Balstīts uz nereāliem notikumiem

Slavenajā romānā "Aivenho" galvenais, negatīvais personāžs ir - templietis Briāns de Buagilbērs. Tā vietā, lai aizsargātu vājos un grūtdieņus, viņš tiek tēlots kā cinisks ļaundaris.

Aksiņjas Voronovas raksts no žurnāla 'Diļetant" 2017. gada decembra numura pierāda to, ka vēsturi nedrīkst mācīties no vēsturiskiem romāniem.

XIX gadsimta galvenais piedzīvojumu romāns guva fenomenālus panākumus. Grāmata par cēlā bruņinieka Aivenho piedzīvojumiem un viņam pretī stāvošo, augstprātīgo templieti de Buagilbēru tika tulkots desmitos valodu. Valtera Skota grāmata atstāja tik spēcīgu iespaidu uz mākslinieku Ežēnu Delakruā, ka viņš uzgleznoja gleznu "Rebekas nolaupīšana". Turklāt - divos dažādos variantos. Drīz abi audekli kļuva par vispāratzītiem glezniecības šedevriem.

Grāmatas priekšvārdā ir teikts, ka darbs balstīts uz "kādu senu rokrakstu". Taču romāns, kura darbība notiek 1194. gadā, satur daudzas vēsturiskas kļūdas.

1. Grāmata sākas ar to, ka nejauši satiekas gandrīz visi galvenie personāži. Turklāt templietis dodas uz bruņinieku turnīru. Realitātē, iestājoties ordenī, karavīri kļuva par mūkiem un atsacījās no visām izklaidēm un privātās dzīves priekiem.

2. Uz dzīrēm Briāns de Buagilbērs ierodas baltā apmetnī ar uzšūtu no samta, melnu krustu. Taču tempļa bruņinieku likumi kategoriski aizliedza tā brāļiem izmantot samtu. Vēl vairāk - melns krusts ir teitoņu simbols. Templieši uz apmetņiem šuva krustus no sarkana auduma.

3. Valters Skots regulāri atgādina par iepriekšējo anglo-sakšu augstmaņu pārstāvju (viesmīlīgu un godīgu) nepatiku pret baroniem, kuri bija ieradušies no Normandijas (asinskāriem un negodīgiem). Taču no brīža, kad normandieši iekaroja Britāniju, jau bija pagājuši gandrīz 130 gadi. Aivenho aristokrātu izcelsmes laikabiedri jau sen bija saradojušies.

4. Romānā bieži tiek minētas bruņinieku bruņas un ķiveres ar paceļamu sejsegu. Īstenībā līdz XIII gadsimtam karotāju galvenā aizsardzība bija bruņukrekls un viengabala ķivere. Bruņas parādījās vēlāk.

5. Nolaupīto Rebeku nelietīgais templietis atved uz sava ordeņa pili. Tāds notikumu gājiens mūku ordeņa loceklim nav iedomājams. Brālības cietokšņos sadzīve līdzinājās mūku klosteru dzīvei. Jaunas sievietes parādīšanās, ar kuru turklāt viens no brāļiem gatavojas precēties, ir pilnīgi izslēgta. Par tādu pārkāpumu templietim, kā minimums, draudētu padzīšana no ordeņa.

6. Karalis Ričards I Lauvassirds romānā tiek tēlots kā absolūti cēls valdnieks. Īstenībā angļu monarhs, Trešā krusta kara dalībnieks, galvenokārt bija pazīstams ar savu kašķīgo dabu, rupjību un zvērestu laušanu.

7. Āksts Vamba, nolemjot slepeni pamest pili, pārģērbjas par franciskāņu mūku. Kat arī tajā laikā, kad risinās notikumi, minētā ordeņa dibinātājam, slavenajam Asīzes Franciskam bija tikai 12 gadi.

8. Ļaunprātīgais barons Redžinalds de Befs pirms nāves stāsta, ka viņa ģimene ir finansējusi karmelītu klostera celtniecību. Īstenībā mūki, kas apmetās uz dzīvi Karmelas kalnā, Palestīnā, savas pirmās kopienas ārpus Svētās zemes dibināja ne agrāk par 1214. gadu.

9. Romānā ir pieminēts mizerikords (žēlsirdības kinžals), ko izmantoja, lai piebeigtu uzveikto bruņinieku, iedurot šauro asmeni ķiveres acu spraugā, trāpot smadzenēs. Īstenībā šis šausmīgais ierocis parādījās tikai XIII gadsimtā.

10. Romāna beigās, divcīņā starp Aivenho un Buagilbēru, templietis-ļaundaris iet bojā. kaut arī bruņinieku dueļos nāves gadījumi bija ārkārtīgi reti. Par zaudētāju parasti uzskatīja to bruņinieku, kurš izrādījās izsists no sedliem.

Pēc romāna motīviem ir radītas 8 filmas, 9 seriāli un 2 operas. Tomēr neticiet, ka tā ir reāla vēsture!