonde, 2000) tika nominēti Puliceram. Nopelnījusi ražīgas autores reputāciju, viņa kopš 60. gadiem ir viena no vadošajām amerikāņu romānu autorēm.

Viņa arī rakstīja ar pseidonīmiem Rosamund Smith un Lauren Kelly.

Agrīnie gadi un izglītība

Outsa ir dzimusi Lokportā, Ņujorkā. Vecāki - mājsaimniece Karolina Outsa un Frederiks Outss, instrumentu dizainers. Viņas ģimene atzina katolicismu, bet tagad viņa ir kļuvusi par ateisti. Outsa uzauga Millersportas strādnieku šķiras lauksaimnieku kopienā Ņujorkā un raksturoja savu ģimeni kā "laimīgu, vienotu un neievērojamu ģimeni mūsu laikam, vietai un ekonomiskajai situācijai". Viņas tēva vecmāmiņa Blanche Woodside dzīvoja pie viņiem un bija “ļoti draudzīga” ar Džosu. Pēc viņas nāves Džoisa uzzināja, ka Blanšas tēvs izdarīja pašnāvību, un pēc tam viņa slēpa savu ebreju izcelsmi; laika gaitā Džoisa aprakstīja savas vecmāmiņas dzīvi romānā "The Gravedigger’s Daughter" (2007). 1943. gadā piedzima viņas brālis Juniors un 1956. gadā māsa Lynn Ann, kura ir smagi autiska.

Sākotnējā izglītības posmā Outsa apmeklēja to pašu “vienistabas skolu”, kuru māte apmeklēja bērnībā. Viņa sāka interesēties lasīt agri un atcerējās Lūisa Kerola grāmatu “Alise Brīnumzemē”, Blanšes dāvanu, kā “lielu bērnības dārgumu un literatūras spēcīgāko iespaidu uz manu dzīvi. Tā bija mīlestība no pirmā acu uzmetiena! ” Jau pusaudža gados Džoisa labprāt lasīja Viljamu Folkneru, Fjodoru Dostojevski, Henriju Deividu Treau, Ernestu Hemingveju, Šarloti un Emīliju Bronte, kuru “ietekme joprojām ir ļoti spēcīga”. Outsa sāka rakstīt 14 gadu vecumā, kad Blanše iepazīstināja viņu ar rakstāmmašīnu. Outsu vēlāk pārcēla uz citām piepilsētas skolām un 1956. gadā viņa pabeidza vidusskolu Viljamsvilas Dienvidu vidusskolā, kur viņa rakstīja skolas avīzei. Viņa bija pirmā savā ģimenē, kas absolvēja vidusskolu.

Outsa ieguva stipendiju studijām Sirakūzu universitātē, kur viņa pievienojās Phi Mu. Viņa uzskatīja Sirakūzas par "ļoti aizraujošu vietu akadēmiskā un intelektuālā ziņā" un mēģināja "uzrakstīt romānu pēc romāna un aizmeta to prom, kad to pabeidza". Tikai šajā laikā rakstniece iepazīstas ar Deivida Lawrence, Flannery O’Connor, Thomas Mann un Franz Kafka romāniem un tomēr atzīmē, ka viņu darbi ietekmēja arī viņas darbu. Deviņpadsmit gadu vecumā viņa uzvarēja konkursā Labākais koledžas stāsts, kuru sponsorēja žurnāls Mademoiselle. Oates pabeidza Sirakūzu universitāti 1960. gadā un maģistra grādu ieguva Viskonsinas universitātē Madisonā 1961. gadā.

Evelyn Font, Vanguard Press prezidents, tikās ar Outsu neilgi pēc tam. "Skola viņu nesabojāja, un es domāju, ka viņa bija lieliska," sacīja Fonts. Outsas pirmā grāmata, īsu stāstu krājums “By the North Gate”, tika izdota Vanguard Press 1963. gadā.

Literārā darbība

Kad Oatesam bija 26 gadi, Vanguard Press publicēja viņas pirmo romānu “With Shuddering Fall, ” (1964). 1966. gadā gaismu ieraudzīja "Where Are You Going" - Stāsts, kas veltīts Bobam Dilanam, uzrakstīts pēc viņa dziesmas It’s All Over Now, Baby Blue noklausīšanās, kas balstīts uz amerikāņu sērijveida slepkavas Čārlza Šmida stāstu, kas pazīstams arī kā “Tucson Pied Piper”. Stāsts atkārtoti tika iekļauts antoloģijā; 1985. gadā tika uzņemta filma "Smooth Talk" ar Lauru Dernu titullomā. 2008. gadā Outsa sacīja, ka, neskatoties uz lielo publicēto darbu skaitu, viņa ir vislabāk pazīstama kā grāmatas “Kur tu ej, kur tu esi bijis” autore.

Vēl viens labi zināms īss stāsts “In Region of Ice” (1967) ataino aizraušanos ar protestu pret vecāku paaudzes izveidoto izglītības pasauli un piesardzību, depresiju un, visbeidzot, jauna talantīga amerikāņu ebreju studenta slepkavību un pašnāvību. Tāpat kā daudzos citos viņas darbos, gadījums no reālās dzīves iedvesmoja šī stāsta rakstīšanu, Outsa bija pazīstams ar galvenā varoņa prototipu. Viņa atgriežas pie šīs tēmas līdzīgajā stāstā no kolekcijas Pēdējās dienas (1985, Last Days).

Romāns Oatess "Viņu dzīves" (1969) 1970. gadā saņēma Nacionālo grāmatu balvu; darbība notiek Detroitā no pagājušā gadsimta trīsdesmitajiem līdz sešdesmitajiem gadiem, melnajā geto, kur plaukst noziedzība, narkotikas un rasu sadursmes. Daži galvenie varoņi un notikumi tiek kopēti arī no reāliem cilvēkiem, kurus Outsa pazina, kamēr viņa dzīvoja šajā pilsētā. Kopš tā laika viņa rakstīja vidēji divas grāmatas gadā, galvenokārt romānus. Visbiežāk viņu interesēja nabadzība laukos, seksuāla vardarbība, šķiru pretrunas, varaskāre, sieviešu bērnība un jaunība un dažreiz pārdabiskais. Viņas darbos pastāvīgi ir vardarbība, kas pamudināja Outsu uzrakstīt eseju, atbildot uz jautājumu “Kāpēc tavi darbi ir tik nežēlīgi?” 1990. gadā viņa analizē savus romānus “Tā kā tas ir rūgts” un “Tāpēc, ka tā ir mana sirds” (1990), kas skar arī rasu polemiku un saka, ka viņa rakstīšanas periods bijis “tik stresains, ka likās, ka tas ir elektrizēts”.

Outsas norūpēšanās par cietsirdību un citiem tradicionāli vīrišķīgiem jautājumiem izpelnījās viņai tāda vīriešu rakstnieka cieņu kā Normens Meilers.

Outsa ir dzejnieces un rakstnieces Silvijas Platas cienītāja un par viņas vienīgo romānu “Zem stikla vāka” runā par “gandrīz ideālu mākslas darbu”, taču, kaut arī Outsu bieži salīdzina ar Platu, viņa neatzīst Platas pašnāvības romantizēšanu, kā arī starp Silvijas varoņiem Džousu piesaista neatlaidīgi, spēcīgi vīrieši un sievietes, kas turpina dzīvot.

Astoņdesmito gadu sākumā Outsa sāka rakstīt īsus stāstus gotikas un šausmu žanrā: iedziļinoties šajos stilos, viņa teica, ka viņu “ietekmē Kafka” un jūtas “literārās attiecībās” ar Džeimsu Džoisu.

Outsa 1996. gadā publicēja grāmatu We Were the Mulvaneys - romānu par kādas amerikāņu ģimenes sabrukumu, kas kļuva par bestselleru pēc tam, kad viņu 2001. gadā izvēlējās Oprah Book Club. Deviņdesmitajos gados un 2000. gadu sākumā Outsa sarakstīja vairākas grāmatas, galvenokārt mistiskus romānus un detektīvu stāstus, ar pseidonīmiem Rosamund Smith un Lauren Kelly.

Vairāk nekā divdesmit piecus gadus par Outsu tiek runāts kā par “iecienītāko” kandidāti uz Nobela prēmiju literatūrā. Starp Sirakūzu universitātē sarakstītajiem septiņpadsmit viņas neizdrukātajiem stāstiem un četriem nepabeigtajiem romāniem. Pati Outsa sacīja, ka lielāko daļu viņas agri nepublicēto darbu viņa “viegli izmeta”.

Viens no 1970. gadā izdotā noveles krājuma “Mīlestības ritenis” pārskatiem sacīts, ka “autores talants ir pelnījis uzmanību”, bet šobrīd tas ir “tālu no pasaules mēroga”.

Mācīšana

Outsa gadu mācīja Beaumontā, Teksasā, pirms pārcēlās uz Detroitu 1962. gadā, kad sāka strādāt Detroitas universitātē. Sakarā ar Vjetnamas karu, rasu nemieriem Detroitā, viņa pieņem piedāvājumu un kopā ar vīru pārceļas uz Kanādu pasniegt Vinsoras universitātē. Kopš 1978. gada viņš pasniedz Prinstonas universitātē.

1995. gadā Outsas ievadrakstīšanas kursu apmeklē Prinstonas students Jonathan Safran Foer. Outsa, kurš sāka interesēties par viņa darbiem, sacīja, ka viņam piemīt "rakstniekam vissvarīgākā īpašība - enerģija". Foers vēlāk atgādināja, ka “viņa bija pirmā, kas man paziņoja, ka man ir jāmēģina rakstīt jebkurā nopietnā žanrā. Pēc tam mana dzīve tiešām mainījās.” Outsa konsultēja Foeru par viņa noslēguma disertāciju, kā arī par viņa romānu "Pilns apgaismojums", kas publicēts 1999. gadā un ieguva ievērību plašākā sabiedrībā.

Personīgā dzīve

Studējot Viskonsinas Universitātē Madisonā, Outsa iepazinās ar Raimondu J. Smitu, ar kuru viņa studēja, 1961. gadā viņi apprecējās. Smits kļuva par 18. gadsimta literatūras profesoru, vēlāk par redaktoru un izdevēju. 1974. gadā, kad Outsa strādāja par redaktora palīgu, pāris izveidoja literāro žurnālu Ontario Review. 1980. gadā Outsa un Smits nodibināja neatkarīgu izdevniecību Ontario Review Books. 2004. gadā Outsa apraksta savu savienību ar Smitu kā “radniecīgu prātu laulību - mēs abi, gan vīrs, gan es, interesējamies par literatūru, mēs lasām vienas un tās pašas grāmatas; tiklīdz viņš lasa grāmatu, es to lasu - mainām grāmatas un pārrunājam to, ko lasām maltītes laikā [...], mēs esam ļoti tuvs un radošs pāris. ” Smits nomira no komplikācijām pēc pneimonijas 2008. gada 18. februārī. Intervijā 2008. gada aprīlī Outsa rakstīja: “Pēc vīra negaidītās nāves es saņēmu daudz mazāk enerģijas [...] Mana ģimene - mana mīlestība pret vīru - bija visdārgākā lieta manā dzīvē, dārgāka nekā rakstīšana. Salīdzinot ar vīra nāvi, literārā darbība mani tagad maz interesē. ” 2009. gada sākumā Outsa apprecējās ar Čārlzu Grosu, Prinstonas Psiholoģijas katedras un Neiroloģijas institūta profesoru, kurš iepriekš bija precējies divreiz. Viņi tikās vakariņu ballītē Outas mājā sešus mēnešus pēc Smita nāves.

Outsa ļoti vēlas skriet un saka, ka “skrējējs-rakstnieks iztēlē nesas cauri viņa darbu plašumiem un pilsētām kā spoks reālā vidē”. Skrējiena laikā viņa demonstrē ainas no saviem romāniem un risina jau uzrakstīto melnrakstu konstruktīvās problēmas; rakstniece formulēja romāna “You Must Remember This” (1987) ideju, kad viņa “uzmeklēja un ieraudzīja dzelzceļa tilta drupas”, kas viņai atgādināja par “mistisko Ņujorkas ziemeļu daļu pareizajā vietā”.

1973. gadā Outsa sāka uzturēt detalizētu savas personīgās un literārās dzīves dienasgrāmatu, kas galu galā pieauga līdz “vairāk nekā 4000 lappušu drukāta teksta vienā intervālā”. 2008. gadā Outsa “attālinājās no oficiālas dienasgrāmatas uzturēšanas” un tā vietā saglabāja e-pastu kopijas. Outsa ir Džona Saimona Gugenheima piemiņas fonda padomes locekle.

Auglīgā daiļrade

Oates raksta ar roku, neizmantojot stenogrāfiju, strādājot no pulksten 8:00 līdz vieniem katru dienu, pēc tam atkal divas vai trīs stundas vakarā. Radošā auglība ir kļuvusi par vienu no tās spilgtākajām iezīmēm. The New York Times 1989. gadā Outsas vārdu nosauca par produktivitātes sinonīmu, un 2004. gadā The Guardian atzīmēja, ka “gandrīz katrs Outsas grāmatas apskats sākas ar [viņas publicēto darbu] sarakstu”. 70. gados rakstītā žurnāla rakstā Outsa sarkastiski raksta kritiķiem: “Tik daudz grāmatu! Tik daudz! Acīmredzot Joyce Carol Oates karjera ir sasniegusi kulmināciju publikāciju skaitā; ir tik daudz vārdu, un viņa būtu labāka ... kas? .. atsakās no visām cerībām uz “reputāciju”? [...] Bet es smagi un ilgi strādāju, un, kamēr pulkstenis darbojas, šķiet, ka es daru vairāk, nekā gaidīju; vairāk, bez šaubām, nekā atļauts “nopietnajam” autoram. Man ir palicis vēl daudz stāstu [...]. ” Maikls Dirda 2007. gada Ņujorkas pārskatā par grāmatām norāda, ka apkaunojošā rakstnieka kritika “izriet no recenzenta bailēm: kā kāds var spriest par Outsas jauno grāmatu, ja viņš nav pazīstams ar lielāko daļu iepriekšējo darbu? Kur viņam vajadzētu sākt? ”

Vairākās publikācijās ir iespiesti labāko, viņuprāt, Outsas grāmatu saraksti, lai palīdzētu lasītājiem sakārtot biedējošu viņas darbu sarakstu. 2003. gadā rakstā “Joyce Carol Oates for Dummies” The Rocky Mountain News iesaka sākt ar viņas agrīnajiem stāstiem un romāniem, piemēram, “Earthly Delights Garden” (1967), them (1969), Wonderland (1971), Black Water (1992). ) un Blonde (2000). 2006. gada Times ieteikumu sarakstā tie bija iekļauti On Boxing (1987), Black Water un High Lonesome: New & Selected Stories - darbi, kas sarakstīti 1966. – 2006. Gadā, kā “Joyce Carol Oates favorīti”. Entertainment Weekly 2007. gadā izceļ tādas “izlases” kā Wonderland, Black Water, Blonde, I’ll Take You There (2002) un The Falls (2004). Pati Outsa 2003. gadā saka, ka, viņasprāt, viņu atcerēsies, un viņa ļoti vēlētos, lai lasītāji, kuri pirmo reizi paņēma viņas grāmatu, izlasītu them un Blondīne, taču piebilst, ka “viņa varētu viegli mainīt nosaukumus”.

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9E%D1%83%D1%82%D1%81,_%D0%94%D0%B6%D0%BE%D0%B9%D1%81_%D0%9A%D1%8D%D1%80%D0%BE%D0%BB

Citāti.

https://eksmo.ru/interview/7-tsitat-iz-knig-dzhoys-kerol-outs-ID6912415/

Vēl viena biogrāfija.

https://stuki-druki.com/authors/Oates.php

Instagrama.

https://www.instagram.com/joycecaroloates3146/?hl=en

Grāmatas.

https://www.goodreads.com/genres/02-joyce-carol-oates

Onlains.

https://avidreaders.ru/author/dzhoys-kerol-outs/

Briesmas laika ceļojumos

Mūsdienu klasiķes jaunajā romānā Džoisa Kerola Outsa (atkārtotā Pulicera balvas fināliste, O. Henrija balvas laureāts, ASV Nacionālās grāmatas balva un daudzas citas prestižas balvas) laika ceļojums ar visām savām grūtībām un nejaušībām ir diezgan ikdienišķa parādība. Tuvākās nākotnes Amerika Outsas attēlojumā ir līdzīga Gileādai no Margaretas Atvudas “The Handmaid's Tale”. Robežas ir slēgtas; pilnīga uzraudzība; par jebkuru domstarpību mēģinājumu tiek sodīts nežēlīgi un nekavējoties. Kam gan tas būtu jāzina, ja ne jaunajai Adrianai Štrolai, valsts noziedznieka meitai? Tomēr jaunība un pašpārliecinātība noved pie traģiskas kļūdas. Par pārāk drosmīgu runu izlaiduma ballītē soda ar trimdu uz astoņdesmit gadu pagātni, kur nav mobilo tālruņu, datoru, ģimenes, draugu. Kur aizvien pieaugošās aizdomas sajaucas ar bailēm un vientulību un kautrīgu pirmo mīlestību: kas notiks, ja doktore Aira Volfmane ir tāda pati trimdiniece no nākotnes? ..

https://www.livelib.ru/book/1003626853-opasnosti-puteshestvij-vo-vremeni-dzhojs-kerol-outs