Baltijas jūrā atrod, iespējams, pasaulē vecāko šampanieti

 BNS/REUTERS/AFP

Sestdiena, 17. jūlijs (2010)

Grupa Zviedrijas un Somijas ūdenslīdēju, kas pēta kuģu vrakus Baltijas jūrā, nogrimušā kuģī pie Somijai piederošajām Ālandu salām atraduši 30 pudeles ar 18.gadsimta šampanieti, kurš, domājams, ir pasaulē vecākais šampanietis, kuru vēl iespējams dzert.

 

 

Viens no ūdenslīdējiem Kristians Ekstrems no Somijai piederošajām Ālandu salām aģentūrai "Reuters" sestdien pastāstīja, ka viņš no kuģa vraka paņēmis vienu pudeli šampanieša, lai pēc tās noteiktu nogrimušā kuģa vecumu, jo neesot bijis nekādu ziņu par šī kuģa nosaukumu un par to, no kāda laika perioda tas ir.

Ekstrems teica, ka viņš ar pārējiem ūdeslīdējiem, kuri ir no Zviedrijas, atvēris pudeli un viņi šampanieti nogaršojuši.

"Tas bija fantastisks.. Tam bija ļoti salda garša, varēja sagaršot ozolu, un bija ļoti spēcīga tabakas smarža. Un bija ļoti mazi burbuļi," viņš sacīja.

Pēc ekspertu teiktā, pudeles izmērs liecina, ka tā ir no 18.gadsimta beigām, un ka pudele un tās saturs ir nosūtīts šampanieša speciālistiem Francijā, lai viņi veiktu analīzi.

Ekstrems sacīja, ka esot gandrīz droši, ka tas ir šampanietis "Veuve Clicquot", un ka tas varētu būt izgatavots laikā no 1742.gada, kad šo šampanieti sāka ražot, līdz 1785.gadam. Viņš piebilda, ka nogrimušais kuģis droši vien bijis ceļā no uz toreizējo Krievijas galvaspilsētu Sanktpēterburgu.

Pēc Ekstrema teiktā, šampanieša pudele atrasta pirmajā ieniršanas reizē, un neesot zināms, cik pudeļu ir vrakā un kas vēl tajā atrodas.

Eksperti uzskata, ka pavisam kuģī varētu būt 30 pudeļu šī šampanieša, un ka, domājams, Francijas karalis Luijs XIV tās varētu būt sūtījis Krievijas caram Pēterim I.

[Te sākas fantastika, jo - kā teikts vienā no komentāriem: Pēteris I mira 1725.gadā... Un jāpiebilst, ka šampanieša sūtītājs Luijs XIV nomira desmit gadus pirms Pētera, tas ir 1715.gadā. Tātad iznāk, ka gadā, kad tika izgatavota pirmā šī sampanieša pudele, sūtītajs bija miris jau 27 gadus, bet saņemējs 17. Ko tu neteiksi? - ils]

Pašlaik pasaulē vecākā šampanieša tituls pieder divām pudelēm "Perrier-Jouet" no 1825.gada.

Zviedru eksperts šampanieša jautājumos Ričards Jūlins sacīja Ālandu salu laikrakstam "Alandstidningen", ka, pēc viņa domām, atrastais šampanietis ir "Veuve Clixot", un, ja tas ir no 18.gadsimta beigām, tad pudele izsolē varētu maksāt aptuveni 500 000 zviedru kronu (37 <st1:currency2 currency_id="48" currency_key="LVL" currency_value="000" currency_text="latu">000 latu</st1:currency2>). Taču, ja apstiprināsies, ka tas ir Luija XIV sūtīts šampanietis, tad izsolē katru pudeli varētu pārdot par vairākiem miljoniem zviedru kronu, domā Ālandu salu vīnu eksperte Grisnere Kromvela-Morgane.

Tā kā kuģa vraks atrodas pie Ālandu salām, kas ir autonoma Somijas sastāvdaļa, lēmumu, ko darīt ar nogrimušo kuģi un tajā esošo šampanieti, pieņems vietējās varas iestādes.

Oriģinālu lasiet šeit