Dēvids Maruseks. Galvu skaitīšana.

Amerikāņu rakstnieks Dēvids Maruseks (David Marusek) ir dzimis 1951. gadā un izvēlējies par savu dzīves vietu ļoti neparastu apvidu — viņš dzīvo «pasaules malā» Feirbenksā, Aļaskā, mazā, ļoti pieticīgā sarga namiņā.

Maruseks ir dzimis Bufalo (Ņujorkas štatā), bet uz Aļasku viņš aizbrauc 1973. gadā, kad ceļo pa Ameriku ar autostopu. Tur viņš, vēloties dzīvot ļoti vienkārši, nolemj palikt, apprecas, vēlāk izšķiras un viens pats audzina meitu. Vairāk nekā 20 gadus Maruseks nostrādā par grafisko dizaineri, no tiem vienpadsmit ir datorgrafikas pasniedzējs Aļaskas universitātē.

 

 

Dēvids [vai varbūt — Deivids — nekad neesmu spējis saprast, kā pareizāk — t.p.] Maruseks rakstīt sāk 1986. gadā, drīz pēc šķiršanās. Šis laiks sakrīt ar degvielas krīzi Aļaskā un Deivids, kas vairs nespēj samaksāt rēķinus, ir spiests pārcelties no mājas, kur dzīvo, uz sarga mājiņu, kur dzīvo vēl līdz šim [skat foto autora mājas lapā — t.p.], uzskatot, ka tā ir ērta un lēta dzīves vieta. Starp citu, pēdējā laikā viņam ir apnikušas Aļaskas ziemas un sals, tāpēc ziemas laiku viņš pavada Teksasā.

Sācis rakstīt, Maruseks vispirms izmēģina savus spēkus meinstrīmā, sacer vairākus stāstus, taču paša vārdiem sakot - «cilvēki no tiem vienkārši rauca degunu». Tad viņš savai mazajai meitiņai sacer pasaku garstāstu, taču saņem no izdevējiem vairākus atteikumus ar komentāriem: «Mīļš stasts, taču jūs to sacerat astoņus gadus veciem bērniem, taču rakstāt it kā piecpadsmitgadīgiem».

«Tad es atliku to malā,» - Dēvids Maruseks stāsta savā intervijā žurnālā «Locus». - «Un sāku rakstīt zinātniski-fantastisku romānu, pie kura strādāju katru dienu turpmākos sešus gadus. Šis romāns vēl turpinās un turpinās, un es pagaidām tam neredzu pat galu.»

1992. gadā Maruseks pierakstās slavenajos rakstnieku Klarionas kursos, kur viņa pirmā pasniedzēja ir rakstniece-fantaste Nensija Kresa (Nancy Kress). Tur Maruseks iemācās dažus rakstniecības paņēmienus, stāstu uzbūves struktūru un citas noderīgas lietas. Tas nes savus augļus un 1993. gadā tiek publicēts viņa pirmais stāsts «The Earth Is on the Mend». Pēc gada iznāk žurnālam «Playboy» sarakstītais «She Was God — She Was Funny», 1995. gadā to pārtulko itāļu un vācu valodā. Tajā pašā gadā iznāk trešais Maruseka stāsts «We Were Out of Our Minds with Jou», kas iekļūst Hugo Award, Nebula Award, Locus Award un Sturgeon Award prēmijai nominēto stāstu sarakstā. No tā laika Dēvids maruseks ir publicējis vēl vairākus stāstus, kas ir nominēti augstākajām fantastikas prēmijām. Stāsts «Kāzu albūms» (The Wedding Album), kas sarakstīts 1999. gadā, saņem Sturgeon Award 2000.

2002. gada 13. decembrī rakstnieks beidzot nosūta savam aģentam ceturto, beidzot pabeigto sava pirmā romāna melnrakstu, kuru ir rakstījis daudzus gadus. «Counting Heads» iznāk 2005. gadā. 2009. gadā iznāk autora otrais romāns «Mind Over Ship». Ir iznācis arī Maruseks stāstu krājums «Getting to Know You».

http://www.lavkamirov.com/node/158

http://en.wikipedia.org/wiki/David_Marusek

Autora mājas lapa un e-pasts: 

http://www.marusek.com/

david@marusek.com

Par pirmo romānu:

... Šajā nākotnē mākslīgajam intelektam ir vienādas tiesības ar cilvēkiem, pilsētas sargā necaurejami biokupoli, uzticamie pilsoņi ir gandrīz nemirstīgi, bet neuzticamos soda ar “šūnu piededzināšanu”. 

Tieši šeit notiek kolosālas finanšu impērijas “galvas medības”. Galvu ir jāpieaudzē jaunam ķermenim. Kāpēc? Tas jau ir cits stāsts... 

http://oz.by/people/more9044182.html

http://readr.ru/devid-marusek-svadebniy-albom.html

http://readr.ru/devid-marusek-yurek-rutc-yurek-rutc-yurek-rutc.html