Divu miljonu eiro mazulīte

image002No rītdienas, 26. augusta, Latvijā un Igaunijā sāksies Lotes svētki – kinoteātros sāks izrādīt pilnmetrāžas animācijas filmu Lote un Mēnessakmens noslēpums. Šoreiz tā patiešām būs ne tikai Rīgas, bet arī Latvijas pirmizrāde, jo filmu rādīs ne vien Rīgas kinoteātros, bet arī citās Latvijas pilsētās: Daugavpilī, Ventspilī, Liepājā, Siguldā, Talsos un Madonā. Septembrī Loti sola rādīt vēl arī citviet Latvijā. Filmas pirmizrāde vienlaikus notiks arī Tallinā un citur Igaunijā.

 

 

Lotes saknes

Iespējams, jūsu vidū ir tādi, kas ir redzējuši filmu Lote no Izgudrotāju ciema, ko 2007. gadā klajā laida tas pats radošais kolektīvs – igauņu producentes Rīnas Sildosas un latviešu producenta Viļņa Kalnaeļla vadībā. Tolaik Loti no Izgudrotāju ciema noskatījās vairāk nekā 20 000 skatītāju, Igaunijā šis skaitlis bija vismaz trīs reizes lielāks. Vilnis Kalnaellis to skaidro ar Lotes „saknēm” un nacionālo atpazīstamību. Protams, „divu miljonu eiro mazulīte” suņu meitene Lote (tāds ir jaunās filmas Lote un Mēnessakmens noslēpums budžets) ir igauņu „produkts”. Sākotnēji Lote kļuva populāra kā Igaunijas TV animācijas filmu seriāla varone, pēcāk viņa kļuva par pilnmetrāžas animācijas filmas galveno personu. Tagad kārta jau otrajai igauņu režisoru Janno Peldmā un Heiki Ernista pilnmetrāžas filmai par Loti.

Kas mainījies laikā starp Loti no Izgudrotāju ciema un jauno filmu Lote un Mēnessakmens noslēpums? Vilnis Kalnaellis uzskata, ka jaunā filma par Loti Latvijā būs daudz populārāka – arī tāpēc, ka tagad suņu meitene jau ir adaptējusies. Izdota gan grāmata, kas šogad saņēma Jāņa Baltvilka balvu, joprojām labi pērkot filmas DVD, arī DVD Lotes ceļojums uz dienvidiem, kas ir jau pieminēto igauņu TV seriāla īsfilmiņu apkopojums. Tātad Lote ir kļuvusi par mūsējo.

Dodas pat uz Mēnesi!

Turklāt jaunā filma esot gan krāsaināka, gan krāšņāka, gan vizuāli daudzveidīgāka un sižetiski dinamiskāka. „Lotē no Izgudrotāju ciema filmas darbība notika galvenokārt konkrētajā ciemā, bet šoreiz Mēness akmens meklējumos Lote dodas tālos ceļojumos – arī kosmosā,” stāsta filmas producents. Kāds ir latviešu puses reālais ieguldījums šajā kopražojuma filmā – ar Loti strādājusi māksliniece Laima Puntule, filmā ir ieguldīts latviešu animatoru darbs, tajā skan Renāra Kaupera sarakstītās un izpildītās dziesmas. No diviem miljoniem eiro, ko maksājusi trīs gadu garumā veidotā 75 minūtes garā Lote un Mēnessakmens noslēpums, kurā Latvijas puse ieguldījusi 601 tūkstoti latu, 300 000 tūkstoši latu ir Latvijas valsts budžeta ieguldījums. Animācija ir uzskatāmi dārgs prieks, tas ir milzīgs darbs, savukārt šī filma ir arī sava veida izņēmums Latvijas (animācijas) filmu producēšanas praksē – uz tik vērienīgiem projektiem ir bijusi spējīga tikai studija Rija. Drīzuma tiks solītas arī i-pad aplikācijas un citādas „ekstras”, kas vairotu Lotes popularitāti tehnoloģiski apgreidoto mazuļu acīs.