Curiosity will rock the world

Laikatskaite līdz "Curiosity" jeb Marsa Zinātniskās laboratorijas (Mars Science Laboratory, MSL) nolaižamā pētniecības aparāta piezemēšanās sākumam: http://getcurious.com

"Curiosity" ir līdz šim lielākais, komplicētākais un iespējām bagātākais Marsa virsmas izpētes projekts. Tā nesējraķete startēja no Kanaveralas zemesraga starta kompleksa 2011. gada 26. novembrī.

 

 

"Curiosity" nosēdināšanai tā īpaši lielā svara dēļ nebūs iespējams izmantot iepriekšējiem nolaižamajiem aparātiem izmantoto ar gaisa spilveniem amortizētas tiešas piezemēšanās metodi, tā vietā īstenojot sarežģītu vairākpakāpju sekvenci, kas sastāv no virzītas ieejas atmosfērā, posma ar izpletņa bremzētu nolaišanos, posma ar raķešu dzinēju bremzētu un vadītu nolaišanos un, visbeidzot, tā dēvētā "lidojošā ceļamkrāna" posma, kur nolaižamais aparāts tiek piezemēts trosēs iekārtā "šūpulī" no joprojām aktīvas atdalītas augšējās pakāpes. Tā ir pirmā reize, kad citplanētu izpētē tiks pielietota tik sarežģīta nosēšanās metode, par kuras riska pakāpi un detalizēto plānošanu plašāk stāsta NASA inženieri:

"Curiosity" daudzpusīgo izpētes mērķu vidū būs detalizēta analīze par Marsa apstākļu kādreizējo savietojamību ar dzīvību, Marsa klimata un ģeoloģisko datu iegūšana un analīze (no kuras liela daļa procesu notiks, izmantojot paša aparāta tehnisko bāzi, tā vietā, lai uz Zemi sūtītu neapstrādātus datus), kā arī situācijas izvērtēšana nākotnē gaidāmajām pilotētajām misijām uz Marsu.