Brīnumu lietas. Fantastiskie nosaukumi

Alekseja Ionova raksts no žurnāla "Mir fantastiki", 2016. numura februāra numura.

2016. gada sākumā angļu ķīmiķe un fantastikas mīļotāja Keta Deja sāka vākt parakstus, lai nesen atklāto ķīmisko elementu Nr. 117 nosauktu par oktarīnu - par godu astotajai varavīksnes krāsai no Terija Pračeta Plakanās pasaules. Nav zināms, vai no šīs ierosmes kaut kas iznāks: prioritāte dot nosaukumu elementam paliek to pirmatklājējiem no laboratorijām Krievijā un ASV, kuri diezin vai ir tik lieli sēra Terija cienītāji. Taču vēsture zina gadījumus, kad zinātnieki ir nosaukuši savus atklājumus un izgudrojumus par godu zinātniskās fantastikas un fantāzijas autoriem, gan arī izdomātiem personāžiem.

Pētniecības zonde.

Kad 2001. gadā NASA palaida jauno pētniecības zondi Marsa virzienā, aģentūrā nedomāja ilgi, kam par godu nosaukt šo misiju. To veltīja Artūra Klārka romānam "2001. gada kosmiskā odiseja". "Marsa odiseja" riņķo apkārt sarkanajai planētai vēl joprojām, vēl 2010. gadā kļūstot par pašu ilgāko darbojošos aparātu Marsa orbītā. Kaut gan, nekādu monolītu uz Marsa tas joprojām nav atklājis.

 

 

Kosmiskās atspoles prototips.

Amerikas flotē visas vēstures laikā būs bijis kāds desmits kuģu ar nosaukumu "Enterprise", taču šis gadījums ir īpašs. Kad septiņdesmitajos gados NASA izvēlējās vārdu pirmajam kosmiskajam šatlam, tā sliecās uz vārdu "Constitution". Taču "Zvaigžņu ceļa" piekritēji burtiski apbēra prezidenta administrāciju ar lūgumiem mainīt nosaukumu. Rezultātā prezidents Džeralds Fords personīgi lūdza NASA mainīt nosaukumu uz "Enterprise". Seriāla radītājs Džins Rodenberijs un galveno lomu tēlotāji bija klāt, kad atspoli nodeva ekspluatācijā. Jāsaka, ka "Enterprise" nekad nelidoja kosmosā - tas tika radīts izmēģinājumiem atmosfērā.

Starp citu, Džeimsa Kirka "Enterprise" piederēja "Constitution" zvaigžņu kuģu klasei.

Raķete.

Kosmiskās kompānijas SpaceX dibinātājs Ilons Masks neslēpj, ka nosaucis raķešu saimi "Falcon" par godu "Tūkstošgades piekūnam" - Hana solo un Čubakas kuģim no "Zvaigžņu kariem". Okeāna nosēšanās laukumi raķetēm, ko izmēģināja SpaceX 2015. gadā arī dabūja jocīgus nosaukumus no fantastikas. Just Read the Instructions ("Vienkārši izlasi instrukciju") un Of Course I Still Love You ("Protams, es joprojām mīlu tevi") ir nosaukti par godu kuģiem no Iena Benksa kosmiskās operas cikla "Kultūra".

Plutona krāteri.

Pēc tam, kad pētniecības zonde "Jaunie horizonti" palīdzēja izveidot Plutona virsmas karti, NASA steigšus vajadzēja izdomāt daudz jaunu nosaukumu krāteriem, kalniem, ielejām, kanjoniem un citiem ģeogrāfiskiem punktiem. Un te gīki no NASA izklaidējās pēc pilnas programmas. Kā jums patīk tādi nosaukumi: Veidera krāteris, Kirka krāteris, Serenitijas čazma [čazma - no grieķu vārda "plaisa vai depresijas apgabals" - rifta ieleja kā ģeoloģisks termins - t.p.], Mordoras apgabals, Riplijas krāteris, Spoka krāteris, Skaivokera krāteris, Kthulkhu apgabals un Klārka kalns? [Starp citu, izņemot Kthulkhu, visi šie objekti atrodas uz Plutona mēneša Harona, lai gan arī uz Plutona netrūkst fantastisku nosaukumu: Pandemoniuma grēda, Tartara grēda, Kvidlivuna (mirušo dvēsele inuitu mitoloģijā) depresija, Sleipnīra (Odina zirgs ar astoņām kājām) depresija, Morgota makula (tumšs plankums) - t.p.]

Maikla Kraitona dinozaurs.

"Juras perioda parka" autors Maikls Kraitons piespieda visu pasauli iemīlēt dinozaurus. Pēc ekranizācijas iznākšanas interese par izmirušajiem rāpuļiem kļuva vienkārši neiedomājama. Precīza statistika par to, cik cilvēku kļuva par paleontologiem tieši Kraitona ietekmē, nav, taču mēs esam pārliecināti, ka pietiekoši daudz. Ne jau velti nesen atklāta ankilozauru suga ir ieguvusi nosaukumu Crichtonsaurus bohlini.

Tas nav viens tāds piemērs. Cita ankilozauru suga ir nosaukta par godu visam pirmā "Parka" sastāvam — Jurassosaurus nedegoapeferima. Neizrunājamā otrā daļa nosaukumā ir sastādīta no aktieru uzvārdu pirmajiem diviem burtiem. Nosaukums "jurassozaurs" neiedzīvojās un to beigās nomainīja uz Tianchisaurus, bet otro daļu lieto joprojām.

Bez tam kādreiz pa pasauli klīda rāpuļi, ko tagad ir nosaukuši par godu Ivanam Jefremov(Tarbosaurus efremovi), Artūram Konanam Doilam (Arthurdactylus conandoylei) un Artūram Klārkam (Serendipaceratops arthurcclarkei). Daži dinozauri ir ieguvuši izdomātu personāžu vārdus — piemēram, profesora Čelendžera no Konana Doila romāna "Zudusī pasaule" (Irritator challengeri) un Godzillas (Gojirasaurus). Bet vēl 80 miljonus gadu atpakaļ uz Zemes dzīvoja Dracorex hogwartsia. Džoanna Roulinga, starp citu, piekrita, ka drakorekss ir līdzīgs Ungārijas ragastim, kaut arī uguni nespļāva.

Asteroīdi un citi debess ķermeņi.

Kosmosā ir ļoti daudz debess ķermeņu, ko arī kaut kā ir jānosauc, tāpēc pēc kosmosa atlanta var mācīties cilvēces kultūras vēsturi. Piemēram, Saules sistēmā ir tādi asteroīdi un mazās planētas: Ienbenkss, Dženostina, Annafranka, Lūiskerols, Kslūiss, Tolkins, Marks Tvens, Džeks Londons, Orvels, Dikenzs, Dāls, Klārks, Azimovs un Bredberijs.

Valis.

Nedaudz ironiski, taču par godu Henrijam Melvilam, cilvēkam, kurš padarījis nemirstīgu stāstu par cilvēka un milzu baltā vaļa cīņu, ir nosaukts izmirs gigantisks valis, kas pirms miljoniem gadu ir rijis citus, mazāk sekmīgos. Sagaidiet, Leviathan melvillei.

Gigantisks koks.

Par godu Viduszemes radītājam ir nosauktas daudzas lietas, sākot ar kuģiem un beidzot ar ielām un restorāniem. Taču laikam, visinteresantākais eksponāts ir tas, ko var atrast Britu Kolumbijas mežos, kur aug viens no lielākajiem kokiem visā Kanādā - sens ciedrs, kas ieguvis vārdu Tolkina Gigants (Tolkien Giant).

Zirneklis.

Arahnologs Gusavo Hormiga nosauca gigantisko zirnekļu ģinti par orsonvelsiem (Orsonwelles) — uz tā pamata, ka Orsons Velss bija kinematogrāfa gigants. Orsonvelsu ģintī ietilpst 13 sugas, un katra no tām ir nosaukta par godu tam vai citam režisora darbam. Tajā skaitā arī par 1938. gada "Pasauļu karu", kas it kā izsauca masveida paniku. Kas ir, zirneklis taču arī var iedvest šausmas! https://en.wikipedia.org/wiki/Orsonwelles

Nosēšanās vieta.

2012. gadā par godu Reja Bredberija deviņdesmit otrajai dzimšanas dienai (viņš nomira dažus mēnešus pirms tās) NASA atdeva godu leģendārā fantasta piemiņai un nosauca viņa vārdā Marsamobiļa Curiosity nosēšanās vietu. Par šo priecīgo notikumu oficiāli paziņoja Curiosity tviterī. Marsomobilis pats personīgi.

Zivs.

Amerikā, Ilinoisas pavalstī, Lunleikas ezerā dzīvo zivs, uz kuras astes, ja labi vēlas, var saskatīt cilvēka-sikspārņa emblēmu. Tā vismaz likās ihtiologam Pablo Lemanam, kurš 2007. gadā nosauca šo sugu par Otocinclus batmani. Šim ezeram bija vajadzīgs varonis!

http://unnatural.ru/f-names