Diāna Vinna Džonsa. Krestomansija pasaules

Diana Wynne Jones.

Diāna Vinna Džonsa (angļu: Diana Wynne Jones; dzimusi 1934. gada 16. augustā, mirusi 2011. gada 26. martā Londonā, Lielbritānijā) bija britu rakstniece. Viņas populārākie darbi ir bērnu fantastikas stāstu sērija "Krestomansija" (Chrestomanci), stāsti "Houla ceļojošā pils" (Howl's Moving Castle) un "Darkholmas tumšais pavēlnieks" (Dark Lord of Derkholm). (No latviešu Vikipēdijas.)

Džonsa dzimusi 1934. gada 16. augustā Londonā Mardžorijas un Ričarda Džonsu ģimenē, abi bija skolotāji. Kad sākās Otrais pasaules karš, viņa tika evakuēta uz Velsu. Viņas ģimene pārcēlās vairākas reizes - Konistona, Jorka un tad atgriezās Londonā, līdz 1943. gadā viņa apmetās Takstedā, Eseksas grāfistē. Tur Džonsas bērnība pagāja: viņa un viņas divas jaunākās māsas Ursula un Izobela (kura vēlāk kļuva par literatūras kritiķi profesori Izobelu Ārmstrongu) tika atstātas pašas savā vaļā. Pēc skolas beigšanas 1953. gadā viņa iestājās Sv. Annas koledžā, Oksfordā, kur viņa studēja angļu valodu. Džounsa apmeklēja Lūisa un Tolkina (C. S. Lewis un John R. R. Tolkien) lekcijas. Pabeigusi studijas 1956. gadā, viņa apprecējās ar viduslaiku literatūras speciālistu Džonu Barovu. Viņi ilgi nedzīvoja Londonā, pēc tam atgriezās atpakaļ Oksfordā un, visbeidzot, 1976. gadā viņi pārcēlās uz Bristoli. Viņiem ir trīs dēli: Ričards, Maikls un Kolins.

Džonsa ir vairāk nekā četrdesmit grāmatu, kas tulkotas 17 valodās, autore. Viņai bija plašs apbalvojumu un nomināciju saraksts, ieskaitot prestižās "Mythopoeic Fantasy Awards" (Eng. Mythopoeic Fantasy Awards) un Carnegie medaļu (Eng. Carnegie Medal). Īpaši populāri ir seriāls “Worlds of Crestomancy” un romāns “Walking Castle”, ko 2004. gadā uzfilmēja slavenais japāņu anime režisors Hajao Mijadzaki. Animācijas versija angļu valodā tika izlaista 2005. gadā. Kritika joprojām salīdzina tik sensacionālo “Hariju Poteru” ar slaveno seriālu “Worlds Crestomancy”, kas parādījās gandrīz divas desmitgades pirms Džoannas K. Roulingas grāmatas. (Vikipēdija nav saņēmusi atsauci?) Džonsa darbi arī bieži tiek salīdzināti ar Robina Makinlija un Nila Geimana grāmatām. (Arī nav atsauce!) Viņa draudzējās ar Geimanu, abi bija viens otra darbu fani. Rakstniece romānu “Apburtais mežs” (Hexwood) veltīja Geimanai, atzīmējot, ka sižeta ideja ir radusies kādā no viņu sarunām.

Mirusi 2011. gada 26. martā pēc ilgas cīņas ar plaušu vēzi.

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0%B6%D0%BE%D0%BD%D1%81,_%D0%94%D0%B8%D0%B0%D0%BD%D0%B0_%D0%A3%D0%B8%D0%BD%D0%BD

Arhivētā fanu lapa. Veca ziņa par Mijadzaki animāciju.

Studio Ghibli japāņu animācijas filma „Holas staigājošā pils” (Hauru no ugoku shiro) uzstādīja Japānas kases rekordu un nonāca taisni Japānas filmu topā, kad tā tika izlaista 2004. gada 20. novembrī. Atsauksmes ir bijušas pozitīvas, un filma jau ir ieguva balvu (par tehniskiem sasniegumiem 2004. gada Venēcijas filmu festivālā). To paredzēts sākt rādīt ASV šā gada jūnijā un septembrī Lielbritānijā, kaut arī pats režisors Hayao Miyazaki ieradās Lielbritānijā, lai pagājušā gada decembrī Diānai sniegtu privātu izrādi. Diāna pirms filmas tapšanas izteica dažus komentārus par procesu, un ir ļoti priecājusies par gatavo versiju. Izplatās baumas, ka to varam sagaidīt rudenī Lielbritānijā. Tā jau ir pieejama Korejā, Francijā un Šveicē.

https://web.archive.org/web/20050619233203/http://www.leemac.freeserve.co.uk/

Cikls «Krestomansija pasaules»

Hronoloģiskā kārtībā:

 Krestomansija pasaules / The Chrestomanci

Kristofera Čanta deviņas dzīves / The Lives of Christopher Chant (1988)

Pasakaina neveiksme / Conrad's Fate (2005) 

Apburtā dzīve / Charmed Life (1977) 

Raganu nedēļa / Witch Week (1982) 

Kapronas magi / The Magicians of Caprona (1980)

Burvestību virpuļi / Mixed Magic (2000) -

Brīnumdaris uz riteņiem / Warlock at the Wheel [= Mags uz riteņiem] (1984)

Dvēseļu nolaupītāji / Stealer of Souls (2000)

Kerola O’Neira simtais sapnis / Carol O'Neir's Hundredth Dream (1986) 

Gudrais no Tīras / The Sage of Theare (1982) 

Brīnumainais mantojums / The Pinhoe Egg (2006) 

Tomēr Diāna Vinna Džonsa rekomendē lasītājiem lasīt šādā secībā:

«Apburtā dzīve» (а. Charmed Life, 1977)

«Kristofera Čanta deviņas dzīves» (а. The Lives of Christopher Chant, 1988)

«Pasakaina neveuksme» (а. Conrad’s Fate, 2005)

«Raganu nedēļa» (а. Witch Week, 1982)

«Kapronas burvji» (а. The Magicians of Caprona, 1980)

«Burvestības virpuļi» (а. Mixed Magics, 2000)

«Brīnumainais mantojums» (а. The Pinhoe Egg, 2006)

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0%B6%D0%BE%D0%BD%D1%81,_%D0%94%D0%B8%D0%B0%D0%BD%D0%B0_%D0%A3%D0%B8%D0%BD%D0%BD

Cits saraksts.

No fantlab.ru

1. Kristofera Čanta deviņas dzīves / The Lives of Christopher Chant (1988)

2. Pasakaina neveiksme / Conrad's Fate (2005)

3. Apburtā dzīve / Charmed Life (1977)

4. raganu nedēļa / Witch Week (1982)

5. Kapronas burvji / The Magicians of Caprona (1980)

6. Burvestību virpuļi / Mixed Magic (2000):

     Brīnumdaris uz riteņiem / Warlock at the Wheel [=Mags uz riteņiem] (1984) 

     Dvēseļu nolaupītājs / Stealer of Souls (2000)

     Kerola O’Neira simtais sapnis / Carol O'Neir's Hundredth Dream (1986)

     Tīras gudrais / The Sage of Theare (1982)

7. Brīnumainais mantojums / The Pinhoe Egg (2006)

Apraksti dažiem.

1. Kristofers Čents ir pavisam neparasts zēns. Tikai pats viņš par to nezina. Viņš ir ļoti vientuļš pasaulē - reti kad redz savu māti, un tēvs ir vēl mazāk redzams, un abi ir tik augstprātīgi un tik aizņemti ar savām lietām, ka kaut bēdz no mājām. Bet jūs patiešām neizbēgsit no milzīgas, bagātas savrupmājas Londonā. Un tad Kristofers sāk ceļot uz dažādām pasaulēm - sapnī. Vismaz pagaidām viņš ir pārliecināts, ka sapnī ... Tieši tur, kaimiņu pasaulēs, viņam bija lemts atrast jaunus draugus, tostarp nedaudz noslēpumaino Takroju, meiteni-burvi Ašeti (senās dievietes dzīvu personifikāciju, kas dzīvoja kaķu pilnā marmora pilī) un vareno, sarkano kaķi Trogmortenu. Un viņam būs jāiesaistās daudzos piedzīvojumos uzreiz un jānoskaidro, kā Krestomansijs, Visu Paralēļo pasauļu Galvenais burvis, ir saistīts ar viņa klejojumiem.

2. Konrādam visu mūžu neveicās - nepatikšanas ar viņu notika ik pa laikam. Par laimi, viņa tēvocis bija burvis un ātri atrada iemeslu: izrādās, ka Konrāds iepriekšējā dzīvē kaut ko izdarījis nepareizi. Precīzāk, viņš neizdarīja kaut ko svarīgu. Un, ja jūs neizlabojat šo kļūdu, ļaunais liktenis viņu iznīcinās. Tā kā Konradam vajadzēja tā vietā, lai turpinātu studijas, doties uz noslēpumaino un krāšņo pili, kas atrodas augstu virs savas dzimtās pilsētas, nolīgt kalpu un visu laiku iegremdēties tur dzīvojošās aristokrātiskās ģimenes noslēpumos. Nu jau pašā pirmajā dienā viņš sadraudzējās ar kādu Kristoferu, kurš zināja sev cenu, prata burt un arī kādu meklēja.

3. Krestomansijs - tas ir amata nosaukums burvim, kurš uzrauga kārtību pasaulē. Viņš kalpo Lielbritānijas valdībai, un viņam ir vesels, magu-palīgu štats. Bet jūs nekad neizsekosit visam, kas notiek uz zemes. Kāds noteikti vēlas izmantot maģiju savtīgiem un pat ļauniem mērķiem. Un tas vienmēr dod impulsu aizraujošiem notikumiem, bīstamiem un smieklīgiem piedzīvojumiem, ar kuriem Diānas Džonsas grāmatas ir papilnam.

Nabaga bāreņi - brālis un māsa Mūrs un Gvendolina - pat neiedomājās, ka tālais radinieks, kurš ņem viņus audzināt, ir lielais burvis Krestomansijs, kurš pārrauga maģijas izmantošanu visā Visumā. Sākumā Mūrs ir ļoti priecīgs par savu māsu, apdāvinātu burvi, kurai gandrīz tiek prognozēta pasaules valdīšana, taču izrādās, ka pats Krestomansijs ir ar pilnīgi atšķirīgu viedokli par Gvendolīnas talantiem.

Klusais, kautrīgais Mūrs, pieradis dievināt vecāko māsu, atrodas pašā notikumu centrā - biedējoši un neticami, skumji un smieklīgi ... Galu galā, kad apkārt ir burvji, dzīve ir savādāka, bet garlaicīga - tas ir maz ticams.

4. Šī pasaule visā ir līdzīga mūsējai, tikai tur, pirmkārt, ir daudz vairāk maģijas, un, otrkārt, raganības dēļ viņi magus sūta uz sārtu. Bet tuvojas Helovīns - gada maģiskākais laiks, un internātskolā, kur mācās sadedzinātu un arestētu raganu un burvju bērni, sāk notikt dīvaini un pēc tam draudīgi notikumi. Izrādās, ka kāds otrajā “igrekā” ir burvis. Skolu krata drudzis, drīz parādās briesmīgais inkvizitors, un bērni – neglītā, kautrīgā Nena, klasesbiedru apceltais Braiens, noslēpumainais Čārlzs, apķērīgais Nirupams - pa vienam atklāj, ka viņiem neburties vienkārši nesanāks. Un tam visam neizbēgami vajadzētu beigties ļoti slikti, bet bērniem izdodas atrast vecu, bet, runā, ķa ļoti spēcīgu burvestību - "Krest-oma n-si" ...

5. Itālijas Kapronas hercogistē ne viss ir mierīgi. Ir labi, ja esat burvis, bet ko darīt, ja jums neizdodas burties... Toties Tonino Montana saprot dzīvnieku valodu. Tāpēc viņam un melnajam kaķim Benvenuto ir jāatrisina mīklas, jāatklāj noslēpumi un jāglābj Kapronas iedzīvotāji no gaidāmajām briesmām.

Un, protams, to nedarīja arī izcilā un visuresošā Krestomansija arī neiztiek. Galu galā, viņš ir galvenā, atbildīgā persona par maģiju visās kaimiņu pasaulēs!

https://www.fantlab.ru/autor1994

Staigājošā pils.

Sofija dzīvo pasakainā zemē, kur raganas un nāriņas, septiņu jūdžu zābaki un runājoši suņi ir parasta lieta. Tāpēc, kad uz viņas krīt briesmīgais lāsts no nodevīgās Purva raganas, Sofijai nav citas izvēles, kā vērsties pēc palīdzības pie noslēpumainā burvja Huola, kurš dzīvo staigājošā pilī. Tomēr, lai atbrīvotos no burvestības, Sofijai ir jāatrisina daudzas mīklas un jādzīvo pilī pie Houla daudz ilgāk, nekā viņa gaidīja. Un tad jums ir nepieciešams sadraudzēties ar ugunīgu dēmonu, noķert krītošu zvaigzni, noklausīties nāras dziedāšanu, atrast mandragoru un vēl daudz, daudz ko citu.

https://www.fantlab.ru/work98016

Gaisa pils.

Reiz tālā dienvidu valstī dzīvoja jauns vīrietis vārdā Abdulla. Viņš tirgoja paklājus bazārā, bet vairāk par visu mīlēja celt gaisā pilis, sapņot par brīnumiem un sapņot apprecēties ar skaistu princesi. Bet pirms Abdulla patiešām ieguva lidojošu burvju paklāja un iepazinās ar pašu īstāko princesi, kaut cik mierīga dzīve viņam beidzās: jauko Nakts Ziedu tūlīt nolaupa briesmīgais ifrits. Un sākās aizraujošie piedzīvojumi... Drīz vien Abdulla negribīgi uzzina, ka gaisā esošās pilis ir vairāk nekā reālas, un cilvēki (un ne tikai cilvēki), kurus jūs satiekat klejojumos, nepavisam nav tādi, kādi šķiet no pirmā acu uzmetiena!

https://www.fantlab.ru/work99146

Māja ar raksturu.

Galma burvja Viljama Norlanda mājā telpa un laiks uzvedas saskaņā ar viņu pašu, burvju likumiem. Vienīgās durvis ved jebkur - uz guļamistabām un uz virtuvi, un uz kalnu alām, un uz pagātni, un uz karalisko bibliotēku. Burvja radiniece, jaunā Čarmeina, negribīgi spiesta izdomāt, kā sakārtot māju ar raksturu, un rezultātā viņa nonāk galma intrigu biežņā. Labais ķēniņš un viņa meita cenšas noskaidrot, kāpēc karaļvalstī ir krīze, un atrast pazaudēto Elfu Dāvanu, un tāpēc viņi aicina palīgā spēcīgo burve Sofiju - jā, to pašu, kas jau ir pazīstama lasītājiem pēc „Staigājošās” un „Gaisa pils”, - un viņa ierodas galmā ugunīgā dēmona Kalcifera un divu burvīgu mazu zēnu pavadībā, no kuriem viens ir viņas mazais dēls Morgans, bet otrs visiem sagatavo pārsteigumu ...

https://www.fantlab.ru/work10384