Anime personāžu tipi

Dažādu anime tipāžu apraksts

Parastais japāņu skolēns — Viņš visbiežāk valkā brilles, turklāt lielas, apaļas vai kvadrātiskas. Āriene ir ļoti parasta, standarta: mati, acis – tumšas, raksturs – mierīgs, vecums – dzimumbrieduma veidošanās periods. Parastais japāņu skolēns ir sastopams jebkurā žanrā – sjonenā, mistikā, harēma anime vai fantastikā. Kas ir pats bēdīgākais neparastajiem japāņu skolēniem – parastais japāņu skolēns visbiežāk ir galvenais varonis. Viņš ir spiests glābt pasauli vai, viņam ir jāatkaujas no skolnieču bara, kas tvīkst pēc viņa (ko viņas viņā atrod?), viņam var piemist superspēks, kaut arī, viņš tāds neizskatās – maisa brilles un mierīgs, neizteiksmīgs raksturs. Viņš sarkst, ieraugot sieviešu krūtis, un stostās, kad jāatzīstas mīlestībā.   

Kavajisks/Kavajiska (Kavai) — «mīļš», «jauks», «mīlīgs», «piemīlīgs», «laipns». Japāņu valodā «kavajisks» var attiekties arī uz kaut ko, kas izskatās maziņš, dažreiz tam ir abas nozīmes «piemīlīgs» un «maziņš». Vārdu izmanto arī, lai raksturotu pieaugušos, kuri demonstrē bērnišķīgu vai naivu uzvedību.

Bisjodzjo (Bishoujo)— terminu parasti piemēro jaunām, skaistām meitenēm, bieži – vecāko klašu skolniecēm. Anime un mangā, īpaši Rietumu otaku vidū, terminu var izmantot arī, raksturojot stereotipu sieviešu personāžu – skaistu, jaunu meiteni, vai sižetu ar tādiem personāžiem, kā arī noteikta veida stilu, kā tiek attēloti personāži.

Moe (Moe) — kavajiski personāži, kuri izsauc, ne tikai mīlīgumu, bet arī pievilcību. Pats termins «Moe» nozīmē dievināšanu (reizēm, tiešā nozīmē), gandrīz vai fetišismu pret kādu anime/mangā/ spēlē. Moe tipā ietilpst daži citi tipi, kā meganekko — meitenes brillēs, pettanko — personāži, kuriem ir spēcīgs akcents (vai šo akcentu izdara no malas) uz viņi plakanajām krūtīm, dodzikko — neveiklas meitenes, vispār tipāžu nosaukumiem pēc ārienes un uzvedības nav skaita.

Bisjonens (Bishounen) – vārds, kas apzīmē ideāli skaistu, jaunu cilvēku. Ārpus Japānas parasti to izmanto ataku, lai apzīmētu mangas un anime personāžu stereotipu šablonu, ko galvenokārt, izmanto sjodzjo, sjonen-ai vai jaoe.

Personāžs, kuru parasti apzīmē ar bisjonenu, kā likums ir jauns, sievišķīgi skaists, viņam nav izteikta muskulatūra. Bieži ģērbjas uzsvērti elegantās un praktiskās drēbēs, viņam ir neparastas krāsas mati. Bisjonena raksturs var būt atšķirīgs, atkarībā no konkrētā sižeta.

Bisjonena stereotips ir ļoti populārs meiteņu vidū, ko daļēji saista ar emancipāciju un sievišķīga vīrieša pielīdzināšanu brīvai un neatkarīgai sievietei, daļēji arī ar unikālo dailes jēdzienu japāņu kultūrā.

Meganekko (Meganekko) – tipiska meitene anime, atšķiras ar to, ka valkā brilles. Visai bieži satopama tāda attīstība: ja viņa pāriet uz kontaktlēcām, tad visi un katrs pēkšņi apjauš viņas skaistumu.

Meganekuns (Megane-kun) — puisis brillēs. Vīriešu personāžs ar konkrētu, anime pielūdzēju briļļu fetišismu. Šādam anime tipāžam piemīt spēcīgs šarms.

Bakunju (bakunyuu) — dizaina paņēmiens, kad anime vai mangas varone tiek attēlota ar speciāli pārspīlētiem (bieži izkāpjošiem no dzīves reāliju rāmjiem) krūšu izmēriem. Visvairāk sastopami šādi mākslinieciskie paņēmieni ir anime erotiskajos žanros. Parasti pettanko (skat. beigās) greizsirdības avots. Tulkojumā „sprāgstošās krūtis”, tāpēc izmanto hentai apakšžanrā ar tādu pašu nosaukumu, kur tās patiešām sprāgst laukā no apģērba.

Meida (maids, meido) — kalpone vai istabene. Viens no tipiskiem anime - sieviešu dzimtes varoņu dizaina variantiem, kam būtu jāvienojas ar „seksuālas kalpotājas” tēlu. Šis fenomens anime-industrijā kļuva tik populārs, ka sāka parādīties veseli seriāli, kas pilnībā veltīti kalpoņu tēmai, tā meido ir kļuvis par pilntiesīgu anime un mangas apakšžanru.

Čibi (Chibi) — stils, kas attēlo cilvēkus pamazinātā, salīdzinot ar parasto, veidā. Stila neatņemama iezīme ir neproporcionalitāte – palielināta galva un acis, saīsinātas rokas-kājas, dažreiz bez plaukstā/pēdām un pirkstiem. Ar emociju izzīmēšana tādiem tēliem ir stipri vienkāršota. Čibiki ir ļoti līdzīgi bērniem, tāpēc arī īstus bērnus anime bieži sauc par čibikiem.

Kemonomimi (Kemonomimi) — burtiski, „dzīvnieku austiņas”. Zīmējumu stils, kur cilvēkiem ir konkrēta dzīvnieka ausis (dažreiz arī aste, retāk ķepas, deguni utt.). Piemēram, Nekomimi – meitene (vai puisis) ar kaķa austiņām, Kucunemimi – ar lapsas austiņām uc.

Cundere (Tsundere) — vārds cēlies no vārda „tsuntsun”, kas nozīmē „pretīgums”, un „deredere”, kas nozīmē „iemīlēšanās”. Tādi personāži no sākuma liekas, kā nepatīkami, nereti patmīlīgi un egoistiski (bieži anime tās ir „princeses”, ojou-sama, meitenes no bagātām ģimenēm) tipāži, taču sižeta gaitā tās atklāj arī savu „gaišo”, rakstura labo pusi, vairums gadījumos, pateicoties viņu mīlas objektam. No sākuma tie izvairās no savas mīlas objekta, visādi dodot saprast, kas tas viņiem ir pretīgs, taču maskas agri vai vēlu krīt. Tas ir klasisks cunderu raksturojums. Neklasiski cundere var būt līdzīgi parastiem cilvēkiem, kuri ne ar ko neizceļas, taču tipāžs tūlīt sevi atmasko pie vismazākās iespējas, vai arī kontaktā ar zināmo mīlas objektu. Daži dere tipi redzami 24. att.

Maho-sjodzjo— «meitene-burve». Galvenā sižeta īpatnība ir tā, ka galvenais personāžs – meitene vai jaunava - ir apveltīta ar kādām pārdabiskām spējām, ko viņa izmanto, lai cīnītos ar ļaunumu, aizsargātu Zemi, vājākos vai veiktu līdzīgas darbības. Dažreiz anime piedalās vairākas meitenes, kurām ir dažādas spējas, bet visas viņas, kā likums, strādā vienā komandā. Visraksturīgākās šī mangas vai anime apakšžanra pārstāves ir «Sailor Moon» (pirmais seriāls, kur šādi personāži bija vairāki), «Cardcaptor Sakura», «Tokyo Mew Mew», «Magic Knight Rayearth», «Pretty Sammy» un «Futari wa Pretty Cure». Pirmais anime seriāls maho-sjodzjo žanrā bija «Mahou Tsukai Sally», kas iznāca 1966. gadā. Meitenes-burves Japānā ir pazīstamas arī ar vārdu madzjekko jeb «meitenes-raganas».

Eksistē arī analoģisks apakšžanrs maho sjonen («jaunekļi-burvji»), kur izmantots līdzīgs sižets, ar mainītu dzimumu – jauneklis (par piemēru var kalpot «DNAngel»), taču tas daudz retāk tiek izmants par galveno sižeta līniju. [Esmu redzējis arī komēdiju, kur meitenes, pārvēršoties par burvēm iegūst puiši-kultūristu ķermeņus, taču apģērbs ir joprojām, kā meitenēm-burvēm – t.p.]

Vēl maho-sjodzjo žanru ir jāatšķir no maho kanodzjo apakšžanra («draudzene-burve»), kur galvenais varonis ir zēns vai puisis, bet viņa meitenei tiek atklātas pārdabiskas spējas.


Jandere (Yandere) —saīsinājums no yanderu deredere, «janderu», ja grib būt maksimāli precīzs, nozīmē «slims» (ar galvu). Vispār, «negudra (rs) deredere». Jāpaskaidro, ka nevis histēriska (ks), bet tieši pa pusei jukusi (jucis)! Tās ir dažādas lietas.

Jandere būtība ir pārāka pieķeršanās mīlas objektam, kas aiziet līdz fanātismam. Tā teikt, apgriezta cunderes puse. Tādi personāži savā parastajā stāvoklī (klasiskā terminā) ir pat ļoti jauki un neatšķirami no deredere, taču, ja tos iepin romantikā, viņi sāk jukt prātā, sāk vajāt mīlas objektu un būt greizsirdīgi viņu pret visu, kas kustas. Nu un, protams, cenšoties pakalpot viņam/viņai it visā. Vispār klasiska jandere ir paranoidāla sekotāja. Nedod, Dievs, jums – Jami-sama mēģināt to mainīt – savā klasiskajā formā viņi tūlīt sāks stiept rojas uz asu priekšmetu pusi.

Ne klasiska veida jandere – tā ir mazāk vai vairāk pustraka deredere. Viņi var uzskatīt sevi par dīvaiņiem, dīvaini uzvesties, taču tas viss grozās ap pretējo dzimumu. Ja meitene izvairās no puišiem, pie katras izdevības, it kā pašaizsardzības dēļ, sāk tos sist, arī tā ir jandere.

Cunaho (Tsunaho), alternatīvs nosaukums— cunbaka (Tsunbaka) vai neitrālāk — cundodzi (Tsundoji), — tas ir īpašs cundere veids, ko īsumā var aprakstīt, kā «cundere pozētājs». Šis tipāžs patiešām cenšas būt slikts, taču iedzimtas neveiklības vai muļķības dēļ vienmēr visu sajauc, nomet lietas un uzvedas vairāk nekā komiski. Protams, nav labi smieties par citu problēmām, taču te patiešām neko nevar darīt.

Cuntere (Tsuntere) — atklātākāks cundere tips. «Tereru», tereru nozīmē «kautrīgs». Citiem vārdiem, cundere, kura (bet gadās arī, kurš!) nespēj būt auksts līdz galam un gadās, reizēm atklāj savas jūtas. Tas notiek tāpēc, ka tipāžs ir kautrīgs tādā mērā, lai atklātu savas deredere puses.

Cundora (Tsundora) burtiskā nozīmē ir «tundra», kura ir ar sniegu un mežu. Tas ir noslēgtāks un negatīvāks personāža tips, neviesmīlīgs kā tundra. Atmodināt tādā tipāžā deredere pusi ir ļoti grūti.

Cungire (Tsungire) — vēl bīstamāks cundere tips, ko pēc asnaloģijas ar «kireru», kas nozīmē – īssavienojums. Bīstams tas ir tāpēc, ka jums būs labāk, ja nenovedīsiet to līdz cuncuna pusei. Ja novedīsiet, tas var norauties un sarīkot histēriju. Taču to nevajag jaukt ar jandere, jo histērija un neprāts ir divas dažādas lietas. Deredere pusi šādam tipāžam atvērt nav grūti – jādarbojas vienkārši, bez liekām kustībām, tad problēmas atkritīs pašas no sevis. Ja to neizdarīt – histērija ir garantēta.

Cuncun (Tsuntsun) šajā traktējumā nozīmēs nesabiedrisku mizantropu, kurš tā īsti nemaz nevēlas kļūt labs. Tādi personāži nav bieži, taču, kas raksturīgs visiem ļaundariem, kas nav pārgājuši labo pusē (Lawful — Neutral — Chaotic Evil), šis raksturojums ir pārsteidzoši precīzs.

TsunTsun izmanto, aprakstot raksturus, kuri ir naidīgi, ar smagu raksturu, bieži vien egoistiski. Viņi ir lepni, spēcīgi, ļoti ambiciozi un pārliecināti par sevi.

https://shoujo1daisuki.wordpress.com/2011/08/24/what-is-tsundere-and-its-variations-xd/

Deredere (Deredere) tādā ziņā nozīmē labu un mīļu personāžu, nedaudz kautrīgu un mēreni optimistisku. Tādu ir daudz, vismaz vienā bisjodzjo-geim tāda būs. Arī puišu vidū tādu ir ļoti daudz. Tikai jāuzmanās ar klasifikāciju, citādi jūs var gaidīt pārsteigums ar tipāžu, kas atklājas lēni vai ar to pašu cundere.

Kudere (Kuudere), tas ir saīsinājums no anglicisma cool deredere (cool nozīmē «vēss») — ta sir ne tik vecs vārds, kas nozīmē aukstasinīgu un vienaldzīgu tipu. Jūs taču esat redzējuši varoni, kurš sēž kaktiņā ar grāmatu rokās, ne ar vienu nekomunicē vai pat otrādi, piemetinot savu svarīgo “fui” par visu, kas notiek apkārt, turklāt, vienmēr vietā? Tieši tās arī ir kudere. Bieži gudrs (kaut arī tipāža īpatnību dēļ, gadās, ka ne visai – taču tikai tāpēc, ka cieš no hroniska slinkuma) un savu deredere pusi atklāj tikai tad, ja jūs tādam personāžam iepatīkaties. Atkal, tāds tips ir emocionāls, taču cieši patur tās sevī un uz ārpusi neizrāda. Taču ja šīs važas krīt, kudere var sāk pilnīgi mierīgi raudāt vai smieties. Kudere ļoti bieži zīmē ar zilas nokrāsas matiem, ta sir savdabīgs zīmols.

Dandere (Dandere) —saīsināts danmari deredere, kas nozīmē «kautrīga/gs deredere». Danmari pats par sevi nozīmē «klusēšana», taču dandere klusēšana atšķiras no citām kudere. Dandere klusē, ne tikai, ka kautrējas. Jā, šis tipāžs ir sociofobs, kas ir noslēgts tikai tāpēc, ka kautrējas, bet tas vēlas arī būt komunikabls. Parasti, kontaktējoties ar noteiktiem personāžiem, lielā mērā – ar mīlas objektu, kļūst par pilnīgi parastu deredere, taču arī tādā gadījumā sasaistītība un kautrīgums paliks. Taču nedomājiet, ja dandere nevar sadusmot, nē – ja to izdara, tad par to var pat nožēlot, tā kā sakrātās emocijas var radīt neparedzamas sekas.

Jangire (Yangire) būvēts pēc analoģijas ar cungire. Taču te histēriskums apvienots ar neprātu un rezultātā iznāk staigājošs armagedons. Bezjēdzīgi un nežēlīgi maniaki, kas var zaudēt prātu burtiski uz līdzenas vietas. Tādi personāži, kā nereti arī jandere, nāk komplektā ar tumšu pagātni. Taču, ja ļoti pacenšas, var izturēt arī tāda personāža klātbūtni, tikai „spēle nav sveču vērta”, tādu tipāžu uzvilkt ir pārāk viegli. Labāk vispār neaizskart.

Vispār, pēc tādas pat analoģijas to var novērot pie janbaku, kurš visu centīsies darīt tieši pretēji, šķērsām. Taču tas jau nav pēc kanona. Lai gan – kuru uztrauc kanoni?

Genki (Genki) — tie ir optimistiski un hiperaktīvi personāži. Kā likums, viņi ir kompānijas centrs, ātri iegūst draugus, ir ekstraverti un iedalās divos tipos. Pirmais genki tips – ir vairāk vai mazāk saprātīgs, ko var vienkārši saukt par «gudro genki», kurš savā hiperaktivitātē pamanās arī domāt tikpat ātri. Kas attiecas uz otro tipāžu, tad to mēs sauksim par «baka-genki», visi tādus esat redzējuši – tas ir traks enerģijas kamols, kurš spēj iznīcināt visu, kam pieskaras. Taču, ne vienmēr baka-genki jākļūst par pilnīgiem idiotiem, dažiem no viņiem ir visai neslikts prāts, tikai spriež viņi, maigi sakot, ne visai.

Aprakstītos tipāžus var aplūkot attēlu pamatsarakstā. Te būs vēl trīs papildus tipi. Iespējams, ka ir vēl, bet – pagaidām neatradu.

Bokukko (ぼく娘) – enerģiska, puiciska meitene. 25. attēls

Pettanko (ぺったんこ) – meitene-bērns, šī iemesla dēļ viņa parasti ļoti cieš (piemēram, mazo krūšu, mazā auguma dēļ). Nu, vai arī necieš. 26. attēls.

Dodzikko (ドジ娘) – neveikla meitene, 27. attēls.

Atsevišķi, rakstā attēlos minēti varoņi. Attēlu nosaukumos ir minēts par kādu anime tipāžu ir runa! 24. attēls ir minēts rakstā pie Cundere.

 1. Parastais japāņu skolēns. Rakstā bildes nebija.
 2. (Labā) Lūsija no „Elfu dziesmas” – attēlā pa labi.
 3. Mikuru Asahina no „Haruhi Sudzumijas melanholijas” – pa labi apakšā.
 4. Cubasa Hanekava no „Kaķenes stāsta” – apakšējais attēls.
 5. Idzumi Sena no „Mīlas aina!” – attēlā pa labi.
 6. Reiko (brillēs un bez) no „Brašajiem kosmosa pirātiem”.
 7. Zēni brillēs. Rakstā dublējas Kacuragi Keimas attēls. Skat. 20.
 8. Nelliela Tu Odelšvanka no „Bliča”. Vidējais attēls.
 9. Lūsija Hārtfolija no „Fejas astes” – pa labi.
 10. Viktorija de Bluā no „Gosika” – pa labi.

10. Bonbori un Hodzuki no „Meitene-dēmons Zakuro” – apakšējais attēls.

11. Nakina Erine no „Pavārs-cīnītājs Soma” – pa labi.

12. Asagi Cukino no „Seilor-Mūna” – pa labi.

13. Jandere. Rakstā bildes nebija.

14. Taiga Aisaka, no „Tora Dora” – apakšā.

15. Luīze Fransuāza de Lavaljēra no „Bez talanta Luīzes kalpotājs” – pa kreisi un augšā.

16. Sjoko Kirisima no „Muļķi, testi un iesauktie radījumi” – pa kreisi apakšā.

17. Rjoko Okami no „Vilcenes un septiņiem kompanjoniem” – pa labi apakšā.

18. Rakstā attēla nebija.

19. Hajata Ajasaki no „Kareivīgais virssulainis Hajata” – apakšējais attēls.

 1.  Kacuragi Keima, no „Tikai pašam dievam zināmā pasaule” – pa labi.
 2.  Rena Rjugi no „Kad raud cikādes” – apakšējais attēls.
 3.  Juno Gasai no „Nākotnes dienasgrāmatas” – vidējais attēls.
 4.  Minori Kusijeda (1. tips) no „Tora Dora” – apakšējais attēls.

23. Monkijs D Luffijs (2. tips) no „Lielā ķēriena”.

https://vk.com/@hitanime-tipazhi-anime-personazhei

Tas pats raksts ar citiem attēliem. Tikai te, diemžēl nav norādīts konkrētais personāžs.

https://aminoapps.com/c/russkii-anime/page/blog/tipazhi-anime-personazhei/MM40_Exfku754PxpKYw5l184Q477Dkm3jN