Anime un mangas termini un jēdzieni

Enciklopēdisks raksts, izmantojot veco draudzeni Vikipēdiju, kur smēlos šo informāciju.

А

Ahoge (jap. アホ毛, アホげ, burtiski, „idiotiska frizūra”) — vizuāls paņēmiens atsevišķu matu lokas (retāk divu vai vairāku) veidā, kas izceļas no personāža frizūras. Vizuāli ahoge var būt bieza, tā plāna, tā gara, gan īsa. Parasti tāda ir muļķīgam, nemākulīgam vai bezrūpīgam personāžam, biežāk sieviešu kārtas. Retāk sastopams dubults ahoge („antenas”), trīskāršs un vairāk kārtīgs.

Aidzobans (愛蔵版) — mangas kolekcijas izdevums ar ierobežotu tirāžu, kur ir visāda veida bonusi („omake”).

Amerime (angl. amerime) — animācijas produkcija, kas izpildīta anime stilā, bet ir izdota ārpus Japānas.

AMV (angl. Anime Music Video) — mūzikas videoklipi, kas montēti no anime kadriem.

Anime (jap. アニメ) — japāņu animācija. Japānā terminu „anime” parasti lieto attiecībā pret jebkādu animācijas filmu vai multfilmu, neatkarīgi no tā, kāda ir tās izcelšanās vai stils. Pārējās valstīs to izmanto, lai apzīmētu tieši Japānas animāciju.

Arka (angl. arc, story arc) — sēriju rinda, ko saista kopēja sižeta līnija.

Artbuks (angļ. art-book) — grafisks albums vai kolekcija ar attēliem un ilustrācijām, kas savākti albuma veidā zem vieniem vākiem. Grafiskā albuma saturs gandrīz vienmēr ir saistīts savā starpā ar vienu tēmu, vai nu tas būtu kāda noteikta žanra anime, fotomāksla kā tāda, vai albums, kas veltīts konkrētam māksliniekam.

B

Baka (jap. 馬鹿) — „muļķis”, „muļķīgs”, var būt daļa no rupjāka teiciena.

Bakunju (jap. 爆乳, „sprāgstošas krūtis”) — hentai paveids, kas raksturojas ar milzīga apmēra krūtīm sieviešu personāžiem.

Bisjodzjo (jap. 美少女, „skaista meitene”) — japāņu termins, kas attiecas uz skaistām, jaunām meitenēm, biežāk – vecāko klašu skolniecēm. Anime un mangā, īpaši starp rietumu otaku šo terminu izmanto, lai apzīmētu stereotipu sieviešu personāžu — skaistu, jaunu meiteni.

Bisjonens (jap. 美少年, „skaists jauneklis”) — japāņu vārds, kas apzīmē ideāli skaistu, jaunu cilvēku. Aiz Japānas robežām parasti to izmato otaku, lai apzīmētu mangu un anime vīriešu personāžu stereotipisko šablonu.

Boke (jap. ボケ, „ne no šīs pasaules”) — japāņu termins, kas apzīmē cilvēku, kurš ar nodomu vai bez tā runā muļķības un iekļūst visādās neērtās situācijās. Tāpat, kopā ar cukomi, ir daļa no mandzai dueta.

Brokons un siskons — attiecīgi, brāļa komplekss u māsas komplekss. Šie japāņu termini ir veidoti pēc analoģijas ar lolikonu un apzīmē, ka personāžs ir pārāk pieķēries savam brālim vai māsai (nav obligāti īstajiem), taču atkarībā no darba un vecuma reitinga tas var izteikties kā vienkārša sava vecākā radinieka dievināšana, tā arī kā īstas, romantiskas jūtas vai mēģināšana pavedināt. Savā „vieglajā” veidā brokons bieži var tikt sastapts pie varonēm-jaunākajām māsām komēdiju un romantiskajos anime un mangās, tajā pašā laikā, savā „ielaistajā” variantā abas parādības ļoti bieži ekspluatē hentai un etti žanru darbos, kā tabu attiecību ekspluatācijas elementu.

Bunkobans, sarunvalodā – bunko — mangas sējums, līdzīgs tankobonam, tikai, atšķirībā no tā, ar mazāku formātu (papīra formāts A6 — 105х148 mm), daudz lielāks lapaspušu skaits sējumā, labāka papīra kvalitāte, kā likums, īpaši vāciņi. Tas ir kabatas izmēra mangas izdevums, biežxi izmanto, lai darbus izdotu atkārtoti. Uzskata par „prestižu” formātu — seriālus bunkobanos izdod tikai tad, ja tos labi pārdod tankobonos.

C

Cukkomi (jap. ツッコミ, «iespraukšanās») — japāņu vārds, kas apzīmē cilvēku, kurš mēģina ar joku aizskart sarunu biedru; vai arī pašu joku. Tāpat, kopā ar boke ir daļa no mandzai dueta.

Cundere (jap. ツンデレ) — japāņu vārds, kas apraksta personāžu, kurš vēstījuma gaitā periodiski maina savu izturēšanos no agresīva un nedaudz nekaunīga līdz mīloša un sentimentāla. Klasisks piemērs, Luīze Fransuāza le Blāna de la Valjēra de Tristeina no anime „Zero no Tsukaima”.

Č

Čibi – skatīt Tibi.

D

Dandere (jap. ダンデレ) — anime personāžu un uzvedības arhetips, ko raksturo termini „danmari” (jap. だんまり, klusējošais) un „deredere” (jap. でれでれ, mīlas izslāpušais). Pamatā doto terminu izmanto attiecībā uz varonēm, kuras ir sabiedriskas un jautras kopā ar draugiem, taču kļūst kautrīgas un klusas divatā ar puišiem, kuri viņām patīk.

Databuks — grāmata, kas satur informāciju par varoņiem/vietām/mangas vai anime radīšanu, ko sarakstījis pats mangaka.

Desu (jap. です) — darbības vārda-saites („būt”) tagadnes laika forma, kas atbilst neitrālam pieklājības līmenim, kad sarunājas viena līmeņa cilvēki. Saskaņā ar japāņu valodas normām, izteicēju liek teikuma beigās, piemēram: «あなたはかわいいです» (anata va kavai desu), tas ir „Tu mīļš”. Citos japāņu runas stilos (godbijīgā un vienkāršā) raksturīga ir citas šī darbības vārda formas lietošana, vienkāršā runā pieļaujama pat tā izlaišana. Kļuva populāra pēc anime „Rozen Maiden” iznākšanas, jo tur to ļoti bieži lietoja viena no galvenajām varonēm. 

Dodzikko (jap. ドジっ子) — mīļa, neveikla meitene. Viņas kļūdas/neveiklums var sagādāt nepatikšanas vai fiziskas sāpes gan pašai, gan citiem. Personāži-dodzikko ir viens no anime un mangas pamata tipāžiem.

Dodzinsi (jap. 同人誌) — amatieru manga, ko autori izdod paši.

Doubutsu (jap. 動物 „dzīvnieki”) — anime par saprātīgiem, cilvēkveidīgajiem radījumiem.

Dzettai rjoiki (jap. 絶対領域 – „absolūtā teritorija”, «Zettai Ryōiki») — atklāta sieviešu gurna daļa starp zeķes augšējo malu un svārku, kleitas vai šortu apakšējo malu. Viens no fanu servisa objektiem, ja redzamas apakšbiksītes, tad tā vairs nav dzettai rjoiki.

Dzjosei (jap. 女性) — mangas un anime žanrs, kas radīts, lai to skatītos jaunas sievietes.

E

Endings — anime fināls, ar beigu titriem un animāciju, kur attēloti seriāla galvenie varoņi. Bieži beigās parāda kādus fragmentus no nākamās epizodes.

Etti (jap. エッチ) — anime un mangas žanrs, kur galvenā īpašība ir erotisku ainu parādīšana. Atšķirībā no hentai, šeit seksuālas attiecības netiek rādītas tieši, demonstrējot atkarībā no mērķauditorijas dažādas atklātības pakāpes erotiskas ainas, vai arī mājienus uz tādām attiecībām.

F

Fan-art (angļu, fan-art) — fanu autordarbi no atsevišķā oficiāla anime, mangas utt. Vai arī personāžu, darbības vietu zīmējumi pēc motīviem. Fan-art neietver sevī patstāvīgi izdomātas iestrādnes, vai to literārus aprakstus.

Fan-buk (angļu. fanbook, jap. ファンブック) — grāmata, kas satur informāciju par anime vai mangu. Konkrēti – par personāžiem, zīmējuma stilu, autoriem.

Fanfiks (angļu, fan-fiction) — fanu autoru darbs kā atsevišķs komikss, stāsts vai romāns, kas virza tālāk notikumu gaitu, vai izstāsta darba priekšvēsturi, veido blakus līnijas vai vispār sagriež visu oficiālo sacerējumu kājām gaisā. Dažreiz izmanto pilno nosaukums formu – fanfikšn (no angļu fiction – izdoma). Fanfiki pārsvarā ir literatūra, taču reizēm tos veido kopā ar fan-art.

Fanserviss (jap. サービス) — anime vai mangas metažanrs, galvenā īpatnība sižeta gaitā tiek ietvertas zināmas ainas vai rakursi, kas neveido sižetu, bet ir domāti noteiktai atsauksmei no galvenās mērķauditorijas, lai celtu tās interesi par darbu. Šaurākā nozīmē izmanto epizodēs vai sižeta gājienos, kas izsauc aizdomas par „fanserviskumu”, piemēram, jaunākās māsas pārlieko pieķeršanos galvenajam varonim, vai pārāk viegli plīstošais galveno varoņu – meiteņu apģērbs spriedzes ainās.

Fudansi (jap. 腐男子, «sabojāts vīrietis») — tā sauc jaoi anime un literatūras cienītājus. Kā likums, paši fudansi nav seksuālās minoritātes.

Fudzjosi (jap. 腐女子, «sabojāta meitene») — tā sauc jaoi anime un literatūras mīļotājas, kā arī attiecīgu sieviešu arhetipu anime, ko attēlo kā kautrīgu meiteni ar brillēm, kura sajūsminās par jebkādu tiešu vai netiešu homoerotisku mājienu, savdabīgs otaku sieviešu variants.

G

Genki (jap. 元気, „veselais”) — enerģisks un dzīvespriecīgs personāžs. Kā likums, optimists un kompānijas dvēsele, taču ar šādām rakstura īpašībām var tikt apveltīts arī naivs un vieglprātīgs personāžs.

Guro (jap. エログロ) — hentai paveidz, kas attēlo cietsirdīgākās, seksuālās vardarbības formas, kā arī visdažādākās ainas, kas izsauc pretīgumu. Otaku vidū jēdzienu bieži izmanto, lai aprakstītu īpašu cietsirdību un vardarbību anime vai mangas sižetā, īpaši sižetus, kas izmanto spletera mākslinieciskos elementus. [Spleters ir šausmu žanra paveids, kur redzams daudz asiņu un iekšu].

H

Harēma sjonen – sjonen, kur sižeta pamatā ir stāsts, kad vienu jaunieti tādu vai citādu apstākļu dēļ lenc meiteņu grupa, dažas no tām nav vienaldzīgas pret viņu. Tādā darbā, kā likums, katra meitene attēlo kādu populāru, moe tipāžu, lai pievilinātu darbam pēc iespējas vairāk tādu varoņu cienītājus, konkrēti, vairums harēmos ietilpst cundere un dandere, kas ir galvenā varoņa romantisko interešu pamatā. Neskaitot tradicionālos harēmus ar vienu vai divām centrālām varonēm, harēma darbi var būt arī veidoti kā „nevēlamais harēms”, kur varonis jau sākumā mīl tikai vienu meiteni, un „sabalansētais harēms”, kur praktiski katra varone ir ar vienādu ekrāna laiku un viņai ir iespējas pretendēt uz harēma „saimnieka” sirdi. Plašā nozīmē ar šo žanru ir saistīts tāds jēdziens, kā harēma nobeigums (angļ. Garem ending), kad harēma varonis, vizuālajā novelē vai jebkādā citā romantiskā darbā, beigās saglabā status quo pret visām meitenēm un jau burtiskā nozīmē savāc no viņām pašu īstāko harēmu, viens no pašiem pazīstamākajiem piemēriem te var kalpot ranobe „High School DxD”.

Hensin (jap. 変身) — varoņu/meha pārvēršanās/transformācija.

Hentai (jap. 変態) — anime un mangas paveids, kur galvenās sastāvdaļas ir erotiskas vai pornogrāfiskas ainas.

Himedere (jap. 姫デレ) — personāžu tips, kurš uzvedas augstprātīgi un egoistiski.

I

Imoto (jap. 妹, burtiski, „jaunākā māsa”) — termins, kas nācis no erotiskām spēlēm, īpaši no „Kana: Little Sister” un apzīmē galvenā varoņa jaunāko māsu, kurai ir maigas jūtas vai vienkārši atsvaidzina sižetu atkarībā no darba ar mīļu humoru vai fanservisa dēļ. Vienīgā, obligātā rakstura īpašība, kas piemīt vairums imoto varoniem, ir dziļas pieķeršanās jūtas un pašas brāļa dievišķošana, tā saucamais „brāļa komplekss (angļ. brocon). Ja darbs ir veltīts attiecībām starp galveno varoni un imoto, kā likums, tāda varone, cenzūras apsvērumu dēļ, izrādās, ka nav asinsradiniece, tajā pašā laikā darbi, kas demonstrē romantiskas attiecības starp personāžiem un viņa īsto radinieci-imoto, piemēram, „Oreimo, Mahouka Koukou no Rettousei” un „Yosuga no Sora”, ir samērā reti un regulāri tiek apspriesti fanu vidē un MIL, neskatoties uz to, ka šīs tēmas popularitāte anime un mangās kopumā ir liela. Vārda plašākā nozīmē terminu var tulkot burtiski un tas apzīmē jebkuru kāda no varoņa jaunāko māsu, nepiesaistot to vecumam, raksturam vai lomai sižetā.

Itasja (jap. 痛車) — automašīnas, kas dekorētas (tūnētas) ar anime, mangu vai videospēļu tēliem, izmantojot aerogrāfiju, uzlīmes vai zīmējumus.

J

Jandere (jap. ヤンデレ) — sākumā ļoti maigs un mīlošs personāžs, kura iemīlēšanās kaut kādu iemeslu dēļ kļūst par apmātību, kas visbiežāk ved pie vardarbības. Termins radies no vārdiem „janderu” (jap. 病んでる, «psihiska slimība») un «deredere» (jap. でれでれ, «maigs, mīlošs»). Tajā laikā, kad jangire tēls vairums gadījumos tiek uztverts negatīvi vai traģiski, jandere var būt kā darba varoņa galvenais romantisko interešu avots, bet viņu agresija – izmantota kā īpaša „rozīnīte”. Var minēt tādus darbus, kā spēle „School Days” vai anime „Mirai Nikki”.

Jangire (jap. ヤンギレ) — psihiski nestabils personāžs, kas p\ardzīvotās, psiholoģiskās traumas dēļ ir tendēts uz vardarbību. Termins cēlies no vārdiem «janderu» un «kireru» (jap. 切れる, «zaudēt pašsavaldīšanos, dusmoties»).

Jaoi (jap. ヤオイ) — mangas un anime žanrs, kas attēlo homoseksuālas attiecības starp vīriešu kārtas personāžiem, mērķauditorija, kā likums, ir sievietes un meitenes.

Jonkoma (jap. 4コマ漫画) — 4 kadru mangas formāts. Parasti izmanto kā komisku ieliktni.

Juri (jap. 百合) — mangas un anime žanrs, kas attēlo viendzimuma attiecības starp sieviešu dzimtes personāžiem. Tradicionāli juri uzskata par „sieviešu” žanru, taču līdzīgi darbi var būt orientēti uz vīriešu vai kopēju auditoriju, ja tajos pievieno dažus elementus no citiem žanriem, kā, piemēram, sižeta sarežģīšanu vai vīriešu fanservisa elementus.

К

Kabe-don (jap. 壁丼, 壁 (kabe) — «siena», 丼 (donburi) — burtiski, «rīsu trauks») — jēdziens, ko piemēro ainām, kur viens no varoņiem piespiež otru pie sienas un, līdzīgi kā trauks, aizšķērso atkāpšanās ceļu ar rokām. Pamatā izmanto vīriešu kārtas personāži, vai arī sieviešu personāži, kas pretendē uz vīrišķību sjodzjo-mangās un joku fanārtos.

Kamidere (jap. 神デレ, jap. 神 (kami) — dievība, (яп. デレデレ (deredere) — mīlošs, gādīgs) — mangas vai anime personāžs, ko raksturo pārāk augsts pašnovērtējums, bieži „dieva komplekss”. Komplektā nāk arī „Napoleona plāni” (galvu reibinoša karjera, sabiedrības un pat pasaules kārtības pārveidošana) un apziņa par savas personas ārkārtīgu svarīgumu. Interesanti, ka šī viņu personības iezīme spēj eksistēt kopā ar maigu pieķeršanos dievinātiem cilvēkiem, kuru dēļ personāži-kamidere visbiežāk arī gatavojas ieņemt radītāja vietu.

Katana (jap. 刀) — vienpusēji ass, japāņu zobens.

Kavaiji (jap. 可愛い) — stils „mīļais”, „jaukais”, „dievinātais” japāņu valodā.

Kodomo (jap. 子供) — anime un mangu megažanrs, tā mērķauditorija ir bērni vecumā līdz 12 gadiem.

Kohai – skatīt sempai.

Kosplejs (jap. コスプレ) — saīsinājums no angļu costume play, kostimēta spēle, lai attēlotu darbību, kas notiek uz ekrāna. Uzvedums, kur anime fani pārģērbas anime un mangu varoņu kostīmos. [Principā, var būt arī parodija, vai priekšnesums pēc oriģināla motīviem.]

Kovai (jap. 怖い) — «šausmīgs», «biedējošs».

Kudere (jap. クーデレ), no angļu „cold” — aukstums, jap. デレデレ — mīlošs, gādīgs) — mangas vai anime personāžs, ko raksturo savdabīgs flegmātiskums, mazrunīgums un stoisks vai analītisks prāts. Vairums gadījumos tādam personāžam ir raksturīga āriene: īsi mati, baltos vai gaiši zilos toņos, sarkanas acis un miniatūra figūra. Atkarībā no autora mērķiem, šādi personāži var būt vienkārši, pārāk flegmatiski cilvēki, vai arī bez emocionāli, mākslīgu dzīvības formu pārstāvji vai pat citplanētieši.

Kurs (jap. クール) — anime trīs mēnešu translēšanas cikls Japānā (no janvāra līdz martam, no aprīļa līdz jūnijam, no jūlija līdz septembrim, no oktobra līdz decembrim), kā arī anime daļa, kas šajā periodā tiek translēta. Viens „kurs” var ilgt no 11 līdz 14 nedēļām, bet „sezona” var ilgt daudz ilgāk, vai arī iznākt ar pārtraukumiem (skatīt „split-kuru”).

L

Lait-novel (jap. ライトノベル - raito noberu, no angļu - Light Novel) — japāņu romāns ar ilustrācijām, viens no pašiem populārākajiem, iespiestajiem beletristikas produkcijas veidiem Japānā.

Lolikons (jap. ロリコン - rorikon) — japāņu nosaukums Lolitas kompleksam, bez tā — anime un mangas žanra nosaukums, satur erotiskas un romantiskas ainas ar mazu vai acīmredzami nepilngadīgu meiteņu piedalīšanos. Ārpus anime kultūras šo vārdu izmanto japāņu valodā, arī - apzīmējot pedofiliju, taču tas bieži var padarīt kontekstu sarežģītāku, kā varētu likties.

M

Maho sjodzjo (jap. 魔法少女) — sjodzjo apakšžanrs, kur galvenais personāžs — ir meitenīte vai jauna meitene, kurai piemīt kaut kādas pārdabiskas spējas (meitene-burve), ko viņa izmanto, lai cīnītos ar ļaunumu, aizsargātu Zemi, vājos un tamlīdzīgi.

Mandzai (jap. 漫才) – tradicionāls japāņu komēdiju duets, kas sastāv no cukkomi un boke.

Manga (jap. 漫画) —japāņu komiksi. Līdzīgi skan arī ķīniešu termins – manhua (漫画), arī korejiešu – manhwa (만화). Liekas, dīvaini, bet mangas zīmē arī Alžīrijā – DZ-manga (ديزاد مانغا). Tās izdod arī daudzās citās valstīs: https://en.wikipedia.org/wiki/Manga_outside_Japan - pārsvarā, tulkojot no japāņu valodas.

Mangaka (jap. 漫画家) — mangas autors.

Meganekko (jap. メガネっ子) — japāņu slengā šis vārds nozīmē «meitene, kura nēsā brilles». Tiek bieži izmantots anime un mangas mīļotāju sabiedrībā, kas uzskata, ka brilles, ko nēsā meitenes un puiši, padara tos pievilcīgākus.

Megažanrs — pamata, vadošais žanrs anime un mangā, kas balstās uz vecuma un dzimuma iedalījumu mērķauditorijā. Pamatā izšķir piecus galvenos megažanrus: kodomo, sjonen, sjodzjo, seinen un dzjosei.

Meha (jap. メカ meka. No angļu „mechanism” — «mehānisms») — anime, mangas un zinātniskās fantastikas apakšžanrs, kur galvenais atribūts ir milzīgas, cilvēkveidīgas kaujas mašīnas.

Mērija Sjū (jap. メアリース)- absolūti ideāls personāžs, bez jebkādas vainas (tas ir, ideāla figūra, krūtis, sejiņa, pareizs raksturs utt.). Pamatā jēdziens „Mērija Sjū” attiecas uz meitenēm, taču attiecināms arī uz vīriešiem, tikai ļoti reti.

Moe (jap. 萌え, burtiski «izplaukt») — japāņu otaku žargona vārds, sākumā nozīmēja anime, mangas un videospēļu personāža fetišizāciju vai aizraušanos ar to, ko izmantoja anime mīļotāji, ja kādā no darbiem parādījās kāds personāžs, kas tika uztverts kā „moe”.

N

Neko (jap. 猫) — «kaķis» japāņu valodā. Vārds izplatīts anime un mangas cienītāju vidū, apzīmējot anime un mangas personāžus, kas līdzīgi kaķiem, kā arī cilvēkus, kuri pārģērbjas tādā veidā, piemēram, kosplejos.

Neko-mimi (jap. 猫耳) — kaķu austiņas. Parasti kospleja atribūts – pusriņķis ar kaķa ausu imitāciju, ko var nostiprināt uz galvas. 

Netorare (寝取られ), arī NTR — hentai apakšžanrs, kur sieviete regulāri krāpj vīrieti.

Nja (jap. ニャー) vai mja (jap. ミャー) — japāņu vārds, kas imitē kaķa ņaudēšanu (analogs latviešu „nau”). Anime izmanto kā vienu no atribūtiem, tēlojot ar galvā uzmauktu nekomimi. Krievu fanu slengā ir vairāki neoloģismi, kas veidoti no „nja”: eksistē lietvārds „njaka” ( no „nja” un „neko”), īpašības vārds „няшный” („njašņij”), no tā „ņjaška” (skaista meitene ar kaķisku izskatu un manierēm), sveiciens „ņak!”.

O

Oekaki (jap. お絵描き) — mangas uzmetumi un skices.

Okama (jap. オカマ) — termins, ar ko apzīmē personāžu-geju, sievišķīgu vīrieti vai transvestītu. Nav negatīva nokrāsa, taču atkarībā no apstākļiem un runātāja to var izmantot arī kā apvainojumu.

Omake (jap. オマケ, burtiski, papildinājums no お負け) — japāņu vārds, kas apzīmē papildus materiālus, kas tiek izdoti kopā ar anime (seriāliem, filmām) uz DVD. Ar omake parasti apzīmē: izgrieztas ainas; parodijas; intervijas ar anime veidotājiem, aktieriem, seiju; materiālus par darba radīšanu; neizdevušās ainas utt. Japānā terminu omake lieto arī plašāk, piemēram, tas var būt bezmaksas papildinājumi statuetēm vai rotaļlietām, parasti – konfektes vai bezalkoholisks dzēriens.

ONA (angļu, Original Net Animation) — anime tips, kas domāts izplatīšanai internetā.

Onee-sama (jap. お姉さま) — manierīga vēršanās pie vecākās māsas, izsakot galēju godbijību pret viņu, kā arī savdabīgs sieviešu tipāžs, kas tiek popularizēts žanros: esu un sjodze-ai, kas apzīmē vecāko klašu skolnieci, kura ir paraugs jaunākajām skolniecēm, pateicoties savām manierēm un pieredzei dažādos sporta veidos un mācībās.

Romantiskas attiecības starp Onee-sama un viņas kohai katoļu sieviešu skolās ir viena no centrālajām tēmām darbos, kas apraksta romantiskas attiecības starp divām meitenēm.

Ongoing (angļu, on going) — anime, kura pēdējā sezona tieši šajā laikā iznāk vai to translē Japānas televīzija.

Onii-tjan un Onee-tjan (jap. お兄ちゃん un お姉さん – vecākais brālis un vecākā māsa, kā arī iespējami varianti) — tradicionāla japāņu uzruna, vēršoties pie saviem vecākajiem brāļiem un māsām, kā arī savdabīgs „ģimenes moe” elements, kas radies to fetižisējot otaku-kultūrā. Kā formālāku uzrunu var lietot Onii-san brālim un Onee-san māsai attiecīgi, kamēr Onee-sama un Onii-sama tiek lietoti maz, to senuma un aristokrātiskuma dēļ, tāpat arī to spēcīgai asociācijai anime kultūrā ar lesbisku un incesta kontekstu, attiecīgi, kaut arī tie var tikt izmantoti darbos par augstāko sabiedrību, kā anturāžas elements, piemēram „Code Geass”. Anime slengā var sastapt tādu terminu kā „Oneesan-varone”, ko izmanto varonēm, kas simbolizē rūpīgu vecāko māsu, ne obligāti – radinieci. Tādu meiteņu raksturīga pazīme ir frāze „ara-ara”, kas analoģiska latviešu „ej nu”.

Opening — anime sākums ar titriem, kur animācijā tiek attēloti visi galvenie varoņi.

Osanadzimi (jap. 幼馴染- bērnības draugs) — termins, kas norāda, ka minētā varone ir galvenā varoņa bērnības draudzene, kā likums, jau no bērnības izjūt pret varoni acīmredzamas, romantiskas jūtas, kurās nespēj atzīties, neskatoties uz demonstrētu simpātiju. Neskatoties uz to, minētais termins drīzāk apzīmē attiecību līmeni starp varoņiem, nekā kādu noteiktu tipāžu, osanadzimi parasti attēlo kā puiciskas meitenes, kas lielāko laika daļu pavada kopā ar galveno varoni, taču dažādu iemeslu dēļ nespēj izstāstīt viņam par savām jūtām, bez tā, ka iemaisās citas, ar viņu konkurējošas meitenes. Tā kā romantiskā līnija ar šādām meitenēm parasti ir viegli izskaidrojama, osanadzimi parasti ir galvenās varones vairums romantiskajos anime un mangās, kā arī vizuālajās novelēs, īpaši „Kanon”, kur visas varones, izņemot vienu, ir galvenā varoņa bērnības draudzenes, vai „OreShura”, kur apspēlēts populārais sižets, ka galvenā varoņa bērnības draudzene konkurē ar pēkšņi parādījušos jaunu meiteni.

Otaku (jap. おたく) — cilvēks, kurš maniakāli aizraujas ar kaut ko. Ārpus Japānas parasti to attiecina uz anime un mangas faniem. Terminam var būt arī negatīva nokrāsa.

OVA (angļu, Original Video Animation) — anime tips, kas domāts izplatīšanai tikai ar diskiem vai kasetēm, bet nav domāts rādīšanai kinoteātros vai televīzijā.

P

Pancu (jap. パンツ, no angļu „pants”) — japāņu vārds, kas nozīmē „apakšbikses”. Anime un mangā ar to apzīmē sieviešu apakšveļas parādīšanos kadrā, pastāvīga pancu pazibēšana (tā saucamais pancušots) – ir nemainīgs fanservisa atribūts, īpaši tas attiecas uz žanriem etti un hentai.

R

Ranobe (jap. ラノベ) — skatīt Lait-Novel.

Ravs (angļu. raw — «neaspstrādāts», arī rov, rovka, ravka) — internetā izplatīto anime, mangu un doramu (japāņu dramatisko seriālu) sēriju tips. Nozīmē video bez jebkādiem titriem, kur ielikts „ciets” (hard) vai „mīksts” (soft) fensabs (no angļu „fansub” – fanu veidoti subtitri fanu dzimtajā valodā). Tāda klasifikācija izplatīta starp nejapāņu anime un mangas piekritējiem, parasti raw faili tiek izplatīti caur BitTorrent, to dara tā saucamās raw-grupas. Tādas grupas lejupielādē no japāņu tīkliem WinNY un Share pašus kvalitatīvākās, pēc viņu domām, dažādu anime-seriālu epizodes, pārsauc tās saskaņā ar romadzi (ローマ字, japāņu rakstības pārveide latīņu burtiem) noteikumiem, pēc tam izliek uz trekera. Raw parasti lejupielādē cilvēki, kuri pietiekošā mērā zina japāņu valodu, lai skatītos video bez subtitriem, kā arī jaunas fansab-grupas.

Redikomi - skatīt Dzjosei.

Redisu – skatīt Dzjosei.

Rokamais (kr. „kopalka”) — žargona vārds, kas apzīmē urbi robota rokā (uz galvas). Animatori izmantoja, lai aprakstītu zemas kvalitātes anime meha-seriālus. Nosaukums esot radies no daudziem, pārsvarā zemas kvalitātes, 70.-80. gadu meha-seriāliem, kuros „rokamais” bija gandrīz vai superrobotu standarta aprīkojums. Tajā pašā laikā „nopietnākie” seriāli par meha (Macross, Gundam, Runaway Ideon, Orguss, South Cross) no tāda ir izvairījušies. [Ziņa nav pārbaudīta!]

S

Seiju (jap. 声優) — japāņu aktieri, kas ieskaņo anime. Seiju parasti ieskaņo lomas anime, videospēlēs, ārzemju filmās, kā arī radio un televīzijā.

Seinen (jap. 青年) — anime un mangas metažanrs, kur mērķauditorija ir jauni vīrieši vecumā no 18 līdz 25 gadiem.

Seme (jap. 攻め,uzbrūkošais) — jaoi žanra darbu personāžs, kurš spēlē aktīvu lomu seksā. Pēc jēgas pretējs „uke”.

Sempai (jap. 先輩  burtiski “biedrs, kas stāv priekšā”) – japāņu termins, kas parasti apzīmē cilvēku, kuram ir lielāka pieredze tādā vai citā nozarē. Ja viens cilvēks nodarbojas ar kaut ko ilgāk par citiem, tad viņš ir sempai. Vārdu izmanto arī kā sufiksu, ko pievieno attiecīgam cilvēka vārdam. Bieži tiek lietots sarunvalodā anime un mangā. Pretēja nozīme ir vārdam kohai (jap. 後輩 burtiski “biedrs, kas stāv aizmugurē”) – mazāk pieredzējis cilvēks dotā nodarbošanās sfērā.

Sentai (jap. 戦隊) — TV šovu žanrs, kas veltīts supervaroņu komandas piedzīvojumiem, viņi stājas pretī tā sauktiem „nedēļas monstriem”, ko uz Zemi sūta galvenais ļaundaris. Šaurā nozīmē, vienkārši jebkura supervaroņu vienība, kam piemīt žanra raksturīgās iezīmes.

Sjodzjo (jap. 少女) — anime un mangas metažanrs, tā mērķauditorija – meitenes vecumā no 12 līdz 16-18 gadiem.

Sjodzjo-ai (jap. 少女愛) — anime un mangas žanrs, kas attēlo mīlestības attiecības starp meitenēm, juri apakšžanrs. Žanram raksturīga romantisku attiecību attēlošana, taču netiek rādītas seksuālas attiecības starp meitenēm un jaunām sievietēm.

Sjonen (jap. 少年) — anime un mangas metažanrs, kur mērķaudotorija ir zēni un jaunieši vecumā no 12 līdz 18 gadiem.

Sjonen-ai (jap. 少年愛) — anime vai mangas žanrs, kas veltīts mīlestībai starp jaunekļiem, jaoja apakšžanrs. Žanram raksturīga romantisku attiecību attēlošana, taču netiek rādītas seksuālas attiecības starp jauniešiem un jauniem vīriešiem.

Sjotakon (jap. ショタコン) — hentai žanrs anime un mangā, kas attēlo romantiskas un seksuālas attiecības starp zēniem. Nosacīti iedalās sjotakonā un streit-sjotakonā (homoseksuālas un heteroseksuālas attiecības).

Skanleits (angļu, scanlate) — komiksu, biežāk mangas neprofesionāls tulkojums svešvalodās.

Split-kurs – anime, kur viena sezona tiek translēta divu kuru laikā, ar pārtraukumu, kas ilgst vienu kuru starp tiem.

Spokon (jap. スポ根) — anime un mangas žanrs, kas stāsta par sasniegumiem sportā, kas gūti pateicoties spēcīgai gribai uzvarēt.

Sugoi (jap. 凄い) — 1) izsauksmes vārds: Lieliski! Klase! Kruti! 2) retāk: šausmīgs, baiss, briesmīgs, ļauns; 3) pārsteidzošs.

Т

Tankobon (jap. 単行本) — atsevišķs sējums, visbiežāk mangai.

Tati (jap. タチ) — aktīvais personāžs juri-anime un mangā.

Tentakls — hentai apakšžanrs, kur izvarošana notiek ar taustekļiem (no lat. tentacula — taustekļi).

Tibi (jap. ちび), vai čibi — samazināts un neproporcionāls (saīsinātas kājas, rokas, palielināta galva) personāža attēlojums salīdzinājumā ar parasto variantu, raksturīgāks stilam Super Deformed (SD).  Vairums tibi ir arī vienkāršota un ekstremālāka emociju shēma. Gadās, ka vienā freimā ir redzama dažāda varoņu izzīmēšana: daļa no viņiem var būt uzzīmēta, kā čibi, cita – normālā stilā.

Tjunibjo (jap. 中二病) — tā sauktais „astoņklasnieka sindroms”, izmato, lai aprakstītu pusaudžu personāžus 14-15 gadu vecumā, kas nolēmuši strauji izmainīt savu „garlaicīgo” dzīvi un tāpēc tēlo, ka ir visdažādākie fantastikas varoņi, kam piemīt maģiskas dēmonu spējas utt. Sižeti ar līdzīgiem personāžiem parasti ir veltīti dažādām jauniešu subkultūrām, eskeipismam un pieaugšanai. Plašākā nozīmē termins tiek izmantots, lai aprakstītu personāžu, kurš tēlo kaut kādu lomu vai cenšas līdzināties iemīļotam varonim.

U

Uke (jap. 受け, «pieņemošais, aizsargājošais») — jaoi žanra darbu personāžs, kurš spēlē pasīvo lomu seksā. Pēc jēgas pretējs „Seme”.

V

Vaidobans (ワイド版) — mangas sējuma formāts ar papīra formātu А5 (148×210mm), pārsvarā žanriem seinen un dzjosei. Vaidobana formāta sējums pēc teksta apjoma ir līdzīgs mangas sējuma formātam bunkobanam. Sjonen un sjodzjo žanru mangas tiek drukātas tankobona formātā.

Vanšots (angļ. one-shot) — neliela manga (15-60 lpp.), kur nav dalījums atsevišķās nodaļās.

Dažādi linki, kur apskatīts šis žanrs.

Anime katalogs pēc žanriem.

https://animestars.org/aniserials/video/

Anime īstiem vīriem.

http://old.mirf.ru/Articles/art1882.htm

Starp mums – meitenēm.

http://old.mirf.ru/Articles/art2661.htm

Slavenākie anime.

https://pikabu.ru/story/anime_kotoryie_proslavili_yetot_zhanr_4081062

Dažādu anime bāze.

http://animevost.org/zhanr/