Džoanna Harisa. No šokolādes līdz rūnām

Angļu rakstniece Džoanna Harisa (Joanne Michèle Sylvie Harris) ir dzimusi 1964. gada 3. jūlijā, Bārnslijas (Barnsley) pilsētiņā (Jorkšīrā, Lielbritānijā), franču-britu ģimenē (māte — francūziete, tēvs — anglis). Džoanna mācās Veikfīldas meiteņu skolā, pēc tam Bārnslijas koledžā, pēc tam studē modernās un Viduslaiku valodas Svētās Katrīnas koledžā, Kembridžā.

Pēc universitātes beigšanas Džoanna Harisa strādā par pārdevēju [?! - tā krievu Vikipēdijā, citās valodās minēts, ka par grāmatvedi un zāļu pārdevēju vai puķkopi, kā nu to vārdu tulko, autores mājas lapa skaidrību neienes — t.p.], pēc tam 15 gadus [citos avotos — 12 — t.p.] pasniedz franču valodu zēnu skolā, Lidsā un vada franču literatūras kursu Šefīldas universitātē.

 

 

Pirmais Džoannas Harisas romāns «Ļaunā sēkla» («The Evil Seed») tiek publicēts 1989. gadā,tomēr, ne tas, ne otrais romāns «Guli, bālā māsa» («Sleep, Pale Sister», 1993.) lielus panākumus negūst. Toties trešais romāns — mistiska melodrāma «Šokolāde» («Chocolat», 1999.) ieņem pirmo vietu avīzes «The Sunday Times» bestselleru sarakstā un iekļūst Vitbredas prēmijas īsajā sarakstā, nominācijā «Romāns».

[ kultura.delfi.lv/news/entertainment/book/dzoanna-harisa-sokolade.d

Džoanna Harisa ir viena no savdabīgākajām mūsdienu angļu rakstniecēm. Viņas romāns "Šokolāde", kuru šogad laidis klajā apgāds "Jumanva", guvis pelnītu ievērību visā pasaulē, pēc grāmatas motīviem 2000. gadā uzņemta filma, kas pretendēja uz pieciem "Oskariem".

Melnīksnēja svešiniece Vianna Rošē kopā ar meitiņu un ziemeļvēju iebrāžas no Francijas ciematiņā Lanskenā. Lielā gavēņa laikā tieši pretī baznīcai atver šokolādes veikalu, nēsā izaicinošas sarkanas drēbes, neapmeklā baznīcu un apdullina ar neprātīgām smaržām un garšām. Viannas veikals vilina ciema iedzīvotājus ļauties kārdinājumam un baudai, bet tas sanikno tāvu Reino, vietējo priesteri. Protams, uz šādām grēcīgām pārmērībām spēj pamudināt tikai ragana. Tādēļ Reino dod solījumu padzīt viņu...

"The New York Times Book Review" "Šokolādi" nosauc par "dāsnu pārsteigumu, no kā atturēties spēs tikai retais" - tas ir aizraujošs stāsts ārpus laika par kārdinājumu un baudu.]

Kinokompānija «Miramax Films» nopērk tiesības uz filmas ekranizāciju un, pateicoties filmas «Šokolāde», kur galvenās lomas spēlē Žiljeta Binoša un Džonijs Deps, panākumiem, romāns iegūst vēl lielāku popularitāti pasaulē.

2007. gadā iznāk romāna turpinājums Lollipop Shoes (ASV izdots ar nosaukumu The Girl with no Shadow). Tā paša 2007. gada augustā Džoanna Harisa publicē pirmo «Rūnu» grāmatu — fantāziju bērniem un jaunatnei. Autore pati atzīstas, ka uz šo darbu ir gājusi ilgi un grūti. Savu pirmo, lielo romānu Witchlight viņa saraksta 19 gadu vecumā, tas ir 1000 lappušu gars monstrs ar ilustrācijām, kuru atraida visas izdevniecības, kurām viņa to sūta. Tomēr, savā veidā šis darbs ir jaunā romāna Runemarks prototips.

Nesen romāns ir iznācis krievu valodā un tā anotācijā ir rakstīts sekojošais...

Džoanna Harisa «Rūnu maģija».

Medija Smita, kas piedzimusi ar īpašu zīmi uz rokas, vienmēr ir bijusi svešiniece savā dzimtajā ciemā Melbrijā. Melbrijas labie ļaudis tic, ka šāda zīme ir «raganas rūna», kā to te sauc, un ir veco dievu simbols, maģijas zīme. Bet tas, kā visiem zināms, ved pie haosa un briesmām! Un, protams, tagad, piecsimt gadus pēc Pasaules gala neviens negrib, lai pasaulē atkal uzrodas burvestības.

Taču Medijai patīk taisīt brīnumus. Viņas labākais draugs, noslēpumainais svešinieks ar iesauku Vienacis, ar kuru Medija pirmo reizi ir tikusies pirms pāris gadiem uz Sarkanā zirga pakalna, ir paskaidrojis meitenei, ka viņa ir atzīmēta ar rūnu zīmi un apmāca meiteni maģijā.

Tagad Medija ir gatava izpildīt savu vissvarīgāko Vienača uzdevumu: nokāpt Pazemes pasaulē un atrast tur Senā laikmeta relikviju. Citādi atkal var notikt Pasaules gals un šoreiz jau uz visiem laikiem...

knizhnik.org/page/dzhoann-harris-runnaja-magija.html

2010. gadā iznāk rakstnieces jaunākā grāmata — psiholoģisks trilleris Blueeyedboy .

Džoanna Harisa spēlē basģitāru grupā, kuru ir dibinājusi 16 gadu vecumā, pēta senislandiešu valodu [precīzāk, sennorvēģu - Old Norse — valodu — t.p.]. Ir precējusies, vīrs Kevins, meita Anuška (Anouchka) un dzīvo tikai apmēram 15 jūdzes no tās vietas, kur ir dzimusi.

ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A5%D0%B0%D1%80%D1%80%D0%B8%D1%81,_%D0%94%D0%B6%D0%BE%D0%B0%D0%BD%D0%BD

en.wikipedia.org/wiki/Joanne_Harris

www.joanne-harris.co.uk