Ar "Google Earth" atrasta zudusī zelta pilsēta Eldorado

12.jan 2010 LETA

image003Piecsimt gadus pētnieki veltīgi mēģināja atrast zudušo pilsētu Eldorado un tagad, šķiet, tā atrasta ar Google Earth palīdzību, raksta britu avīze The Sunday Times.

 

 

Kopš konkistadoru laikiem simtiem ceļotāju aizrāvās ar leģendu par seno pazudušo civilizāciju Amazones mežos, un daudziem no viņiem tas maksāja dzīvību. Daži dēvēja savu sapni par "Eldorado", bet citi - par "Z pilsētu", taču neviens no viņiem netika atgriezies no Amazones baseina ar pārliecinošiem pierādījumiem par šādas vietas pastāvēšanu, raksta publikācijas autors.

image004Zinātnieki nesen pietuvojās šīs mīklas atminējumam. Žurnāls Antiquity publicējis pārskatu, kurā stāstīts par vairāk nekā 200 masīvu zemes būvju atrašanos Amazones baseina augšdaļā netālu no Brazīlijas un Bolīvijas robežas. Atklājums pamatojas uz neseniem arheoloģiskiem izrakumiem Brazīlijā un Bolīvijas ziemeļos un no Google Earth ņemtiem bez mežiem palikušo Amazones reģionu attēliem.

No Zemes pavadoņa tas izskatās kā zemē iegrieztu ģeometrisku figūru rinda, taču ziņojumu publicējušie arheologi un vēsturnieki uzskata, ka tās ir atliekas no ceļiem, tiltiem, grāvjiem, ielām un laukumiem, kas veidoja attīstītās civilizācijas pamatu 155 jūdžu lielā teritorijā, kurā dzīvoja aptuveni 60 000 cilvēku. Drupas tiek datētas ar mūsu ēras 200.-1283.gadu.

Grāmatas Pazudusī Z pilsēta autors Deivids Grans uzskata, ka nedrīkst par zemu novērtēt šī atklājuma svarīgo nozīmi. "Tas sagrauj dominējošo priekšstatu par to, kā izskatījās Amazones reģions pirms Kristofora Kolumba ierašanās," viņš apgalvo. "Gadsimtiem ilgi zinātnieki uzskatīja, ka džungļi ir vienkārši nāvējošas lamatas, "viltus paradīze", kurā dzīvoja tikai nedaudzas un primitīvas nomadu ciltis. Šis atklājums liecina, ka Amazones reģions faktiski bija lielas pirmsinku civilizācijas centrs, kurā bija izveidojusies neparasti attīstīta sabiedrība ar monumentālām zemes būvēm."

Enciklopēdijās raksta, ka Eldorado, kas burtiskā tulkojumā no spāņu valodas nozīmē "zeltīts" (pārnestā nozīmē vārds "Eldorado" jau sen tiek lietots, lai apzīmētu "pasakainu bagātību valsti"), bija ar zeltu un dārgakmeņiem bagāta valsts, kuru spāņu iekarotāji Dienvidamerikā meklēja XVI un XVII gadsimtā. Kā apgalvo senas indiāņu leģendas, tropiskajā mežā no tīra zelta tikusi uzcelta Paititi pilsēta. Tā esot atradusies desmit dienu pārgājiena attālumā no senās inku valsts galvaspilsētas Kusko, kas tagad atrodas Peru teritorijā.

Saskaņā ar leģendu, par kuru bija uzzinājuši konkistadori, Eldorado valdnieks katru rītu esot apkaisījies ar zelta smiltīm un nomazgājis tās svētā ezera ūdenī. Šī leģenda un valsts nosaukums ir saistīti ar muisku grupas indiāņu valdnieka iesvētīšanas rituālu. Muiski dzīvoja augstkalnu plato Kordiljeru austrumdaļā mūsdienu Kolumbijas teritorijā. Viņi radīja agrīnos valstiskos veidojumus, kurus spāņi sagrāva XVI gadsimtā.