Dmitrijs Bikovs. Tiešā runa

Dmitrijs Ļvovičs Bykovs (krievu val : Дми́трий Льво́вич Бы́ков; dzimis 1967. gada 20. decembrī) ir krievu rakstnieks, dzejnieks un žurnālists. Viņš ir arī pazīstams kā Borisa Pasternaka, Bulata Okudžavas un Maksima Gorkija biogrāfs.

Būdams viens no visproduktīvākajiem mūsdienu krievu rakstniekiem, viņš pēdējos gados ir guvis papildu atzinību par Borisa Pasternaka biogrāfiju, kas publicēta 2005. gadā. Biogrāfija nopelnījusi Bikovam 2006. gada Nacionālā bestsellera balvu (krievu: Национальный бестселлер) un Lielās grāmatas (krievu: Большая Книга) balvu. Vēlāk viņš uzrakstīja Maksima Gorkija un Bulata Okudžava biogrāfijas.

Bikovs ir beidzis Maskavas Valsts universitātes Žurnālistikas fakultāti. Dmitrijs Bikovs Maskavas vidusskolās mācīja literatūru un padomju literatūras vēsturi. Viņš bija MGIMO Pasaules literatūras un kultūras katedras profesors. Būdams žurnālists un kritiķis, Bikovs kopš 1993. gada raksta žurnālam “Ogoņok”. Viņš arī periodiski ir rīkojis šovus Maskavas radiostacijā Echo of Moscow, kas ilga līdz 2008. gadam. Iepriekš viņš bija viens no ietekmīgā TV šova “Vremechko” saimniekiem.

2008. gadā tika izlaista dokumentālā filma “Jaunavība” (krievu: “Девственность”), kurā Bikovs bija līdzautors.

2009. gadā Bkovs tika iecelts par nedēļas žurnāla “Profile galvenā redaktora palīgu. Viņš ir arī ikmēneša literatūrai veltītā žurnāla “Ko lasīt” (“Что читать”) galvenais redaktors.

Kopā ar aktieri Mihailu Jefremovu viņš izveidoja projektu "Citizen Poet" (atsauksme uz Nikolaja Ņekrasova dzejoli "Dzejnieks un pilsonis"). Jefremovs lasa Bikova rakstītos dzejoļus, kas parasti ir satīriski komentāri par mūsdienu krievu sabiedrību, politiku un kultūru. Katrs dzejolis parodē kāda slavena pagātnes dzejnieka stilu, piem. Puškins, Ņekrasovs, Ķiplings, cita starpā. Sākotnēji tas tika pārraidīts televīzijas kanālā Dozhdj, bet projekts tika slēgts, jo dzejoļi bija pārāk kritiski pret Krievijas valdību. Pašlaik šovu audio formātā rīko Maskavas radiostacija Echo of Moscow.

https://en.wikipedia.org/wiki/Dmitry_Bykov

Dmitrijs Bikovs par Krievijas un pasaules nākotni, tas bija 2016. gadā.

22. aprīlī plkst. 19 Maskavas nama lielajā zālē (Marijas iela 7) atkal uzstāsies krievu dzejnieks, rakstnieks, projekta «Pilsonis-dzejnieks» autors Dmitrijs Bikovs. Savā jaunākajā lekcijā Rīgā Dmitrijs prognozēs Krievijas un pasaules nākotni, pievēršoties galvenajiem virzieniem rakstniecībā dažādos gados.

Publicists uzskata, ka visapbrīnojamākā krievu literatūras procesa iezīme ir tāda pati kā Krievijas vēsturei – cikliskums. «Literatūrā parādās vienas un tās pašas figūras, notiek vienu un to pašu autoru reinkarnācija,» uzskata Bikovs. «Kā saistīti Ņekrasovs, Majakovskis un Jeseņins? Kas vieno Majakovski un Brodski? Visocki un Jeseņinu? Černiševski un Andreju Siņavski?» Šos un citus jautājumus Dmitrijs Bikovs pirmo reizi apskatīs tieši rīdzinieku auditorijas priekšā. Pēc lekcijas dzejnieks ar sev raksturīgo asprātību atbildēs uz interesentu jautājumiem.

Bikova lekcijas par literatūru vienmēr ir notikums krievu mūsdienu kultūrā: interesantas un dzīvas, tās pārsteidz ar erudīciju un domas dziļumu. Ar patiesu cieņu pret rakstniecību viņš stāsta par ievērojamiem rakstniekiem, uzlūkojot tos kā mūsu kopīgos draugus, meklē klasiķu darbos jaunus pavedienus un interpretē to daudzās nozīmes. Viņam izdodas atjaunot cilvēku mīlestību pret lasīšanu, vēl kādu – pievērst tai. Par Bikovu saka: «Literatūras skolotājs, par kādu esat sapņojuši un, kāda jums nekad nav bijis». Viņa priekšlasījumi ierasti pulcē izglītotus un prasīgus klausītājus visā pasaulē: Maskava, Ņujorka, Londona. Nesen Dmitrija Bikova ierastajā maršrutā parādījās arī Rīga.

Dmitrijs Bikovs – krievu rakstnieks, dzejnieks, publicists, žurnālists, kritiķis, literatūras pasniedzējs, radio un televīzijas raidījumu vadītājs. Borisa Pasternaka, Bulata Okudžavas, Maksima Gorkija un Vladimira Majakovska biogrāfs, kā arī pasaules literatūras un kultūras vēstures pasniedzējs Maskavas Valsts starptautisko attiecību institūtā. Bikovs ir desmitiem grāmatu autors un literāro balvu laureāts.

Lekcijas organizatori - žurnāls «Lilit» un lektorijs «Tiešā runa».

https://www.tvnet.lv/4829056/dmitrijs-bikovs-par-krievijas-un-pasaules-nakotni

Русская литература: страсть и власть

https://www.litres.ru/dmitriy-bykov/russkaya-literatura-strast-i-vlast/   

Советская литература: мифы и соблазны

https://www.litres.ru/dmitriy-bykov/sovetskaya-literatura-mify-i-soblazny/

Trešā lekciju grāmata sērijā "Прямая речь"

Дмитрий Быков: Иностранная литература: тайны и демоны

Izcilie zinātnieki, rakstnieki, aktieri un zinātnes popularizētāji katru dienu runā „Tiešās runas” lekciju zālē. Viņu vērtējumi un viedokļi bieži nesakrīt ar iedibināto viedokli - idejas, domas un atklājumi rodas tieši auditorijas priekšā.

Jau desmit gadus “Tiešās runas” vizītkarte ir Dmitrija Bikova lekcijas par literatūru. Bikovs mums māca pievērsties pazīstamiem tekstiem, lai iegūtu padomu un mierinājumu, meklēt un atrast tajos atbildes uz jaunās dienas izaicinājumiem. Viņa lekcijas vienmēr ir notikumi. Tagad tie ir grāmatu formātā.

"Ārzemju literatūra: noslēpumi un dēmoni" - trešā Dmitrija Bikova lekciju grāmata. Viljams Šekspīrs, Čārlzs Dikenss, Oskars Vailds, Redjards Kiplings, Artūrs Konans Doils, Gajs de Mopasāns, Ērihs Marija Remarks, Agata Kristi, Džoanna Roulinga, Stīvens Kings ...

"Andersens ir slima ģēnija apoteoze. Viņš ir nežēlīgs un sentimentāls kā vācu virsnieks. Kajs, protams, var dzīvot, bet kāda būs viņa dzīve pēc tam, kad viņš bija tikpat kā miris? Andersenam nav absolūti nekādas žēlsirdības, viņš mūs ar degunu iebāž iekšā briesmās, saprotot, ka citādi nesatrauksi bērnu, es nezinu, kas ir izdevīgāk, kas mūs vairāk ietekmē - vai mēs sludinām labo, ko dzirdam no Andersena, vai laimes sprediķi, ko dzirdam no Dikensa. Šis ir mūžīgais jautājums: vai bēdas tiešām var kļūt par skolotāju? Literatūra pastāv, lai netieši radītu mums izmisumu"(Dmitrijs Bykovs).

Sīkāk: https://www.labirint.ru/books/741619/